Czeski Raj z psem (Hruboskalsko, Klokočské skály, Besedické skály)

Nie ma jak umiejętność dozowania sobie przyjemności. Tak jak Prachowskie Skały mogą posłużyć za niezły aperitif przed resztą Czeskiego Raju, tak na danie główne najlepiej pasuje skalne miasto Hruboskalsko — fenomenalne skalne miasto położone u stóp paru ciekawych zamków. A na deser można strzelić sobie niezły spacer przez Klokočské skály i Besedické skály.
Dziś zatem na tutejszych łamach jeszcze kilka zdjęć, które udało mi się zrobić podczas naszego niedawnego i niedługiego wypadu w Český Ráj.


czeski raj pies
Drugi dzień poświęciliśmy na skalne miasto Hruboskalsko — spod zamku Hruba Skala aż do zamku Valdštejn, oczywiście cały czas terenowo, piaskowcowo, jesiennie… (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

czeski raj zamek hruba skała
Zamek Hrubá Skála działa na turystów jak magnes. Patrząc od strony Zámeckiej lub Mariánskiej vyhlídki wydaje się ekstremalnie niedostępny — od podnóża skał prowadzi na nią tylko ciasny korytarz zwany Mysią Dziurą (Myší díra) — ale trzeba pamiętać, że od przeciwnej strony można podjechać tam autem (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

czeski raj pies
Czeski Raj to raj dla psiaka, który uwielbia piasek — erozja piaskowcowych skał powoduje, że jest go tutaj naprawdę mnóstwo. Przeciskanie się ciasnymi, chłodnymi korytarzami to gratka nie lada (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

czeski raj hruboskalsko
Hruboskalsko w listopadowej mgle wygląda bardzo egzotycznie i tajemniczo — wdzierająca się wszędzie wilgoć i wyłaniające się skalne iglice przywodzą mi na myśl obrazki z bardzo odległych krajów (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

czeski raj pies
Szlaki przez Czeski Raj prowadzą głównie ciasnymi wąwozikami w cieniu potężnych piaskowców. Tyle dobrego, że można się tu nieco bardziej rozpędzić niż w maluśkich Prachowskich Skałach (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

czeski raj pies
Rozpędzić się czy nie — trasa od zamku Hruba Skala do zamku Valdštejn (i nazad) zajęła nam zaledwie kilka godzin. Czeski Raj to świetne miejsce na późnojesienny wypad, kiedy dzień jest znacznie krótszy. Na zdjęciu Vyhlídka Na Kapelu (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

czeski raj hruboskalsko
W Czeskim Raju nie ma może takich ekstremów jak w Saskiej Szwajcarii — nie trzeba wspinać się po drabinkach, nie ma powodujących szybsze bicie serca łańcuchów — ale już całkiem niedaleko, w miejscowości Semily, jest nawet via ferrata! (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

czeski raj pies
Wszystkie ścieżki w Czeskim Raju są dostępne dla psich łap — nie znaleźliśmy ani jednego miejsca, które wymagałoby choćby chwili pomyślenia lub wycofania się ze względu na bezpieczeństwo psinki (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Czeski Raj Valdštejn
Do zamku Valdštejn idzie się po takim właśnie moście. Dalej (za moimi plecami) jest brama i kasa biletowa — na 99% wolno wchodzić tam z psami (chwilę wcześniej mijaliśmy w tym miejscu prawie dziesięć czworonogów), ale oszczędziliśmy Kuacie takich emocji (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

czeski raj pies
Klokočské skály to najmniej uczęszczana część Czeskiego Raju — właściwie to jeden szlak prowadzący ich grzbietem (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

czeski raj jesienią
Jesień w górach jest najpiękniejsza, góry jesienią są najpiękniejsze — w takiej aurze nawet asfaltowa droga potrafi wyglądać imponująco (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

czeski raj pies
Klokočské průchody to ciekawe, kilkudziesięciometrowe, strome i ciasne schody — piaskowiec już taki jest, że potrafi nawywijać niezłych cudów (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

czeski raj pies
A teraz już Besedické skály, zagubieni gdzieś w skalnym labiryncie Chléviště (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

czeski raj Besedické skály
Czasem tak sobie dumam: czy udałoby się wyznaczyć jako życiowy cel przemierzenia wszystkich piaskowcowych formacji? W Europie? W Ameryce? (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

czeski raj pies
Zámecká vyhlídka to świetne miejsce na tradycyjną familijną fotę naszego wesołego ośmiołapego trio. W tle zamek Hrubá Skála (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Dla chętnych — garść wskazówek i linki do serwisu Mapy.cz:

  • przez Hruboskalsko: Hrubá Skála Doubravice — zamek Hrubá Skála (Myší díra) — Zámecká vyhlídka — Mariánská vyhlídka — żółtym szlakiem — zamek Valdštejn — Janova vyhlídka — niebieskim szlakiem pod Čertovą ruką i skalní věž Kapelník — nieznakowanym skrótem do Arboretum Bukovina — Vyhlídka Na Kapelu — Vyhlídka U Lvíčka — powrót do Doubravic przez Bukovinę;
  • przez Klokočské skály i Besedické skály: Záholice — Zdenčina skála — grzbietem Klokočskich skál — Klokočí — szosą do Besedic (chyba lepiej byłoby wrócić do auta i podjechać) — Besedické skály (Hořákova vyhlídka, Husníkova vyhlídka, Vyhlídka Kde domov můj, Kinského vyhlídka) — skalní bludiště Chléviště — skalní bludiště Kalich — powrót przez Michovkę i Betlémský mlýn.
subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
2
0
komentarze są tam :-)x