„Warianty” trzech pasków Adidasa nie mogą być znakiem towarowym (T-307/17)

Krótko i na temat: w dzisiejszym wyroku Sąd EU stwierdził, że chociaż charakterystyczne „paski” Adidasa oczywiście są znakiem towarowym, to jednak ma znaczenie sposób ich ułożenia — więc nie może być skutecznie zarejestrowany znak, w którym paski są ułożone dowolnie (wyrok Sądu EU z 19 czerwca 2019 r. w sprawie Adidas AG vs. EUIPO, T-307/17).


Trzy paski Adidasa znak towarowy
Te trzy paski nie mogą wyglądać całkowicie dowolnie, by mogły być zarejestrowane jako znak towarowy

Sprawa zaczęła się od rejestracji przez Adidas AG unijnego znaku towarowego graficznego składającego się z trzech równoległych pasków, w opisie znaku wskazano, iż składa się on z „trzech równoległych pasków w jednakowej odległości od siebie, o tej samej szerokości, nałożonych na produkt w dowolnym kierunku(znak nr 012442166). Wniosek o unieważnienie prawa do znaku złożyła belgijska firma Shoe Branding Europe BVBA (znana ze sporu o znak w postaci dwóch pasków, por. „Paski Adidasa: renomowany znak towarowy \\\ nie pozwala na rejestrację //”), której zdaniem dowolnie ułożonym trzem paskom brak zdolności odróżniającej, zarówno pierwotnej, jak i nabytej wskutek używania.
EUIPO uwzględnił wniosek i unieważnił prawa do znaku, na co skargę do sądu wniósł Adidas (drobna dygresja: tak, ten sam Adidas, do którego kiedyś należał Arc’teryx).

Sąd EU utrzymał w mocy decyzję o unieważnieniu znaku towarowego składającego się z dowolnie ułożonych trzech pasków. Zarejestrowany znak towarowy jest zwykłym znakiem graficznym, na który składają się trzy pionowe, równoległe czarne paski na białym tle, stosunek długości do szerokości wynosi ok. 5:1 — zarejestrowanie praw do takiego znaku nie oznacza, że rozciągają się one na wszystkie „dozwolone warianty” (różniące się kolorem, w tym odwróconymi barwami, długością, usytuowaniem, ew. skośnym ucięciem).


Trzy paski Adidasa znak towarowy
Trzy paski Adidasa mogą być zarejestrowany jako znak towarowy — ale owe trzy paski nie mogą wyglądać całkowicie dowolnie

Pojęcie „używania” będące warunkiem uzyskania przez znak towarowy odróżniającego charakteru (art. 7 ust. 3, art. 52 ust. 2 rozporządzenia nr 207/2009 w/s wspólnotowego znaku towarowego) jest węższe niż „rzeczywiste używanie” (art. 15 ust. 1), wskutek czego właściciel znaku może powołać się wyłącznie na używanie znaku towarowego w postaci zarejestrowanej (dopuszczalne są tylko niewielkie modyfikacje). Skoro więc Adidas poczynał sobie z owymi magicznymi paskami jak mu się żywnie podobało — nie może powołać się na tę okoliczność jako pozwalającą na zastrzeżenie praw do pasków „nałożonych na produkt w dowolnym kierunku”.
Nie ma przy tym znaczenia, że rynek zaakceptował takie wariacje nt. trzech pasków, w tym akceptują je organizatorzy imprez sportowych, których sponsorem jest Adidas — bo poniesione nakłady na marketing oraz badania rynkowe nie pokazują na ile w rzeczywistości dotyczy to owych „wariantów”, ani też na ile klienci odbierają modyfikacje oznaczenia jako ten sam renomowany znak.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
1
0
komentarze są tam :-)x