Nieustąpienie pierwszeństwa przy zmianie pasa ruchu

A skoro ponoć niektórzy nie rozumieją na czym polega tzw. jazda na „suwak” (faktycznie finalna redakcja przepisu odbiega chyba na niekorzyść od projektu), dziś czas na kilka wyprzedzających akapitów — czy nieustąpienie pierwszeństwa przy zmianie pasa ruchu może być kwalifikowane jako wykroczenie, nawet jeśli nie doszło przy tym do kolizji pojazdów? (nieprawomocny wyrok SR w Puławach z 19 września 2019 r., II W 1021/18).


Nieustąpienie pierwszeństwa przy zmianie pasa ruchu

Nieustąpienie pierwszeństwa przy zmianie pasa ruchu jest wykroczeniem, nawet jeśli nie doszło wskutek takiego manewru do kolizji (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Orzeczenie wydano w sprawie prowadzącej auto kobiety, która podczas zmiany pasa ruchu nie zachowała szczególnej ostrożności i nie ustąpiła pierwszeństwa pojazdowi jadącego już tym pasem — ale nie spowodowała kolizji — co zostało zakwalifikowane jako wykroczenie z art. 97 kw.

Zdaniem obwinionej zarzuty były całkowicie bezzasadne, bo wykonała manewr bardzo powoli, nie było żadnego zagrożenia i nikt nie musiał hamować — a ona po prostu zmieniła pas, bo na jej drodze stał bus — zaś „policjant wziął się nie wiadomo skąd”.

art. 22 ust. 1 i ust. 4 ustawy prawo o ruchu drogowym
1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności. 
4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.

Sąd przypomniał, iż każdy kierowca, który zamierza zmienić pas ruchu, musi zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa pojazdowi, który tym pasem już jedzie (art. 22 ust. 1 i ust. 4 pord). Skoro zatem świadkowie potwierdzili, że kobieta (na jej niekorzyść działała „wielokrotna karalność za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji”) wykonując manewr zmiany pasa zajechała drogę pojazdowi, który już tamtędy jechał, to ocena nie może budzić wątpliwości.

Uznając obwinioną winną zarzucanego czynu sąd wymierzył jej karę grzywny w wysokości 300 złotych, a także zasądził 100 złotych tytułem opłaty i zwrotu wydatków na rzecz Skarbu Państwa.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

13 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze