Lifting wzorów graficznych urzędowych promulgatorów (nie widzę różnicy)

Krótko i na temat: jeśli kogoś znudziła jednostajność wizerunku pierwszej strony Dziennika Ustaw czy Monitora Polskiego, już niedługo będzie mógł ucieszyć oko liftingiem wzoru graficznego winiet dzienników urzędowych — a to za sprawą właśnie opublikowanego rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 listopada 2019 r. w sprawie określenia wzorów graficznych winiet dzienników urzędowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 2315).


lifting winiety dziennika ustaw

Tak wygląda obecna winieta Dziennika Ustaw RP…


Na nową winietę składa się: nazwa dziennika urzędowego, wizerunek orła w koronie, oznaczenie miejsca i dnia ogłoszenia aktu prawnego, a także numeru pozycji aktu prawnego. Nowe przepisy na nowo określają winiety m.in. Dziennika Ustaw, Monitora Polskiego, dziennika urzędowego ministrów i urzędów centralnych, KNF oraz wojewódzkich dzienników urzędowych (łącznie 9 wzorów w załącznikach do rozporządzenia). Szczegółowy opis winiet znajduje się w załączniku nr 10 („wizerunek orła w koronie umieszczony 18 mm od marginesu lewego i 17,5 mm od marginesu górnego; wymiary wizerunku orła: 29,5 mm wysokości i 26,5 mm szerokości”; nazwa czcionkąTimes New Roman lub czcionka o podobnym kroju, rozmiar w przedziale 15–28 pkt”; etc.,etc.).


winieta dziennika ustaw

…po liftingu winieta Dziennika Ustaw RP będzie prezentować się następująco


Popatrzyłem, podumałem — nie szukając opisu obecnych wzorów winiet urzędowych promulgatorów muszę powiedzieć, że moje (niewprawne i chyba troszkę zmęczone) oko nie widzi różnicy między layoutem obecnym i poliftingowym (przynajmniej w odniesieniu do Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego — pozostałych nie chce mi się sprawdzać). Moim zdaniem będzie dokładnie jak jest (czyli można cytować Tocqueville’a).
(Natomiast przyznam, że zacząłem się zastanawiać z jakiej paki Orzeł Biały w pliku PDF z aktem normatywnym jest tylko naszkicowany w formie konturu, ale na stronie głównej serwisu dziennikustaw.gov.pl czy monitorpolski.gov.pl jest wyrażony w postaci herbu (czyli mamy Orła Białego na czerwonej tarczy?)

Lifting winiety Dziennika Ustaw i pozostałych promulgatorów wchodzi w życie po 14-dniowym vacatio legis.

PS dzięki uprzejmości P.T. Czytelnika możemy „na gorąco” porównać winietę przed i po zmianach (wraz z komentarzem, obrazek otwiera się w odrębnym oknie po kliknięciu).Zaiste genialne!

8
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Zibi
Gość

Zrobiłem analizę komputerową – porównanie loga starego i nowego. Proszę o adres mailowy to prześlę grafikę.

sjs
Gość
sjs

Orzeł w formie konturu jest zapewne tradycyjnym nawiązaniem do wersji papierowej dzienników.

Andrzej P. Woźniak
Gość
Andrzej P. Woźniak

To jest kolejny miś na miarę naszych możliwości. Może trzeba się zwrócić o udostępnienie informacji publicznej na temat projektanta, bo na pewno będą się zasłaniać RODO.

Jakec
Gość
Jakec

No przecież widać, że zostało przesunięte do góry. Da to bardzo duże oszczędności w pixelach. Myszki również odczują ulgę – będzie mniej scrolowania. ;)