Znak towarowy wprowadzający w błąd co do pochodzenia geograficznego podlega unieważnieniu („LA IRLANDESA 1943”)

A teraz coś z całkiem innej beczki, czyli kilka zdań o tym, że zarejestrowany znak towarowy wprowadzający w błąd co do pochodzenia geograficznego oznaczonych nim towarów podlega unieważnieniu — na przykład zbyt intensywna sugestia ze strony hiszpańskiego producenta, że sprzedaje irlandzką żywność (wyrok Sądu EU z 29 czerwca 2022 r., T‑306/20).

Sprawa zaczęła się rejestracji przez hiszpańskiego przedsiębiorcę wspólnotowego znaku towarowego LA IRLANDESA 1943, m.in. dla takich towarów jak mięso, ryby, drób, jaja, mleko, nabiał, etc.

Zdaniem władz Republiki Irlandii oznaczenie tego rodzaju może wprowadzać odbiorców w błąd co do pochodzenia towarów — bo „la Irlandesa” po hiszpańsku oznacza „Irlandka”, przekaz ten wzmacnia użycie zielonego koloru — a przecież ani producent, ani jego wyroby, nie są irlandzkie.
EUIPO przyznał rację tym argumentom i unieważnił sporny znak towarowy.

art. 7 ust. 1 lit. g) rozporządzenia 2017/1001 w/s znaku towarowego Unii Europejskiej
Nie są rejestrowane:
g) znaki towarowe, które ze względu na swój charakter mogą wprowadzać w błąd opinię publiczną, na przykład co do charakteru, jakości lub pochodzenia geograficznego towarów lub usługi;

art. 59 ust. 1 lit. a) rozporządzenia 2017/1001 w/s znaku towarowego Unii Europejskiej
Unijny znak towarowy podlega unieważnieniu na podstawie wniosku do Urzędu lub roszczenia wzajemnego w postępowaniu w sprawie naruszenia:
a) w przypadku gdy unijny znak towarowy został zarejestrowany z naruszeniem przepisów art. 7;

Rozpatrując wniesioną przez producenta skargę na unieważnienie znaku towarowego Sąd EU stwierdził, że fraza „La Irlandesa” na zielonym tle — który jednoznacznie kojarzy się ze „Szmaragdową Wyspą” oraz Dniem Św. Patryka (jest „powszechnie znanym faktem”, że „kolor ten reprezentuje Irlandię”) — wyraźnie sugeruje hiszpańskiemu konsumentowi, że ma do czynienia z produktami pochodzącymi z Irlandii. Kraj ten słynie z produkcji mięsa, ryb i produktów mlecznych, które są uważane za wysokiej jakości — zatem oznaczanie w ten sposób towarów produkowanych przez hiszpańskie przedsiębiorstwo wprowadza konsumentów w błąd co do ich pochodzenia geograficznego. Posługiwanie się takim znakiem może i dałoby się obronić, gdyby — mamy przecież wspólny rynek — hiszpańska firma rzeczywiście sprzedawała irlandzką żywność, ale takiego dowodu nie przedstawiła, zatem należy przyjąć, iż nie miało to miejsca.
Mało tego: zdaniem Sądu producentowi można zarzucać także działanie w złej wierze — bo o rejestrację znaku towarowego „LA IRLANDESA 1943” wystąpił po tym, jak hiszpański urząd odrzucił i unieważnił krajowe wnioski dotyczące podobnych oznaczeń. (por. pierepałki ze znakiem towarowym „Ptasie Mleczko”)

Biorąc pod uwagę, że wprowadzenie w błąd klientów co do pochodzenia geograficznego towarów jest jedną z przesłanek unieważnienia zarejestrowanego znaku towarowego, Sąd skargę oddalił.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
8
0
komentarze są tam :-)x