Czy wyprzedzanie za zakazem wyprzedzania — ale na linii przerywanej — jest dozwolone?

Jest sobie znak „zakaz wyprzedzania” i jest sobie linia przerywana: czy wyprzedzanie jest w tym miejscu dozwolone, bo na jezdni musi być linia podwójna ciągła, żeby wyprzedzanie było niedozwolone? Czy jednak znak zakazu wyprzedzania oznacza jedno — a takie czy inne oznakowanie poziome na jezdni oznacza coś innego? (nieprawomocny wyrok SR w Chełmnie z 20 października 2023 r., II W 194/23).


Zakaz wyprzedzania linia przerywana
Transalpina, poranne wyjście na sikundę ;-) (fot. Olgierd Rudak, CC BY-SA 4.0)

Orzeczenie dotyczyło kierowcy, który na odcinku jezdni z zakazem wyprzedzania, tj. za znakiem drogowym B-25, wyprzedził inny samochód osobowy. Jadący tuż za nim policjanci potraktowali ten manewr jako wykroczenie z art. 92b kw, a ponieważ mężczyzna nie przyjął mandatu, sprawa trafiła do sądu.

Obwiniony nie zgodził się z zarzutami: manewr wyprzedzania rozpoczął i zakończył w miejscu, w którym była linia przerywana — a skoro nie było linii ciągłej, wyprzedzanie było dozwolone.

W wydanym wyroku sąd przypomniał, że wynikający ze znaku B-25 zakaz wyprzedzania może być odwołany tylko na dwa sposoby: znakiem drogowym B-42 („koniec zakazów”) albo najbliższym skrzyżowaniem (i to nie każdym). Natomiast namalowana na jezdni linia podwójna ciągła (znak „P-4”) lub przerywana („P-1”) w ogóle nie określa tego, czy wyprzedzanie jest dozwolone czy zakazane. Wynikający ze znaku B-25 zakaz wyprzedzania obowiązuje do miejsca odwołania, niezależnie od tego, czy za znakiem jest linia przerywana, czy podwójna ciągła. Odmienna koncepcja oznaczałaby, że to kierowca może sobie dowolnie wybierać, które znaki go obowiązują, a na które może nie zważać.

z rozporządzenia w/s znaków i sygnałów drogowych
§ 23 ust. 1. Znak B-25 „zakaz wyprzedzania” zabrania kierującym pojazdami silnikowymi wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych.

§ 32 ust. 2. Jeżeli zakaz wyrażony przez znaki B-25, B-26, B-29, B-33, B-35, B-36, B-37 i B-38 nie jest uprzednio odwołany znakiem [B-42] oznaczającym koniec zakazu, to obowiązuje on do najbliższego skrzyżowania; nie dotyczy to skrzyżowania na drodze dwujezdniowej, na którym wlot drogi poprzecznej znajduje się tylko z lewej strony i nie ma połączenia z prawą jezdnią.

§ 86 ust. 1. Znak P-1 „linia pojedyncza przerywana”, w którym kreski są krótsze od przerw lub równe przerwom, wyznacza pasy ruchu.
3. Znak P-2 „linia pojedyncza ciągła” oddziela pasy ruchu o tym samym kierunku i oznacza ponadto zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią.
5. Znak P-4 „linia podwójna ciągła” rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią.

Linia przerywana na jezdni nie oznacza bowiem „pozwolenia na wyprzedzanie” (i to wbrew obowiązującemu znakowi pionowemu), ale dozwala na najechanie na nią, np. w celu ominięcia przeszkody na drodze, czy też wyprzedzenia pojazdu jednośladowego. Przykładowo wielu kierowców zadaje sobie w sytuacji ustawienia znaku B-25 pytanie, czy może ominąć stojący na drodze autobus. Wszystko zależy od rodzaju oznakowania poziomego. Jeśli na drodze jest namalowana podwójna linia ciągła, a ominięcie autobusu wymusi najechanie na nią — jest to surowo zabronione. W przedmiotowej sprawie obwinionemu przy namalowanej linii przerywanej wolno byłoby ominąć stojący autobus, ale już nie – wyprzedzić jadący przed nim pojazd wielośladowy.

Ta pouczająca przygoda kosztowała kierowcę 1,5 tys. zł grzywny oraz 270 zł dodatkowych kosztów.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
8
0
komentarze są tam :-)x