A teraz coś z jeszcze innej beczki, czyli kilka kropel o tanim niemieckim piwie, które też można kupić w plastikowej buteleczce-nietłuczce — Turmbräu Premium Pils.
Metalowy umlaut sugerowałby coś ciężkiego, ale oczywiście to tylko pozory, bo zamiast jakiejś młócki Kreatora czy Sodom zapodałbym jakiś zabawniejszy kawałek Niny Hagen…
Turmbräu Premium Pils to kolejne lekkie, rześkie i orzeźwiające, także dzięki niezbędnemu posmakowi goryczki, piwko — idealne na letnie upały. Wyrazistsze w smaku, mocniejsze od czeskich konkurentów (zawartość alkoholu opisano na aż 4,9%, więc siłą rzeczy jest bardziejsze, niż Braník světlý, które poddałem równoległej procedurze testowej), acz pragnienie gasi równie doskonale. Źródło? Na etykiecie jako producenta wskazano browar Frankfurter Brauhaus GmBH, ale to ekskluzywna edycja dla sieci spożywczaków Penny… więc choć nie pamiętam ile kosztowało, jestem pewien, że było niedrogie (jak dobrze pójdzie, to właśnie sprawdzam cenę ;-) [edit 30 czerwca: 0,45 euro za butelkę PET 0,5 l].
A skoro jesteśmy w przededniu wielkiej unijnej reformy zakrętkowej — przypomnijmy, że od 1 lipca 2024 r. wszelkie plastikowe wieczka i zakrętki muszą być trwale przytwierdzone do butelek…
motyw 17 dyrektywy 2019/904 w/s zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko
Wykonane z tworzyw sztucznych zakrętki i wieczka używane do pojemników na napoje należą do artykułów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych najczęściej znajdowanych na plażach w Unii. Z tego powodu wprowadzanie do obrotu pojemników na napoje, które są produktami jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, powinno być dozwolone tylko wtedy, gdy spełniają one określone wymogi w zakresie projektu produktu, które znacznie zmniejszają rozprzestrzenianie w środowisku używanych do pojemników na napoje zakrętek i wieczek wykonanych z tworzyw sztucznych.
art. 6 ust. 1 dyrektywy Single-Use Plastic
Państwa członkowskie zapewniają, aby wymienione w części C załącznika produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, których zakrętki i wieczka są wykonane z tworzyw sztucznych, mogły być wprowadzane do obrotu tylko wtedy, gdy te pokrywki i wieczka pozostają przymocowane do pojemników podczas etapu zamierzonego użytkowania produktu.
…zwrócę przeto uwagę P.T. Czytelników, że producent tego piwa zmianę już wdrożył, tj. nakrętka jest przytwierdzona do szyjki buteleczki. Czy w czymkolwiek mi to przeszkodziło? nie przypominam sobie — ale mogę jeszcze dorzucić, że za taką butelkę jest też pobierany Pfand w wysokości 0,25 €, więc nie wypieprzamy, lecz odwozimy (i interes się kręci dalej).
I już zupełnie na marginesie wspomnę, że:
- w Niemczech picie piwa w miejscu publicznym jest całkowicie legalne (niedawno na własne oczy widziałem dwóch młodzieńców, którzy wracając z zakupów, w połowie granicznego mostu, odkapslowali butelki i zaczęli się raczyć piwem);
- niemiecka młodzież może legalnie pić piwo lub wino od 14 roku życia, byle pod opieką rodziców (po ukończeniu 16 lat samodzielnie);
- (ale już niektórych scyzoryków lepiej do nich nie zabierać).
I to by było na tyle, na razie — byle do następnego razu.
Darz bór!
(Turmbräu Premium Pils, fot. Olgierd Rudak, CC BY-SA 4.0)