Czy należy włączać kierunkowskaz przy wjeżdżaniu na rondo?

Dylemat czy kierunkowskaz przy wjeździe na rondo włączać należy — czy też jednak robić tego nie należy — wzbudza może nieco mniej emocji niż spór o jazdę rowerem po DDR, która jest z lewej strony, co jednak nie oznacza, iż nie warto odnotować ciekawego orzeczenia, w którym wypowiedziano się na ten temat.


Kierunkowskaz przy wjeździe rondo

Fotografia ilustracyjna nieco podchwytliwa: wrocławskie Rondo Ronalda Reagana nie jest skrzyżowaniem o ruchu okrężnym! (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


prawomocny wyrok WSA w Gliwicach z 3 listopada 2016 r. (II SA/Gl 888/16)
W świetle obowiązujących przepisów prawa o ruchu drogowym, wjeżdżający na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie może sygnalizować zmiany kierunku ruchu lewym kierunkowskazem. Nie dotyczy to sytuacji, gdy wjazd na takie skrzyżowanie jest połączony ze zmianą pasa ruchu (np. w przypadku konieczności ominięcia przeszkody, czy też zmiany pasa na samym skrzyżowaniu, jeśli posiada ono co najmniej dwa pasy ruchu).

Orzeczenie wydano w sporze o unieważnienie egzaminu na prawo jazdy: kursant nie włączył lewego kierunkowskazu przy wjeżdżaniu na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym, co zdaniem egzaminatora było błędem skutkującym oblanie testu.

W ocenie marszałka województwa natomiast wjazd na (niezdefiniowane ustawowo) rondo jest niczym innym jak wjazd na każde inne skrzyżowanie, zatem migacza włączać nie należy — chyba że zmienia się kierunek (czyli przy zjeździe z ronda).

art. 22 ust. 5 ustawy prawo o ruchu drogowym
Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Od decyzji marszałka odwołanie wniósł egzaminator: kierunkowskaz na rondzie należy włączać, a obowiązek sygnalizowania zmiany kierunku jazdy w lewo podczas wjeżdżania na skrzyżowanie o ruchu okrężnym wynika z dwóch poradników („autorstwa Bogumiła Leśniewskiego oraz Henryka Próchniewicza”) oraz pismo KGP.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie podzieliło tego stanowiska. Przy wjeździe na rondo (skrzyżowanie oznaczone znakiem drogowym C-12) nie następuje zmiana kierunku jazdy, zatem nie ma podstaw do sygnalizowania takiego manewru.

Skarga wniesiona do WSA okazała się bezskuteczna: rondo jest skrzyżowaniem jak każde inne (art. 2 pkt 10 pord), wjazd na skrzyżowanie nie jest włączeniem się do ruchu (art. 17 pord). Całość obowiązków kierującego przy zbliżaniu się do skrzyżowania określa art. 25 pord (zachowanie szczególnej ostrożności, ustąpienie pierwszeństwa), natomiast kierunkowskazu należy używać wyłącznie dla sygnalizowania zamiaru zmiany kierunku jazdy (art. 22 ust. 5 pord). Taka zmiana kierunku ruchu następuje dopiero przy zjeździe ze skrzyżowania (także takiego o ruchu okrężnym).



WSA przypomniał przy tym, iż nie mają znaczenia opinie wyrażone w poradnikach („w ocenie Sądu sprzeczne z obowiązującym prawem”) — o tym, że kierunkowskaz przy wjeździe na rondo włączać należy — albowiem są to tylko i wyłącznie prywatne poglądy autorów (podobnie jak pismo Komendanta Głównego Policji).

Q.E.D.