Lex Superior policja wydała komunikat ws. umorzenia postępowania

Dla porządku — było o wezwaniach Lex Superior, było o tym, że brak wskazania sprawcy ma oznaczać wniosek o ściganie kogokolwiek — czas na komunikat policji dotyczący umorzenia postępowania prowadzonego pod sygnaturą 1 Ds. 1180/14 opublikowany przez KMP w Olsztynie. Przepisuję w całości, bez skrótów i poprawek (wytłuszczenia ode mnie).

W związku z licznymi zapytaniami osób, które otrzymały od KANCELARII PRAWNEJ WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ LEX SUPERIOR SP. Z O.O. z siedzibą w Gdańsku przedsądowe wezwania do zapłaty, Komenda Miejska Policji w Olsztynie informuję, że 31 grudnia 2014 roku postępowanie zostało umorzone wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienie przestępstwa.Policjanci radzą, aby nie pozostawiać pisma bez odpowiedzi.

W związku z licznymi zapytaniami osób, które otrzymały od KANCELARII PRAWNEJ WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ LEX SUPERIOR SP. Z O.O. z siedzibą w Gdańsku przedsądowne wezwania do zapłaty, Komenda Miejska Policji informuję, że w Wydziale dw. z Przestępczością Gospodarczą prowadzono postępowanie przygotowawcze w sprawie 1 Ds. 1180/14, nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową Olsztyn- Południe w Olsztynie z zawiadomienia firmy Lex Superior Sp. zo.o. z siedzibą w Gdańsku w kierunku art. 116 ust. 1 ustawy z dn. 04 lutego 1994 r o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W dniu 31 grudnia 2014 roku postępowanie zostało umorzone na zasadzie art. 17 § 1 pkt 1 kpk – wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienie przestępstwa. W chwili obecnej postanowienie o umorzeniu nie jest prawomocne.

Policjanci radzą aby nie pozostawiać pisma bez odpowiedzi. Jeżeli osoba, która otrzymała takie „wezwanie do zapłaty” nie czuje się zobowiązana do jego uregulowania, ma prawo zwrócić się do firmy wzywającej do zapłaty o anulowanie tego wezwania, wskazując wszystkie okoliczności przemawiające za tym. np. wskazując, że nie korzystała z usług tej firmy, bądź nie wchodziła na ich strony. Osoba, która otrzymała „wezwanie do zapłaty” ma również możliwość zawarcia z firmą ugody. Istnieje także możliwość dochodzenia swoich praw na drodze cywilno-prawnej.

Ponadto osoby, które podejrzewają, że ktoś próbuje od nich wyłudzić pieniądze mają prawo złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na jej szkodę w najbliższej jednostce Policji bądź w Prokuraturze.

Naczelnik
Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą
KMP w Olsztynie
podkom. Jarosław Witowicz

Tytułem komentarza: jest nieźle, ale nie beznadziejnie ;-) Przede wszystkim umorzenie to umorzenie, nawet jeśli nie jest ono prawomocne. Po drugie dobrze, że policja zauważyła problem: „wyłudzić pieniądze”.

Natomiast tradycyjnie nie podoba mi się sytuacja, w której policja wychodzi ze swojej roli stróżów prawa i zaczyna zabierać się za doradzanie. Jestem jeszcze w stanie przeboleć poradę, by „nie pozostawiać bez odpowiedzi” wezwań Lex Superior, ale już prośba o anulowanie wezwania może być odebrana jako uznanie długu (anulować można coś, co istnieje, więc skoro potwierdzam, że istnieje…). Natomiast zdanie „Osoba, która otrzymała „wezwanie do zapłaty” ma również możliwość zawarcia z firmą ugody”… jasne, to przecież Lex Superior zachęca do zapłaty, można nawet się ugodzić na trzy raty, dzięki za takie porady…

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

63 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
63
0
komentarze są tam :-)x