Oświadczenie prasowe po wyroku w sprawie Matka Kurka-Owsiak

W kontekście ledwie co wzmiankowanych tutaj przeprosin Tomasza Sakiewicza warto zauważyć jeszcze inny ciekawy trend. Otóż w poniedziałkowym „Newsweeku” (kupiłem tylko ze względu na „Furię” na płycie) znaleźć można następujące „oświadczenie po wyroku sądowym” wydanym w sprawie z oskarżenia Jerzego Owsiaka przeciwko blogerowi piszącemu pod pseudonimem Matka Kurka:


matka kurka wyrok owsiak

Oświadczenie po wyroku sądowym w sprawie Owsiak kontra „Matka Kurka” (Newsweek 10/2015 z 2-8.03.2015)


To dość niecodzienne zjawisko: w przekazie prasowym po orzeczeniu nie było mowy o zobowiązaniu Matki Kurki (Matki Kurka?) do publikacji w prasie jakichkolwiek przeprosin; zresztą w takim przypadku jego treść wyglądałaby zdecydowanie inaczej. Wszystko zatem wskazuje, że oświadczenie to — opublikowane jako reklama — jest efektem potrzeby serca pokrzywdzonego, a ukazało się dla podkreślenia dramatyzmu sytuacji.

W Sądzie Okręgowym w Legnicy zakończył się proces, w którym bloger Matka Kurka został prawomocnym wyrokiem uznany winnym znieważenia Prezesa Zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka.

Proces ten został wytoczony w poczuciu absolutnej niesprawiedliwości i krzywdy, jakie niosły ze sobą publikacje blogera.

Sąd Okręgowy uznał, że w krytyce działalności osób publicznych, nawet za pośrednictwem bloga i internetu, nie można dopuścić się personalnego ataku, znieważenia i szkalowania.

Natomiast jestem ciekaw czy opublikowanie takiego oświadczenia w postaci reklamy nie da Matce Kurce asumptu do dalszych rozważań na temat wydawania przez Fundację WOŚP pieniędzy na ogłoszenia prasowe. Dlatego szkoda, że oświadczenie nie jest podpisane — nie wiadomo kto jest jego autorem (no i kto za nie zapłacił). No ale to już nie moja broszka :)

(A na marginesie, ale wcale na poważnie: można się zastanawiać na ile publikacja takich informacji przez jedną ze stron procesu mogłaby zostać zakwalifikowana jako naruszenie dóbr osobistych niedawnego przeciwnika procesowego. Oczywiście niekoniecznie w przypadku rozpowszechniania prawdziwych informacji — zakładam, że ostatni akapit oświadczenia nawiązuje do treści uzasadnienia wyroku — jednak zawsze lepiej mieć taką myśl z tyłu głowy.)

I w ogólności: uwielbiam krytykę, jednak uważam, że nie ma nic lepszego jak krytyka ostra i bezpośrednia, ale merytoryczna. Bluzgi i epitety są zawsze słabe i zawsze niemerytoryczne, w dodatku mogą odwracać uwagę od istoty krytyki.
Pamiętam też, że prawdziwa cnota krytyki się nie boi.

4
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Mateusz Kamiński
Gość

Hahahaha :) Naprawdę WOŚP nie ma co z kasą robić!
Pisali już o tym na FB, stronie i chyba wszędzie gdzie coś tworzą. A tutaj jeszcze płatna reklama :)

Z tego co pamiętam, to wyrok nie jest taki przychylny dla WOŚP, bo większość oskarżeń Sąd odrzucił… Ale po co o tym pisać ;)

Olgierd Rudak
Gość

Tak, nie interesowałem się za bardzo procesem, ale z oskarżenia o pomówienie nic nie wyszło. To w sumie ciekawe.

Zofia Kowalska
Gość
Zofia Kowalska

Faktycznie „wielki” sukces odrzucenie części ( nie większości) zarzutów !!! Skąd w ludziach tyle zawiści ? To wszystko to sprężyna złodzieja z Torunia ! Oj posmaży się w piekle ta hiena, oj posmaży :P