Obowiązek wymiany dowodu osobistego po 1 marca 2015

Wśród co ciekawszych zapytań trafiających w ostatnim czasie do tego czy tamtego Lege Artis część wiąże się z ustawą o nowych dowodach osobistych, która weszła w życie dokładnie 1 marca 2015 r. (a więc dziś ;-) I chociaż na część pytań udało mi się już odpowiedzieć — na przykład o to jak złożyć wniosek od dowód osobisty przez internet albo czy trzeba wymienić dowód osobisty w przypadku zmiany adresu zamieszkania (nie trzeba) — nadal powraca pytanie o obowiązek wymiany dowodu osobistego po 1 marca 2015 r.

obowiązek wymiany dowodu osobistego

Nie istnieje obowiązek wymiany dowodu osobistego na taki wydawany po 1 marca 2015 r.

W skrócie: z niejasnych przyczyn w narodzie powstało przekonanie, że skoro mamy nowe dowody osobiste, to wszystkie stare będzie trzeba wymienić na nowe. I jedyna wątpliwość: do kiedy? (Przez chwilę się zastanawiałem skąd takie pytanie, skoro głośno się mówi, że nie ma takiej konieczności. Wyszło mi, że to przez poprzednią zmianę wzoru dowodu, tj. zastąpienia na początku obecnego stulecia tych książeczkowych w kolorze feldgrau obecnymi plasticzkami — wówczas faktycznie były w przepisach podane terminy wymiany dowodów.)

Szanowni Państwo, proszę nie siać paniki i nie ulegać panice — zgodnie z art. 88 ustawy o dowodach osobistych wszystkie dowody osobiste wydane przed 1 marca 2015 r. zachowują ważność do końca terminu wskazanego na dowodzie. Oznacza to, że jeśli na przykład mój dowód został wydany w 2013 r., a jego ważność została określona na 10 lat, to nie mam problemu z nowym dokumencikiem — aż do 2023 r.
Podobnie podstawą do wymiany dowodu nie jest zmiana adresu zameldowania wskazana na dowodzie osobistym — po pierwsze nowy dowód osobisty nie zawiera informacji o adresie, po drugie nawet adres zameldowania wskazany w tych starych dowodach nie potwierdza meldunku po 1 marca 2015 r. (pamiętajmy, że ten przepis ma zastosowanie tylko do końca 2015 r. — od 1 stycznia 2016 r. nie będzie już obowiązku meldunkowego), a po trzecie wreszcie sama zmiana tego adresu nie stanowi podstawy do wymiany dowodu osobistego na nowy (art. 89 ustawy o dowodach osobistych).

Słowem: nie ma czegoś takiego jak obowiązek wymiany dowodu osobistego po 1 marca 2015 r. — ani ze względu na nowe przepisy, ani ze względu na zmianę danych w dowodzie. No chyba że ktoś zmieni imię, nazwisko, płeć, etc. ;-)

Natomiast nie do końca rozkminiłem jeszcze jeden temat: każdy nowy dowód osobisty będzie wydawany na 10 lat, także dla osób, które ukończyły 70 lat (dotąd 70-latek dostawał dowód bezterminowy). Nie widzę natomiast w ustawie podstawy do żądania wymiany takiego bezterminowego dowodu na nowy, taki o dziesięcioletniej ważności, co by oznaczało, że kto ma bezterminowy teraz, może mieć go na wieki wieków.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

69 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze