Obowiązek wymiany dowodu osobistego po 1 marca 2015

Wśród co ciekawszych zapytań trafiających w ostatnim czasie do tego czy tamtego Lege Artis część wiąże się z ustawą o nowych dowodach osobistych, która weszła w życie dokładnie 1 marca 2015 r. (a więc dziś ;-) I chociaż na część pytań udało mi się już odpowiedzieć — na przykład o to jak złożyć wniosek od dowód osobisty przez internet albo czy trzeba wymienić dowód osobisty w przypadku zmiany adresu zamieszkania (nie trzeba) — nadal powraca pytanie o obowiązek wymiany dowodu osobistego po 1 marca 2015 r.

obowiązek wymiany dowodu osobistego

Nie istnieje obowiązek wymiany dowodu osobistego na taki wydawany po 1 marca 2015 r.

W skrócie: z niejasnych przyczyn w narodzie powstało przekonanie, że skoro mamy nowe dowody osobiste, to wszystkie stare będzie trzeba wymienić na nowe. I jedyna wątpliwość: do kiedy? (Przez chwilę się zastanawiałem skąd takie pytanie, skoro głośno się mówi, że nie ma takiej konieczności. Wyszło mi, że to przez poprzednią zmianę wzoru dowodu, tj. zastąpienia na początku obecnego stulecia tych książeczkowych w kolorze feldgrau obecnymi plasticzkami — wówczas faktycznie były w przepisach podane terminy wymiany dowodów.)

Szanowni Państwo, proszę nie siać paniki i nie ulegać panice — zgodnie z art. 88 ustawy o dowodach osobistych wszystkie dowody osobiste wydane przed 1 marca 2015 r. zachowują ważność do końca terminu wskazanego na dowodzie. Oznacza to, że jeśli na przykład mój dowód został wydany w 2013 r., a jego ważność została określona na 10 lat, to nie mam problemu z nowym dokumencikiem — aż do 2023 r.
Podobnie podstawą do wymiany dowodu nie jest zmiana adresu zameldowania wskazana na dowodzie osobistym — po pierwsze nowy dowód osobisty nie zawiera informacji o adresie, po drugie nawet adres zameldowania wskazany w tych starych dowodach nie potwierdza meldunku po 1 marca 2015 r. (pamiętajmy, że ten przepis ma zastosowanie tylko do końca 2015 r. — od 1 stycznia 2016 r. nie będzie już obowiązku meldunkowego), a po trzecie wreszcie sama zmiana tego adresu nie stanowi podstawy do wymiany dowodu osobistego na nowy (art. 89 ustawy o dowodach osobistych).

Słowem: nie ma czegoś takiego jak obowiązek wymiany dowodu osobistego po 1 marca 2015 r. — ani ze względu na nowe przepisy, ani ze względu na zmianę danych w dowodzie. No chyba że ktoś zmieni imię, nazwisko, płeć, etc. ;-)

Natomiast nie do końca rozkminiłem jeszcze jeden temat: każdy nowy dowód osobisty będzie wydawany na 10 lat, także dla osób, które ukończyły 70 lat (dotąd 70-latek dostawał dowód bezterminowy). Nie widzę natomiast w ustawie podstawy do żądania wymiany takiego bezterminowego dowodu na nowy, taki o dziesięcioletniej ważności, co by oznaczało, że kto ma bezterminowy teraz, może mieć go na wieki wieków.

69
Dodaj komentarz

avatar
20 Comment threads
49 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
SpeX
Gość

A można chcieć wymienić dowód i za ile?

Olgierd Rudak
Gość

Dowody są za friko. Nie to, że tylko te nowe, od kilku lat dowód wydaje się za darmo.

Natomiast zalecana jest wstrzemięźliwość, ponieważ ponoć mogą być problemy z podróżami zagranicznymi. Nowy wzór nie został zgłoszony do jakiejś tam międzynarodowej organizacji i inne państwa go nie znają (powtarzam zasłyszaną opinię, nie weryfikowałem jej).

Żuraw
Gość
Żuraw

Ciekawe, dlaczego Nasz Kochany i Światły Ustawodawca swego czasu nie zastosował tej metody (wymiana starego dokumentu dopiero po upływie jego terminu ważności, a nie w dniu takimatakim) do praw jazdy.
Powodów czysto fiskalnych nie śmiem podejrzewać ;-)

Usher
Gość
Usher

Stare dowody książeczkowe były ważne bezterminowo, stąd pojawił się ustawowy przymus ich wymiany. Oczywiście można było ustawę napisać tak, by ten przymus rozłożyć na lata według daty wydania dowodu, ale po co? Łatwiej było dać jeden termin dla wszystkich, a potem alarmować, że się ociągają i w ostatniej chwili przedłużać termin wymiany, bo takie były kolejki.

Olgierd Rudak
Gość

Stare prawa jazdy były bezterminowe :)

OIDP terminy wymiany zielonych dowodów też były zróżnicowane, ale ze względu na wiek posiadacza.

Olgierd Rudak
Gość

Uwaga z dniem 01 stycznia 2003r. wprowadzony został obowiązek wymiany dowodów osobistych wydanych przed dniem 01 stycznia 2001r. w następujących terminach:
od 01.01.2003r . – 31.12.2003r. wydanych w latach 1962 – 1972
od 01.01.2004r. – 31.12.2004r. wydanych w latach 1973 – 1980
od 01.01.2005r. – 31.12.2005r. wydanych w latach 1981 – 1991
od 01.01.2006r. – 31.12.2006r. wydanych w latach 1992 – 1995
od 01.01.2007r. – 31.12.2007r. wydanych w latach 1996 – 2000

(za: http://www.czarnkowgmina.pl/bip/ewidencja-ludnosci/wydanie-oraz-wymiana-dowodu-osobistego.html)

Usher
Gość
Usher

W pierwotnej ustawie o zmianie z 1997 r. takich terminów nie było
http://orka.sejm.gov.pl/proc2.nsf/ustawy/1861_u.htm

Art. 2. Dowody osobiste wydane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy zachowują ważność do dnia 31 grudnia 2005 r.

Jednak przez pierwsze dwa lata (od początku 2001 r.) nikt się wymianą nie przejmował i dopiero wtedy odezwał się pierwszy dzwonek ostrzegawczy i wprowadzono terminy.

Olgierd Rudak
Gość

Chyba miałem to wówczas serdecznie dość; plastik miałem wydany jesienią 2003 r., więc można powiedzieć wraz z falą pierwszych obowiązkowo wymienianych dokumentów — i na dobre 3 lata przed moim terminem (OIDP miałem dowód z 1991 lub 92 r., po tym jak posiałem pierwszy egzemplarz).

Żuraw
Gość
Żuraw

Moje prawo jazdy było jak najbardziej terminowe; fakt, że nie z powodów administracyjnych a lekarskich. I takich inwalidów ;-) było/jest całkiem sporo.

Geeloo
Gość
Geeloo

Nasza wieś od 1 stycznia wprowadziła nazwy ulic , więc zmieniły się adresy. Z tego co wyczytałem dowodu nie muszę wymieniać , a co z prawem jazdy i dowodem rejestracyjnym samochodu ?

Olgierd Rudak
Gość

Też, natomiast:

W przypadku gdy zmiana stanu faktycznego w zakresie adresu kierowcy wymagająca wydania nowego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, spowodowana została zmianami administracyjnymi, rada powiatu może, w drodze uchwały, zmniejszyć opłatę za wydanie lub zwolnić od jej uiszczenia osoby obowiązane do ubiegania się o wydanie tych dokumentów.

(art. 18a ustawy o kierujących pojazdami)

AB
Gość
AB

Załóżmy taką sytuację. Mam najnowszy dowód osobisty wydany po 1 marca 2015. W dowodzie rejestracyjnym pojazdu, którego jestem właścicielem mam napisane że mój adres zamieszkania to ulica x. Zmieniam miejsce zamieszkania z ulicy x na ulicę y. Ide do Urzędu Komunikacji aby zmienić dane w dowodzie rejestracyjnym ze względu na zmianę adresu zamieszkania.Pani w okienku prosi mnie o dowód osobisty (na którym nie ma danych dot. adresu zamieszkania) i ZONK!:) Czy ktoś wie co w tej sytuacji należy zrobić? Domyślam się że musze mieć jakiś dodatkowy kwit potwierdzający aktualny adres zamieszkania, ale nie mam zamiaru latać po całym mieście za… Czytaj więcej »

Olgierd Rudak
Gość

No dobra, ale czy ta sytuacja:

> Ide do Urzędu Komunikacji aby zmienić dane w dowodzie rejestracyjnym ze względu na zmianę adresu zamieszkania.Pani w okienku prosi mnie o dowód osobisty (na którym nie ma danych dot. adresu zamieszkania) i ZONK!:) Czy ktoś wie co w tej sytuacji należy zrobić?

miała rzeczywiście miejsce, czy to takie dywagacje? Bo istotą zmian jest to, że pani w okienku nie może sobie próbować potwierdzać czegokolwiek w inny sposób, niż oświadczenie petenta.

AB
Gość
AB

To czysta dywagacja. W zasadzie odpowiedział Pan na moje pytanie. Jeżeli wystarczy oświadczenie petenta to wszystko jest ok.Dziękuję

Olgierd Rudak
Gość

Oczywiście nie obiecam, że ta zasada się wszędzie przyjmie ;-) Ale przecież trudno bym cokolwiek obiecywał, skoro nawet MSW nie potrafi wykonać ustawy prawidłowo.

paula
Gość
paula

Witam. Moje pytanie dotyczy wymiany dowodu osobistego. Przebywam na stałe za granicą, a ważność DO kończy się z dniem 17 marca 2015. Za tydzień lecę do Polski. Czy będę mogła ubiegać się o wcześniejsze wydanie dowodu z tego względu, że przed upływem ważności nie będę miała możliwości pojawienia się w kraju? Kolejny przyjazd mam zaplanowany dopiero na 23 lipca br. (bez możliwości przyspieszenia go) więc już po upływie terminu ważności. Z tego co się orientowalam na niewaznym DO mogę wrócić do kraju, ale opuścić go już nie. Wobec tego gdybym teraz złożyła dokumenty, a odebrała dowód podczas kolejnego pobytu, byłoby… Czytaj więcej »

paula
Gość
paula

Wkradł się błąd. Ważność kończy się z dniem 17 lipca 2015

Olgierd Rudak
Gość

Nie ma problemu — wniosku o wydanie nowego dowodu nie trzeba uzasadniać (a jeśli ktoś by marudził, w co wątpię, wystarczy powiedzieć „podobno już nie jestem do siebie podobna”), plastik poczeka w urzędzie.

Wiem o co najmniej jednym dowodzie osobistym, który czeka na odbiór od sierpnia 2014 r. i najprawdopodobniej doczeka się w lipcu-sierpniu 2015 r.

Co do prawa powrotu na nieważnym dowodzie: tak, polskie prawo to dopuszcza, ale coś mi mówi, że „prawo powrotu” nie musi obejmować „prawa wejścia na pokład samolotu”. Więc lepiej mieć przy sobie ważny paszport.

paula
Gość
paula

Załóżmy, że wniosek zostanie przyjęty bez problemu. Wtedy wyrobienie nowego DO zostanie przesunięte do czasu, aż dotychczasowy straci swoją ważność, czy proces wyrobienia odbędzie się standardowo w ciągu 30 dni od momentu złożenia dokumentów? Jeśli po miesiącu będzie już do odbioru to ten, który aktualnie posiadam nie straci automatycznie swojej ważności? Czy stanie się to dopiero w momencie odbioru nowego?

Michał
Gość
Michał

Dzień dobry. Tak z czystej ciekawości chciałbym zapytać się jaki jest czas oczekiwania wymiany dowodu osobistego i paszportu od momentu złożenia wniosków?

Olgierd Rudak
Gość

Teoretycznie max. 30 dni, aczkolwiek zwykle wyprodukowany dowód wracał po 2-3 tygodniach (nie wiem jak teraz, być może zwiększone obciążenie urzędów wydłuża okres oczekiwania), podobnie paszport.

szczurku won
Gość
szczurku won

Gówno prawda, moja mama a ma 82 lata chciała zmienić w korespondencji na Złotej adres na pdst Zaświadczenia ważnego aż do zmiany na nowy adres swój dotychczasowy adres , paniusia z wojskowego ZUS powiedziała, że musi wymienić dowód, mimo, że ma na czas nieokreślony ważny. Na nic się zdały tłumaczenia o art 88 i 89, powiedziała, że ją to g… obchodzi, tak samo było w PKO BP, nic nie wiedzą o art 88 i art 89, że wystarczy zaświadczenie z Gminy albo oświadczenie, chcą dowodu. I co Panie Szczurek i panie ze ZBP banki szkoliły się pół roku, a okazuje… Czytaj więcej »

Monika
Gość
Monika

a ja mam następujące pytanie :) do końca maja muszę się przemeldować-mam termin na opuszczenie lokalu kwaterunkowego taki. W sierpniu wychodzę za mąż i będę musiała wymienić dokumenty, raz że zmiana nazwiska dwa, ze kolejny raz będę się przemeldowywać. Co mam zrobić, czy wymieniać dokumenty teraz i kolejny raz w sierpniu/wrześniu, czy odczekać chwilę??

Olgierd Rudak
Gość

Zmiana adresu zamieszkania nie jest już podstawą do zmiany dowodu osobistego. Więc po zmianie mieszkania robić swoje, po ślubie i zmianie stanu cywilnego — wniosek o nowy dowód osobisty.

I tak nie będzie w nim już żadnego adresu :)

Monika
Gość
Monika

ok to dowód jest wyjaśniony :) a co z pozostałymi dokumentami tj. paszport i prawo jazdy ?:)

Olgierd Rudak
Gość

W paszporcie adresu nie ma, więc problem w ogóle odpada. Co do prawa jazdy — ja bym nie przesadzał z tymi 3 miesiącami. W ogóle bym nie przesadzał.

Monika
Gość
Monika

ok czyli lepiej wszystko wymienić po zmianie stanu cywilnego :) dziękuję

Olgierd Rudak
Gość

Tak, umówmy się, że dopiero zmiana nazwiska (i to sama zmiana nazwiska! nie zamążpójście!) jest zmianą istotną z punktu widzenia dokumentów.

Monika
Gość
Monika

ok :) dziękuję. a zgłoszenie w środku roku do US tez nie jest konieczne. jeśli chodzi o adres zameldowania?

Olgierd Rudak
Gość

A tego nie wiem. Dotąd fiskus brał dane z ewidencji ludności, która jeszcze istnieje (więc zmiana meldunku w sierpniu powinna mieć skutek w postaci zmiany właściwości urzędu skarbowego). Natomiast jak to będzie po 1 stycznia 2016 r. — kiedy meldunek przestanie istnieć — nie wiem. Czuję, że skończy się osobnym formularzem skarbowym.

Ale w 2015 r. jest po staremu (czyli US wie o zmianie z gminy, ale nie zmienia się nic w dowodzie osobistym).

bartek
Gość
bartek

Stary dowód osobisty mi pękł więc jestem w trakcie wymiany na nowy a stary zwróciłem w urzędzie… Jak mam teraz iść głosować na wybory prezydenta bez dowodu? Mam świstek tylko z urzędu…

Olgierd Rudak
Gość

Jakiś inny dokument tożsamości? Prawo jazdy, paszport? Powinny wystarczyć. Ten świstek chyba też powinien być OK.

cooI
Gość
cooI

Rozdział 5 Wymiana i unieważnianie dowodu osobistego Art. 46. 1. Wydanie nowego dowodu osobistego następuje w przypadku: 1) upływu terminu ważności dowodu osobistego; 2) zmiany danych zawartych w dowodzie osobistym, z wyjątkiem zmiany nazwy organu wydającego; 3) zmiany wizerunku twarzy posiadacza dowodu osobistego w stosunku do wizerunku twarzy zamieszczonego w dowodzie osobistym w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym identyfikację jego posiadacza; 4) utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym identyfikację jego posiadacza; 5) przekazania do organu gminy lub do placówki konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej przez osobę trzecią znalezionego dowodu osobistego; 6) (uchylony); 7) (uchylony). 2. Z wnioskiem o wydanie… Czytaj więcej »

Agnieszka Zarzycka
Gość
Agnieszka Zarzycka

Witam, mam pytanie jak wygląda sytuacja z dowodem rejestracyjnym, W polowie ubezpieczenia zmieniłam adres zameldowania ( zupelnie inne miasto) i teraz głowie się czy mam obowiązek zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym jak i zmianę blaszek ? Z ubezpieczenia dostałam informacje że jest im to obojętne natomiast jak wygląda prawnie taka prosta sytuacja? szukam w całym internecie informacji na ten temat i nie potrafię się dowiedzieć. Pozdrawiam Agnieszka

Olgierd Rudak
Gość

To by chyba był par. 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów: 1. W przypadku zawiadomienia o zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym, wynikającej: 1) ze zmiany adresu miejsca zamieszkania właściciela pojazdu, powodującej zmianę właściwości miejscowej organu rejestrującego, organ rejestrujący na wniosek właściciela pojazdu dokonuje rejestracji pojazdu; 2) ze zmiany adresu miejsca zamieszkania właściciela pojazdu niepowodującej zmiany właściwości miejscowej organu rejestrującego, organ rejestrujący wydaje nowy dowód rejestracyjny oraz dokonuje legalizacji tablic rejestracyjnych zgodnie z zasadami określonymi w przepisach w sprawie legalizacji tablic rejestracyjnych; Czyli jeśli zmienił się powiat,… Czytaj więcej »

xxx
Gość
xxx

Sprzedaje mieszkanie i będąc u notariusza , okazało się że były mąż wymeldował się we wrześniu zeszłego roku jednak nie zmienił dowodu osobistego. Podpisanie aktu notarialnego było nie możliwe ze względu na to iż adres zameldowania jest inny. Czy w takiej sytuacji trzeba wyrobić nowy dowód, Czy wystarczy wniosek z Urzędu o zmianie tego zameldowania?

Olgierd Rudak
Gość

Heh, z tego co wiem notariusze mają różne koncepcje, ale przeważa taka, że „po co było się chwalić!?”

Jest to koncepcja zachowawcza, albowiem wynika z niedostrzeżenia faktu, że nawet zmiana zameldowania nie spowoduje dziś zmiany dowodu osobistego (czyli prawo mówi, że ludzie mają żyć z dowodami, które nie określają adresu zameldowania w sposób prawidłowy — nie mamy obowiązku wymiany dowodu, po zmianie meldunku, na nowy, „pusty” dowód!).

Notariusz powinien to wiedzieć…

xxx
Gość
xxx

Powiedziano nam że od meldunku dowód osobisty jest ważny 3 miesiące..i należy go zmienić…

Olgierd Rudak
Gość

art. 89 ust 2 ustawy o dowodach osobistych:
Zmiana adresu miejsca zameldowania posiadacza dowodu osobistego wydanego [wcześniej] nie stanowi podstawy do jego wymiany.
Natomiast faktycznie rejent może pytać o sam fakt meldunku, bo sam w sobie obowiązek nadal istnieje — zatem jeśli człowiek mówi, że jest zameldowany w innym miejscu niż mieszka, nadgorliwy notariusz robi z tego aferę…

PomocyBład
Gość
PomocyBład

Mam bład w dowodzie.Nie wiem czy przy wypelnaniu wniosku o dowod to ja zrobiłem czy to oni sie pomylili ale mam zlą cyfre w kodzie pocztowym zamiast np. 11-111 mam 11-112.

Nie wiem czy wymieniiac ze względu na ten błąd.
Nie chce miec jakis problemow z tym kodem pocztowym jak pojde zrobic konto bankowe albo cos zalatawiac.

Prosze mi jakos doradzic

Olgierd Rudak
Gość

Zakładam, że ten błąd powstał kilka miesięcy temu — od marca nie ma dowodów z adresem — więc skoro jakoś żyjesz…

PomocyBład
Gość
PomocyBład

Tak.Niedawno to zauwazylem przez przypadek.
Teraz myslalem zeby zrobic prawo jazdy i konto bankowe wiec nie chce miec jakis problemow i błednego kodu pocztowego w tych dokumentach.
To co mi doradzisz?

Olgierd Rudak
Gość

Wymień, dowód jest za darmo. Jeśli ma być stres — trzeba sprawę załatwiać po linii najmniejszego oporu.

Monika
Gość
Monika

Witam mam pytanie czy jeśli Ślub odbędzie się w Polsce jest możliwość zlożenia tam wniosku o wymianę dowodu osobistego , ale odebrać go w Anglii w Ambasadzie Polskiej… czy trzeba znowu lecieć do Polski go odebrać ?

Olgierd Rudak
Gość

Nie mam pojęcia, ale mam wrażenie, że dowodów się nie wysyła poza granicę krajów (nawet pocztą konsularną czy jakkolwiek by to wyglądało).

Monika
Gość
Monika

A czy jest możliwość wymiany Dowodu Osobistego w trybie przyśpieszonym .
Np. 10 dni

Olgierd Rudak
Gość

Najlepiej spytać w urzędzie :)

Kamil Tomczyk
Gość
Kamil Tomczyk

Może Ktoś z Państwa miał podobna sytuację i będzie mógł pomóc. Muszę teraz zmienić adres zameldowania, adres zamieszkania pozostanie taki sam i tu pojawia się pytanie czy oprócz nowego meldunku muszę dokonac wymiany prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego oraz przerejestrować samochód. Czytając przepisy dochodzę do tego, że w nowym dowodzie osobistym nie ma obecnie adresu zameldowania, do czasu ważności nie muszę też wymieniać starego dowodu osobistego oraz dodatkowo w dokumencie prawa jazdy i dowodzie rejestracyjnym widnieje adres zamieszknia a nie zameldowania. Moim zdaniem nie powinienem wymieniać ani prawa jazdy ani dowodu rejetracyjnego ponieważ zmieniam miejsce zameldowania a nie miejsce zamieszkania.… Czytaj więcej »

Olgierd Rudak
Gość
Kamil Tomczyk
Gość
Kamil Tomczyk

Zapoznałem się z treścią, jednak zgodnie z tytulem jest tam mowa o miejscu zamieszkania, którego ja nie planuję zmieniać. Chcę tylko dokonać zmiany adresu meldunkowego i nie wiem czy jestem zobligowany do dokonania zmian.

Olgierd Rudak
Gość

No i to jest właśnie odpowiedź :)

Kamil Tomczyk
Gość
Kamil Tomczyk

Dziękuję i cieszę się, że wszystko poza meldunkiem pozostanie bez zmian :-)

Hanna
Gość
Hanna

Mam pytanie mój ex mąż jest wymeldowany mieszka gdzie indziej czy ma obowiązek podkreślam po wymeldowania z mojego adresu zmienić dowód?

Olgierd Rudak
Gość

Nie, od roku nie ma obowiązku zmiany dowodu osobistego (w którym nie ma już adresu zameldowania) po zmianie tego meldunku.

Gość~12134
Gość
Gość~12134

A jeśli mam dowód wyrobiony przed 1 marca i zmienię adres zameldowania po 1 marca i będę chciał np. założyć konto w banku to czy będę mógł posłużyć się numerem dowodu, który aktualnie posiadam skoro nie ma obowiązku jego wymiany?

b52t
Gość
b52t

odpowiedź znajduje się w przepisach o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu, przepisach regulujących działalność bankową, w tym procedur wydanych przez KNF, a także przepisach wewnętrznych obowiązujących w danym banku.
Ostatecznie też adres zameldowania to nie adres zamieszkania.

Gość~12134
Gość
Gość~12134

Pisząc tutaj miałem nadzieję, że uzyskam odpowiedź tutaj i nie będę musiał szukać gdzie indziej.

b52t
Gość
b52t

podanie źródeł to też informacja.
poza tym i tak skończy i rozbije się na wewnętrznych procedurach obowiązujących w danym banku, a te są znane tylko im.
proponuje jakieś forum specjalistyczne zajmujące się tematyką spraw bankowych.

xxx
Gość
xxx

czy jeśli zmieniłam adres zameldowania muszę zmieniać dowód jeśli nie ma go podanego na dokumencie?

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Witam. Mam takie pytanie, moja żona pojechała do Polski wyrobić paszport jednak pani w urzędzie paszportowym odmówiła przyjęcia wniosku ze względu na „nieważny dowód osobisty” Żona posiada dowód wydany w 2013 roku więc czytając ustawę o dowodach osobistych, która weszła w życie 1 marca 2015 roku jej dowód jest ważny. Zapomniałbym dodać że wymeldowała się z poprzedniego miejsca zameldowania w 2014 roku czy faktycznie musi ten dowód wymienić przy ubieganiu się o paszport? Dziękuję za jakąkolwiek pomoc

Olgierd Rudak
Gość

W nowym dowodzie nie ma miejsca zameldowania, nie ma też potrzeby zmiany dowodu po wymeldowaniu się z adresu podanego w dowodzie (zgodnie z przepisami adnotacja w dowodzie jest „pusta”, tj. nie oznacza nic — niezależnie od tego czy ktoś zmienił meldunek czy nie).

Jeśli zatem taka była podstawa uznania dowodu za nieważny, to jakiś horrendalny błąd.

Kasia
Gość
Kasia

Dzień dobry, jakie są konsekwencje prawne (poza utrudnieniami z kredytami i pismami urzędowymi) nie odnawiania swojego numeru obozowego – nie wnoszenie o nowy dowód po przeterminowaniu się wcześniej wydanego i życiu jak beztroski ignorant?
Bardzo proszę o odpowiedź.

Olgierd Rudak
Gość

Art. 79 ustawy o dowodach osobistych

Kto:
1) uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego,
2) zatrzymuje bez podstawy prawnej cudzy dowód osobisty,
3) nie zwraca dowodu osobistego w razie utraty obywatelstwa polskiego,
podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny.

Kasia
Gość
Kasia

Coś tam pamiętam z prawa karnego ze studiów i jednak nie ma w polskim prawie przepisu, który zobowiązywałby mnie do noszenia takiego dowodu przy sobie i okazywaniu go na życzenie? Czy dobrze myślę?
Inna kwestia czy w dobie inwigilacjo-cyfryzacji urząd właściwy do sprawy wydania mi dowodu się nie będzie upominał lub inne organy przy kontroli, po podaniu danych, nie zostaną zaalarmowane że aspiruję na przeterminowanego obywatela. Jak Pan myśli?

Olgierd Rudak
Gość

Na szczęście nie ma obowiązku na co dzień noszenia przy sobie dokumentów tożsamości, przynajmniej dopóki nie przekraczamy granicy lub wchodzimy na mecz piłki nożnej (tylko i wyłącznie nożnej!).

Natomiast oczywiście może się okazać, że zostaniemy poproszeni o dokument przy płatności kartą płatniczą, aczkolwiek raz, że nie musi być to dowód osobisty, a dwa, że nie ma sankcji za odmowę okazania dokumentu.

Oczywiście nie wolno wprowadzać organów w błąd co do swojej tożsamości (art. 65 kw), ale to jest inna para kaloszy :)

Kasia
Gość
Kasia

Dziękuję za odpowiedź.
Życzę miłego wieczoru.
Pozdrawiam!

Olgierd Rudak
Gość

Dziękuję i wzajemnie — a także zapraszam do czytania w przyszłości :)

Agat
Gość
Agat

Szanowni państwo, Nadal temat obowiązku wymiany ważnego dowodu osobistego w 2011 roku (zmiana przepisów w 2015 Gdzie zasada ze prawo nie działa wstecz) ze względu na zmianę adresu zameldowania spędza sen z powiek obywatelom. Jak potrzebuje wyrobić paszport to mam nakaz zmiany dowodu wydanego po zmianie meldunku bez adresu, który jest ważny do 2021 roku. W dodatku musi to razem trwać co najmniej dwa miesiące, bo nikt nie zamierza obywatelowi iść na rękę. Nadal obowiązuje tzw.kwadratura koła. Jak paniusia w urzędzie zaznaczyła coś w systemie obsługowym (który jest dla obywatela) co nijak nie jest zgodne z przepisami, to koniec Zmieniaj… Czytaj więcej »