Narzucona reklama dewelopera to klauzula niedozwolona

Kontynuując tematykę okołodeweloperską — przypominam, że było już o rachunku powierniczym i o narzucaniu przez deweloperów zarządców nieruchomości — czas poruszyć kolejny temat (skądinąd sygnalizowany przez P.T. Komentatorów) temat czyli — czy reklama dewelopera na budynku to coś na tyle oczywistego, że prawnik może napisać „jest, są”, czy też jednak jest coś na rzeczy.

Reklama dewelopera na budynku
Nad rzeczką, opodal krzaczka… (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA-3.0)

Otóż warto pamiętać, że zdaniem moim i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów:

Deweloper nie może zastrzegać sobie prawa do bezpłatnej i bezterminowej  reklamy na budynku

a wynika to z tego, że w ten sposób deweloper bezprawnie ogranicza prawa konsumentów do korzystania z nieruchomości.

W powołanej powyżej decyzji UOKiK w sprawie wrocławskiego dewelopera Etlans sp. z o.o. sp.k. wykryto klauzulę o treści:

Nabywca niniejszym wyraża zgodę na nieodpłatne i bezterminowe umieszczenie na Budynku i pozostałych budynkach i/lub na terenie Nieruchomości reklamy Dewelopera oraz Generalnego Wykonawcy w formie zatwierdzonej przez właściwe organy oraz informacji o działalności gospodarczej prowadzonej w lokalach usługowych usytuowanych w obrębie Budynku. W przypadku lokali usługowych zasady i zakres usytuowania informacji o danym lokalu usługowym wymaga odrębnej zgody Dewelopera wyrażonej w formie pisemnej.

Reklama dewelopera na budynku
Reklama dewelopera — szpetna i toporna, ale przynajmniej łatwo zdemontować (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA-3.0)

Natomiast w stosowanym przez LC Corp wzorcu umowy jest to opisane w sposób następujący:

Wyraża zgodę na nieodpłatne umieszczenie przy wjeździe na osiedle lub/i frontowej ścianie w miejscu i w sposób przez Dewelopera ustalony — tablicy zawierającej logo Dewelopera wraz z nazwą „LC Corp S.A.” (…)

Zdaniem UOKiK takie postanowienia stanowią naruszenie zbiorowych interesów konsumentów — rozumiane jako ich interes ekonomiczny. Skoro konsument zgadza się na bezpłatne zamieszczenie reklamy dewelopera na budynku, to po pierwsze wspólnota mieszkaniowa nie sprzeda już tego (pewnie w miarę najlepszego na nieruchomości) miejsca innemu reklamodawcy, a poza tym deweloper ma coś za friko — za co normalnie musiałby zapłacić.

Reklama dewelopera na budynku
Tu przynajmniej widać rys artystyczny — piękna grawerka na szybie drzwi wejściowych. Wspólnota powinna zacząć fakturować dewelopera za reklamę (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA-3.0)

Warto przypomnieć, że w rejestrze klauzul niedozwolonych UOKiK jest już wpis odnoszący się do zastrzeżenia przez dewelopera wieszania bezpłatnej reklamy na budynku (nr 3533, wyrok SOKiK z 14 grudnia 2010 r., XVII AmC 2051/09) o treści:

Część nieruchomości wspólnej Budynku (Budynku I oraz Budynku II) obejmująca część dachu oraz część elewacji będzie przeznaczona pod reklamę Spółki lub innych wskazanych przez Spółkę podmiotów prawa lub innych użytkowników Lokalu Biurowego. W związku z treścią zdania poprzedniego Strony w Umowie Sprzedaży dokonają podziału do korzystania nieruchomości wspólnej w ten sposób, iż Spółce będzie przysługiwało nieodpłatne prawo do wyłącznego korzystania z określonej powyżej części nieruchomości wspólnej z możliwością jej przekazania do korzystania przez innych użytkowników Lokalu Biurowego, a Nabywca nie będzie zgłaszał roszczeń w stosunku do tej części, w tym roszczeń określonych w art. 12 Ustawy.

Zasada jest bowiem taka, że o nieruchomości wspólnej — w tym pieniądzach zarabianych z jej wynajmu — decydować powinna wspólnota mieszkaniowa, nie zaś poszczególni nabywcy mieszkań, no i nie ma mowy, żeby deweloper narzucał bezpłatność takiej reklamy…

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
5
0
komentarze są tam :-)x