Pytasz kiedy będzie ePUAP2? — odpowiedź brzmi „po pomidorach”

Minął sierpień, minął wrzesień, znów październik i
ta jesień rozpostarła melancholii mglisty woal
Nie żałuję letnich dzionków, róż, poziomek i skowronków
Lecz jednego, jedynego jest mi żal (…)

(„Addio pomidory” Kabaretu Starszych Panów, autor Jeremi Przybora, muzyka Jerzy Wasowski)


Kilka dni temu naszło mnie, pamiętliwego skurczybyka, zadać kilka pytań o planowane zmiany w ePUAP: raz, że miał być przecież ePUAP2 (w maju, czerwcu, mamy lipiec…); dwa, że wtopy z opóźnieniem wdrożenia wnioskowania o nowy dowód osobisty przez internet powinny kogoś czegoś nauczyć; trzy, że wprawdzie prowizorki trzymają się w Polsce najlepiej, ale może warto pomyśleć o narzędziu docelowym?

Przesłałem zatem do rzeczników prasowych MSW i MAiC zestaw krótkich i prostych, i wcale nie podchwytliwych pytań, a mianowicie:

  • kiedy rzeczywiście będzie wdrożony system ePUAP2?
  • dlaczego ePUAP2 ma takie opóźnienia?
  • czy w ramach ePUAP2 przewiduje się wdrożenie aktywnego formularza-wniosku o dowód osobisty?

No to teraz jedziemy, odpowiedź Ministerstwa Spraw Wewnętrznych:

Informujemy, że w kwestiach związanych z terminami wprowadzenia systemu ePUAP2 należy kontaktować się z Zespołem Prasowym Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Jeśli chodzi o wdrożenie aktywnego formularza umożliwiającego wnioskowanie o wydanie dowodu osobistego, to usługa jest przygotowywana w ramach realizacji porozumienia pomiędzy Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, a Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji, w tym także podległym mu Centrum Projektów Informatycznych. Prace nad formularzem są zaawansowane, MSW jest merytorycznie właściwe w zakresie tej usługi i bierze udział w uzgodnieniach funkcjonalności i testach, a także dokłada starań o możliwie jak najszybsze wdrożenie usługi.

Natomiast Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji odpowiedziało następująco:

Platforma testowa dla urzędów i integratorów została udostępniona, interesariusze potrzebują czasu na przełączenie się i zgłoszenie ew.  uwag, dajemy im na to czas do końca sierpnia, przełączenie systemu nastąpi w jeden weekend, należy pamiętać że 88% wymiany korespondencji przez ePUAP przebiega w relacji A2A urząd do urzędu. Opóźnienie bierze się z terminów realizacji trzech głównych umów na wykonanie nowych modułów ePUAP.

Zatem nihil novi sub sole, sprawy urzędowe zawsze muszą się ucukrować, uleżeć — a że miał być marzec? maj? czerwiec? może być i sierpień, grunt, że „przełączenie systemu nastąpi w jeden weekend” (zobaczymy ;-)

Natomiast zastanawia mnie owo opóźnienie wynikające z terminów realizacji trzech głównych umów na wykonanie modułów systemu. Informacja jest oczywiście na tyle enigmatyczna, że można z fusów wróżyć: czy to wykonawca się opóźnił? a może wszystko przebiega prawidłowo, lecz po prostu zapowiedzi wiosennego wdrożenia nie uwzględniały harmonogramów?

Można by teraz cytatem z Sienkiewicza — ale puśćmy sobie akuratną pioseneczkę:

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Nottenick
Gość
Nottenick

Jako „Zwykły Użytkownik” systemu ePUAP nie da się niestety nie zauważyć, że system jest głównie do użytku G2G. Pytaniem jest, czy nowy ePUAP2 jest już zaprojektowany pod względem komunikacji C2G tak aby stał się on strawny dla Zwykłych Użytkowników czy ten system już na zawsze pozostanie takim specyficznym „extranetem polskiej administracji”?

b52t
Gość
b52t

Jak dal mnie to tutaj bardziej pasuje „Jeżeli kochać”, w końcu ePUAP2 kochają razem i na raz dwa ministerstwa.
„Jeżeli kochać to nie indywidualnie …” ;-)