Lex Superior — umorzenie prawomocne (1 Ds. 1180/14)

To chyba warto odnotować: Dziennik Internautów podaje, że postanowienie o umorzeniu postępowania w sprawie rzekomego rozpowszechniania w sieci BitTorrent filmów pornograficznych na szkodę Lex Superior jest prawomocne. Chodzi oczywiście o głośne dochodzenie o sygnaturze 1 Ds. 1180/14 — czyli o wysyłanie na oślep do tysięcy abonentów usług internetowych wezwań do zapłaty.

O sprawie informuje też policja z Olsztyna, komunikat opublikowany na jej stronie internetowej warto zacytować w całości (ale z drobną korektą), zwłaszcza, że jest tam mowa także o śledztwie w sprawie usiłowania popełnienia przestępstwa przez Lex Superior:

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku Wydział VI do Spraw Gospodarczych prowadzi za sygn. akt VI Ds. 74/15 śledztwo w sprawie usiłowania doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem szeregu osób pokrzywdzonych, od których firma Lex Superior sp.z o.o żąda zapłaty pieniędzy w kwocie 750 zł, tytułem naprawienia szkody za rzekome naruszenie praw autorskich, oferując jednocześnie zawarcie ugody, po uprzednim wprowadzeniu pokrzywdzonych w błąd co do podstawy faktycznej i prawnej.

W związku z licznymi zapytaniami osób, które otrzymały od KANCELARII PRAWA WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ LEX SUPERIOR SP. Z O.O. z siedzibą w Gdańsku przedsądowne wezwania do zapłaty, Komenda Miejska Policji informuję, że w Wydziale dw. z Przestępczością Gospodarczą prowadzono postępowanie przygotowawcze w sprawie 1 Ds. 1180/14, nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową Olsztyn- Południe w Olsztynie z zawiadomienia firmy Lex Superior Sp. zo.o. z siedzibą w Gdańsku w kierunku art. 116 ust. 1 ustawy z dn. 04 lutego 1994 r o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W dniu 31 grudnia 2014 roku postępowanie zostało umorzone na zasadzie art. 17 § 1 pkt 1 kpk — wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienie przestępstwa. Postanowienie jest już prawomocne.

Policjanci informują, że osoby, które otrzymały „wezwanie do zapłaty” i podejrzewają, że ktoś próbuje od nich wyłudzić pieniądze mogą złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w Prokuraturze Okregowej w Gdańsku, Wydział VI do Spraw Przestepczości Gospodarczej, która obecnie prowadzi śledztwo w tej sprawie tel. (58)3212078.

Ciekawe w sprawie jest to, że w poprzednim komunikacie policja strzeliła takiego babola jak ten:

Osoba, która otrzymała „wezwanie do zapłaty” ma również możliwość zawarcia z firmą ugody.

zwłaszcza, że dziś znów mówią, że proponowana przez Lex Superior ugoda była oferowana „po uprzednim wprowadzeniu pokrzywdzonych w błąd co do podstawy faktycznej i prawnej”. Po co zatem nakłaniać kogoś (nawet nie wiecie ile dostałem telefonów w sprawie Lex Superior — ludzie najwięcej pytali właśnie o te głupie porady policyjne — realnie jestem chyba jedną z nielicznych osób naprawdę pokrzywdzonych w tej sprawie ;-) do zawierania ugody, skoro za chwilę sprawa staje się przedmiotem odrębnego śledztwa?

Tak czy inaczej mamy prawomocne umorzenie sprawy rzekomego przestępstwa popełnianego na szkodę Lex Superior, co oznacza, że nawet jeśli dostajecie nadal idiotyczne wezwania — nadal należy je wrzucać do śmietnika. (Nb. ciekawostką jest, że w spółce nie zauważyli nawet wyroku TK w sprawie „trzykrotnego odszkodowania”, aka SK 32/14).

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
3
0
komentarze są tam :-)x