Tekst jednolity pilnie znowelizowany

Kilka dni temu napisałem, że czekam na moment, w którym okaże się, że tekst jednolity jakiegoś aktu normatywnego zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw — zaraz po jego nowelizacji. Nie sądziłem, że tak szybko będzie tak blisko…

Oto 4 września 2015 r. opublikowano obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z 13 sierpnia 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie tarnobrzeskiej specjalnej strefy ekonomicznej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1306). Natomiast dokładnie trzy dni później — czyli 7 września — poszło Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie tarnobrzeskiej specjalnej strefy ekonomicznej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1319).

Tak, nie pomyliłem się — wcześniejsza nowelizacja rozporządzenia została opublikowana w Dzienniku Ustaw po późniejszym tekście jednolitym tegoż rozporządzenia. Oznaczałoby to, że tekst jednolity rozporządzenia o tarnobrzeskiej SSE byłby tekstem jednolitym tylko od piątku do wczorajszego poniedziałku (byłby, gdyby nie to, że zmiany wejdą w życie w 14 dni po ogłoszeniu).

Chyba nawet szczęśliwie wyszło, bo w przeciwnym razie — gdyby to vacatio legis było skrócone — mogłaby być wtopa i głupie pytania czy rząd zapomina o prawie, które wcześniej uchwala rząd (pomijając świeżutką zmianę w komponowaniu tekstu jednolitego)… Na szczęście wszystko wygląda na przemyślany plan: jest rozporządzenie nowelizujące akt prawny, przed jego publikacją jest tekst jednolity — a że teraz się okaże, że tekst jednolity nie jest już jednolitym… Kto by się tym zajmował.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.