FATCA już w Dzienniku Ustaw

Ściśle informacyjnie: FATCA jest już w Dzienniku Ustaw — mam na myśli dokument zatytułowany Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA, oraz towarzyszące Uzgodnienia Końcowe, podpisane w Warszawie dnia 7 października 2014 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 1647).


FATCA Dziennik Ustaw
Umowa dotycząca wdrożenia FATCA w Polsce została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

O tym czym jest FATCA można poczytać np. w Dzienniku Internautów, mnie natomiast zastanowiła jedna rzecz: wbrew jakimś tam standardom publikacji aktów normatywnych dokument w znacznej części ma postać zeskanowanego dokumentu. Skan jest czytelny, ale oczywiście takie potraktowanie tematu znacznie utrudnia analizę treści.

A jest co analizować, bo w samej preambule mamy takie kwiatki (które musiałem ręcznie przepisać):

Mając na uwadze, że Stany Zjednoczone Ameryki wprowadziły regulacje, określane powszechnie jako ustawa o wypełnianiu obowiązków podatkowych w stosunku do rachunków posiadanych za granicą (dalej zwana „FATCA”) (…)

Mając na uwadze, że Rząd Rzeczypospolitej Polskiej wspiera cele realizowane przez FATCA (…)

Mając na uwadze, że FATCA wywołała wiele wątpliwości (…)

Mając  na uwadze, że Rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki gromadzi informacje dotyczące niektórych rachunków posiadanych w amerykańskich instytucjach finansowych przez osoby mające miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce (…)

Robi się naprawdę ciekawie, bo wychodzi na to, że jakaś amerykańska ustawa wchodzi do polskiego porządku prawnego — oczywiście wszystko lege artis, bo w postaci umowy międzynarodowej.

(Ciekawe czy jako posiadacz karty kredytowej Citibanku — którą sobie chwalę (klikajcie, zamawiajcie ;-) powinienem zacząć się martwić, że mi IRS będzie zaglądać w obroty…)

PS Wstyd się przyznać, ale pół dnia tekst wisiał z frazą „FACTA” — tak to jest jak się widzi co się chce widzieć… za karę przepisz 100 razy: FATCA, FATCA, FATCA, FATCA, FATCA… ;-)
A na swoją obronę mogę dodać, że FACTA też tam jest — FAIR AND ACCURATE CREDIT TRANSACTIONS ACT OF 2003.

Zatem na przeprosiny zagra dla Państwa Fatboy Slim:A tańczył oczywiście Christopher Walken.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
4
0
komentarze są tam :-)x