Wnoszenie e-pisma do sądu z cegieł

W kontekście zapowiadanej informatyzacji i internetyzacji procedury cywilnej (przypomnijmy, że chodzi o nowelizację kpc, która wchodzi w życie 1 kwietnia 2016 r.) nie sposób pominąć jeszcze jednego — obok e-doręczenia pism sądowych — elementu układanki czyli wnoszenia pism procesowych do sądu przez internet.

Te akurat sprawy reguluje opublikowane parę dni temu rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 października 2015 r. w sprawie sposobu wnoszenia pism procesowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe (Dz.U. z 2015 r. poz. 1783).

Zgodnie z rozporządzeniem wniesienie pisma do sądu przy użyciu specjalnego systemu przeznaczonego do obsługi postępowania cywilnego (czy muszę dodawać, że tego systemu jeszcze nie ma?) ma obejmować m.in. takie elementy jak: uwierzytelnienie użytkownika (czyli strony postępowania lub pełnomocnika — rozporządzenie nie precyzuje czy można skorzystać z konta w systemie innej osoby, ale wierzę, że to nie będzie możliwe), wprowadzeniu treści pisma, dodanie załączników do pisma, opatrzenie pisma e-podpisem oraz uiszczenie opłaty sądowej (także przez ten system).

Rozporządzenie określa także zasady wnoszenia pism przez użytkowników masowych (to oczywiście tylko w przypadku postępowania przed e-sądem) oraz wnoszenia pism przez współuczestników procesowych (zgodnie z rozporządzeniem twórca pisma określa komu jego treść ma być zaprezentowana, a następnie każdy z tych użytkowników musi zatwierdzić treść pisma).

Ciekawostką jest dołączenie do rozporządzenia załącznika — tabeli określającej wykaz znaków pisarskich dopuszczalnych w systemie teleinformatycznym („W przypadku wystąpienia cudzysłowów: – cudzysłów otwierający („) zamienia się na cudzysłów zamykający (”), – cudzysłów («) oraz (») zastępuje się cudzysłowem zamykającym (”)”).

Przypomnieć warto, że wchodząca w życie 1 kwietnia 2016 r. obejmuje m.in. zmiany w art. 125 kpc:

art. 125 par. 2(1) kpc 
Jeżeli przepis szczególny tak stanowi pisma procesowe wnosi się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe (system teleinformatyczny). Jeżeli przepis szczególny przewiduje, że pisma wnosi się wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, pisma niewniesione za pośrednictwem tego systemu nie wywołują skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma do sądu.

Czy tylko mi się wydaje, że jeszcze będę miał sporo okazji popisać sobie o informatyzacji postępowania cywilnego — w całkiem krotochwilnej formie? ;-)

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
7
0
komentarze są tam :-)x