Wysokość odsetek ustawowych i za opóźnienie od 1 stycznia 2016 r.

Całkowicie na marginesie, acz istotne w kontekście nowych zasad obliczania odsetek ustawowych i za opóźnienie — oto kilka dni temu w Monitorze Polskim ukazały się wreszcie obwieszczenia Ministra Sprawiedliwości określające wysokość odsetek ustawowych oraz odsetek za opóźnienie.


facebook lege artis
Czasopismo Lege Artis jest już na Facebooku — kliknij, sprawdź, skorzystaj

Są to:

  • Obwieszczenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 stycznia 2016 r. w sprawie wysokości odsetek ustawowych (M.P. z 2016 r. poz. 46);
  • Obwieszczenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 stycznia 2016 r. w sprawie wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie (M.P. z 2016 r. poz. 47).

I tak określono, iż :

  • poczynając od dnia 1 stycznia 2016 r. wysokość odsetek ustawowych wynosi 5% w stosunku rocznym,
  • natomiast odsetki za opóźnienie to 7% rocznie (też od 1 stycznia 2016 r.).

Warto przypomnieć, że od początku roku mamy nowe zasady obliczania odsetek ustawowych i za opóźnienie — i tak zgodnie z art. 359 kc odsetki ustawowe równe są sumie stopy referencyjnej NBP + 3,5 p.p., przy czym maksymalna wysokość odsetek wynikających z umowy nie może przekraczać dwukrotności tej wartości (słowem: żadne zobowiązanie nie może być oprocentowane na więcej niż 10% rocznie). Natomiast odsetki za opóźnienie (art. 481 kc) to stopa referencyjna NBP + 5,5 p.p., zaś odsetki maksymalne za opóźnienie nie mogą przekraczać dwukrotności tej wartości (czyli przeterminowany dług to nie może nas kosztować więcej niż 14%).

A na koniec złośliwostka — oba akty noszą datę 7 stycznia 2016 r., ale doczekały się publikacji dopiero 12 stycznia 2016 r. — jednak regulują sytuacje już od 1 stycznia 2016 r. Pomijając już to, że widać, że urzędujący minister sprawiedliwości nie ma czasu na zajmowanie się bzdetami — ciekawe co banki wpisywały do umów między 4 a 12 stycznia? ;-)

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

12 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
12
0
komentarze są tam :-)x