Polisa sprawcy wypadku pokrywa także koszty leczenia prywatnego poszkodowanego (III CZP 63/15)

Wiadomość z ostatniej chwili: w wydanej dziś uchwale Sąd Najwyższy potwierdził, iż poszkodowany w wypadku samochodowym może żądać, by z polisy OC sprawcy pokryto także koszty leczenia w prywatnej placówce medycznej — o ile oczywiście koszty te są uzasadnione i celowe — co oznacza, że nie ma obowiązku w pierwszym rzędzie szukania możliwości w placówkach finansowanych ze środków NFZ (uchwała 7 sędziów SN, III CZP 63/15).

uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 19 maja 2016 r. (III CZP 63/15)
Świadczenie ubezpieczyciela w ramach umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje także uzasadnione i celowe koszty leczenia oraz rehabilitacji poszkodowanego niefinansowane ze środków publicznych (art. 444 § 1 kc).


polisa oc leczenie prywatne
Poszkodowany w wypadku samochodowym może żądać, by z polisy OC sprawcy pokryto także koszty leczenia w prywatnej placówce medycznej (uchwała SN III CZP 63/15), (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Uchwałę podjęto na wniosek Rzecznika Ubezpieczonych, zaś zadane pytanie brzmi:

Czy odpowiedzialność ubezpieczyciela wynikająca z umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych z tytułu roszczenia o pokrycie kosztów leczenia prywatnego na podstawie art. 444 § 1 kc jest uzależniona od braku możliwości skorzystania przez poszkodowanego z leczenia lub rehabilitacji w ramach uspołecznionej służby zdrowia albo wydłużonego okresu oczekiwania na takie leczenie lub rehabilitację, mającego ujemny wpływ na stan zdrowia poszkodowanego?

Problem dotyczył następujących wątpliwości: zgodnie z art. 444 par. 1 kc „w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty” oraz ewentualnie (z góry) koszty leczenia i wydatki przygotowania do innego zawodu, jeśli poszkodowany stał się inwalidą. W praktyce jednak ubezpieczalnie (i sądy) przyjmują czasem linię tego rodzaju, że jeśli poszkodowany ma możliwość skorzystania z lecznictwa publicznego, to nie będą mu refinansowane wydatki poniesione na leczenie w placówkach prywatnych (inne argumenty to brak zapobieżenia powiększaniu szkody poprzez niewykorzystanie wszystkich możliwości leczenia via NFZ — podczas gdy większość tych świadczeń mogłaby być wykonana w ramach usług finansowanych przez NFZ.

We wcześniejszym orzecznictwie SN miał przyjąć pogląd, że obowiązek pokrycia wszelkich kosztów realizuje się, jeśli poszkodowany wykaże, iż zastosowanie określonych środków było niezbędne i celowe, i to niezależnie od tego na co go stać (oraz czy przysługuje mu możliwość leczenia w ramach NFZ) — natomiast to strona zobowiązana do naprawienia szkody powinna udowodnić, że koszty leczenia będą pokryte ze środków publicznych (ale nie może wymagać od poszkodowanego wyboru publicznego zakładu opieki zdrowotnej).
(Co ciekawe, jak pisze Rzecznik Ubezpieczonych, sądy mają uwzględniać już poniesione wydatki — czyli jeśli poszkodowany skorzysta z pomocy prywatnej i pokaże na tę okoliczność rachunki, to pieniądze zwykle dostaje.)

W myśl dzisiejszej uchwały Sądu Najwyższego każdy poszkodowany w wypadku będzie uprawniony do żądania zwrotu z polisy OC sprawcy kosztów leczenia związanych z uzyskaniem świadczenia medycznego u prywatnego lekarza — pod warunkiem oczywiście ich uzasadnienia i celowości (art. 444 par. 1 kc) — zatem ubezpieczyciel nie może oczekiwać w pierwszym rzędzie udania się do poradni NFZ.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
2
0
komentarze są tam :-)x