Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 r. to 2000 złotych

Dokładnie dziś ukazało się rozporządzenie określające minimalne wynagrodzenie za pracę w 2017 roku (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 września 2016 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r., Dz.U. z 2016 r. poz. 1456).


Minimalne wynagrodzenie 2017

Minimalne wynagrodzenie w 2017 roku będzie wynosić 2000 złotych brutto (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Oznacza to, że rząd Beaty Szydło jest szybszy od gabinetu Ewy Kopacz o cały 1 dzień (warto przypomnieć, że zgodnie z art. 2 ust. 5 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (por. Minimalna wysokość wynagrodzenia: umowa zlecenia z minimalną stawką godzinową od 2017 r.) ustalona przez rząd w rozporządzeniu wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę podlega ogłoszeniu najpóźniej do 15 września (chyba że kwota ta zostałaby ustalona przez Radę Dialogu Społecznego, wówczas kwota minimalnego wynagrodzenia podlega ogłoszeniu w Monitorze Polskim, por. art. 2 ust. 4 ustawy).

Od 1 stycznia 2017 r. tzw. „najniższa krajowa” wynosić będzie — zamiast dzisiejszej stawki 1850 złotych brutto — całe 2000 złotych brutto.

§ 1. Od dnia 1 stycznia 2017 r. ustala się minimalne wynagrodzenie za pracę w wysokości 2000 zł.
§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

Kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę będzie miała wpływ na szereg innych regulacji, i to nawet z tak odległej dziedziny jak prawo wykroczeń, a mianowicie:

  • stanowi kwotę wolną od potrąceń pracowniczych — zgodnie z art. 87(1) par. 1 pkt 1 kp osoby zatrudnione na umowę o pracę, wobec których komornik prowadzi egzekucję z wynagrodzenia, będą musiały mieć wypłacone co najmniej 2 tys. złotych (oprócz potrącenia zaliczek oraz kar pieniężnych);
  • kwalifikację kradzieży jako wykroczenia — zgodnie z art. 119 kw kradzież lub przywłaszczenie rzeczy o wartości nie przekraczającej 1/4 minimalnego wynagrodzenia nie jest przestępstwem lecz wykroczeniem (to samo tyczy się kradzieży leśnej, art. 120 kw); zaś generalne odesłanie do ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę znajduje się w art. 47 par. 9 kw;
  • kwota 2000 złotych jako minimalne wynagrodzenie w 2017 r. będzie miała także wpływ na ocenę paserstwa towaru pochodzącego z kradzieży — otóż zgodnie z art. 122 kw jeśli wartość mienia nie przekracza 1/4 wysokości minimalnego wynagrodzenia, paserowi można zarzucić wyłącznie wykroczenie (podobna wartość 25% najniższej pensji ma znaczenie z punktu widzenia art. 124 kw — zniszczenie lub uszkodzenie cudzej rzeczy).

I na koniec przypomnienie: 2000 złotych jako minimalne wynagrodzenie należne pracownikowi nie oznacza, że taką wysokość ma osiągać wynagrodzenie zasadnicze. Wysokość tego wynagrodzenia oblicza się sumując wszystkie składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, oprócz nagród jubileuszowych, odprawy emerytalnej i rentowej oraz wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach.

Jeśli pracownik uzyskuje dziś wynagrodzenie niższe niż 2000 złotych brutto nie ma też obowiązku zmiany treści umowy — pracownikowi nie przysługuje z tego tytułu prawo ubiegania się o podwyżkę. W takim przypadku pracodawca powinien wypłacać mu tzw. „wyrównanie do minimalnej” (art. 7 ustawy).

PS warto też pamiętać, że od 2017 r. w odniesieniu do zatrudnionych na zlecenie będzie też obowiązywała minimalna stawka godzinowa.

10
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Mike
Gość
Mike

znaczy się wszystko podrożeje :/

b52t
Gość
b52t

Drożało i tak. Globalnie tylko zboża niezdrożały w więcej niż 5% r/d/r.
Wyższe też będą grzywny, z KKS, z OP.

Mike
Gość
Mike

ok, ale dzięki podniesieniu płacy min. będzie drożało więcej niż gdyby jej nie ruszać

b52t
Gość
b52t

No tak, ale to jest takie założenie. Niby popyt się zwiększy, ale też i podaż się zwiększyła, bo w tym roku były w PL większe zbiory. Nie mniej nie mam wątpliwości, że to, jak wszystko będzie pretekstem do podniesienia cen. Bo mogą.

Marcin
Gość
Marcin

A chciałbyś zarabiać jak w Niemczech? To muszą to zrobić bo jak ty to sobie wszystko wyobrażasz?

wojakrob
Gość
wojakrob

Odnośnie tego co wchodzi w skład minimalnego wynagrodzenia.
Zasadnicza będzie poniżej minimum, np. 1800 zł. Do tego wypłacana jest premia (uznaniowa) co miesiąc. A co w przypadku gdy przez pierwsze 3 miesiące roku ( a może i kolejne) premii nie ma. Czy zatem w pierwszych 3 miesiącach będzie wyrównanie do 2000 zł?
I przykład drugi – zasadnicza taka sama, premia jest co miesiąc ale po zakończeniu roku (w styczniu, lutym, marcu i kwietniu) „na raty” wypłacane jest wyrównanie do premii (przekraczające w każdym miesiącu 200 zł) za poprzedni rok. Czy zatem ta „premia wyrównująca” kasuje konieczność wyrównania do minimalnej?

Olgierd Rudak
Gość

Tak, wynagrodzenie (wszystkie składniki minus to co wyraźnie powiedziane, że się nie liczy) musi łącznie wynosić 2 tys. Czyli zasadnicza + premia lub zasadnicza + dodatek = 2000 zł.

… co miesiąc, zatem premia wypłacana w innym terminie nie załatwia sprawy — chlebodawca musi płacić dwa tysiące każdego miesiąca (nie ma mowy o „średnim” rocznym).

Adam314
Gość
Adam314

To znaczy, że wszelkie dobrowolne premie i nagrody, które pracodawca wypłaciłby do końca roku może spokojnie wstrzymać i wypłacać je w styczniu 2007 i dalej. Daje to chwilowe oszczędności na pracownikach. Oczywiście to naganna praktyka ale teoretycznie możliwa.

Olgierd Rudak
Gość

Biorąc pod uwagę, że zapewne te premie są należne za dziś, to wypłata jutro oznacza zwłokę — a spełnienie świadczenia jutro nie dodaje wynagrodzenia „jutro” lecz jest spłatą długu.

Wiele będzie jednak zależało od regulacji płacowych u danego pracodawcy, przy czym takie klimaty to chyba super-rzadkość.

Marcin
Gość
Marcin

Chyba lepiej że w Polsce będzie 2000 zł niż dalej będzie jak będzie a Niemcy może 20 czy 30 zł na Polskę będą mieć … Ps. Polsce będzie 13 zł