Niszczenie znaków geodezyjnych (art. 48 pgik)

A skoro w Dzienniku Ustaw opublikowano tekst jednolity ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2016 r. poz. 1629), to warto zwrócić uwagę na jeszcze jedno wykroczenie — niszczenie znaków geodezyjnych (art. 48 pgik).


niszczenie znaków geodezyjnych

Znak geodezyjny na wierzchołku Zadnich Jatek. Kliknij w krzyżyk a przeniesiesz się w inną rzeczywistość (fot. Magdalena Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Zgodnie z ustawową definicją znak geodezyjny to znak z trwałego materiału, określający położenie punktów osnowy geodezyjnej (art. 2 pkt 5 pgik). Osnową geodezyjną natomiast nazywamy… no dobra, łatwiej byłoby mi wyłuszczyć istotę zakazu dowodzenia ponad osnowę dokumentu (art. 247 kpc).

Znaki geodezyjne podlegają ochronie prawnej (art. 15 pgik), co jednak — w przypadku umieszczenia znaku na nieruchomości — oznacza dla jej właściciela raczej kłopoty:

 • zakaz podejmowania czynności powodujących zniszczenie, uszkodzenie lub przemieszczenie znaku geodezyjnego;
 • obowiązek niezwłocznego zawiadomienia starosty o tym, że znak geodezyjny jest zniszczony.

I teraz już jest z górki: zgodnie z art. 48 ust. 1 pkt 3 pgik niszczenie znaków geodezyjnych, ich uszkodzenie lub przemieszczenie, a także brak zawiadomienia starosty o zniszczonym znaku jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny do 5 tys. złotych.

art. 48 ust. 1 pkt 3 prawa geodezyjnego i kartograficznego
Kto:
3) wbrew przepisom art. 15 niszczy, uszkadza, przemieszcza znaki geodezyjne, grawimetryczne lub magnetyczne i urządzenia zabezpieczające te znaki oraz budowle triangulacyjne, a także nie zawiadamia właściwych organów o zniszczeniu, uszkodzeniu lub przemieszczeniu znaków geodezyjnych, grawimetrycznych lub magnetycznych, urządzeń zabezpieczających te znaki oraz budowli triangulacyjnych,
— podlega karze grzywny.
2. W wypadkach określonych w ust. 1 orzekanie następuje na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.

Słowem, szanowny P.T. Czytelniku: pada czy nie pada — w swoim własnym dobrze pojętym interesie lepiej wyjść z chałupy i zerknąć czy stalowa gałka wmurowana w ścianę budynku (lub kamienny słupek wbity w glebę) są na swoim miejscu.

8 comments for “Niszczenie znaków geodezyjnych (art. 48 pgik)

 1. shu
  7 października 2016 at 10:52

  Można zbudować na słupku skalniak. Znak nie zostanie zniszczony a geodeci nie będą nam włazić na ogródek.

  • 7 października 2016 at 13:04

   O ile ktoś się nie przyczepi, że to uszkadzanie znaku.

   • ajax
    7 października 2016 at 19:00

    Przykryjesz słoikiem, a na słoiku i wokół skalniak. „Wysoki sądzie ja niszczę. Przecież ja ten krzyżyk osłoniłem tak, żeby nawet kropla deszczu nie spadła”

 2. Paweł Kotowski
  1 maja 2017 at 19:07

  geodezja portal, portal geodezyjny, forum geodezyjne: http://www.[ciach-spam]

 3. Anonim
  25 kwietnia 2018 at 23:01

  Mam od 2016 roku nowego sąsiada gruntu którym jest młody rolnik i niszczy punkty graniczne zaoruje miedze a po zwróceniu mu uwagi razem z tatusiem gonią mnie z siekierą po mojej działce .rozumy to chyba mają z dupy wystaje!

 4. Maciek
  1 września 2018 at 15:27

  To są jakiejś jajca. Potem się ludzie dziwią że ktoś zabił sędziego, czy policjantów. Nie ma czegoś takiego, jak odpowiedzialność za NIE ZGŁOSZENIE że coś, co nawet nie jest własnością właściciela gruntu, jest uszkodzone czy przemieszczone. Ludzie opamiętajcie się, bo potem trzeba wyławiać ciała z rzek. I wszyscy strasznie się dziwią.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.