Nie można zastrzec rozwiązań technicznych jako znaku towarowego (więc Kostka Rubika nie jest znakiem towarowym)

Czysto informacyjnie: w wydanym dziś wyroku Trybunał Sprawiedliwości EU (wyrok w sprawie Simba Toys GmbH vs. EUIPO z 10 listopada 2016 r., C-30/15) uchylił wcześniejszy wyrok i decyzję EUIPO w sprawie rejestracji Kostki Rubika jako znaku towarowego.


kostka rubika nie jest znakiem towarowym

Kostka Rubika nie jest znakiem towarowym (wyrok TSUE C-30/15)


Dla krótkiego przypomnienia: w 1999 r. zarejestrowano trójwymiarowy znak towarowy w postaci sześciennej kostki pozwalającego na „układanki trójwymiarowe” (nr 162784). W 2006 r. niemiecka firma Simba Toys zawnioskowała o unieważnienie prawa na znak towarowy, jednak sąd stwierdził, że skoro graficzne przedstawienie sześcianu nie ukazuje takiego rozwiązania technicznego, zaś wyłączność odnosi się do takiego sześcianu, na powierzchni którego ukazano strukturę siatki — to rejestracja jest ważna (T-450/09).

W dzisiejszym wyroku TSUE stwierdził, że prawo nie dopuszcza rejestracji rozwiązań technicznych lub cech użytkowych produktu jako znaku towarowego. Tymczasem rejestracja znaku towarowego „Rubik’s Cube” prowadziłaby do zmonopolizowania praw do rozwiązań technicznych, zwłaszcza, że przedstawienie graficzne zabawki nie przewidywało ograniczenia tylko do przedmiotów ze zdolnością rotacji. W ten sposób prawa do znaku towarowego stałyby na przeszkodzie produkowaniu innych zabawek trójwymiarowych o kształcie sześciennym.

Z mojej strony mogę dodać, że to niewątpliwie bardzo rozsądne orzeczenie — rzecz bowiem w tym, że przyjęte rozwiązanie techniczne może być chronione jako patent (oczywiście jeśli może być patentem), natomiast nie powinno być podstawą ochrony bazującej na funkcjonalności przedmiotu.

PS jak dobrze poszukacie w bazach EUIPO to traficie na słowny znak towarowy Anja Rubik (nr 011323987). Prawa do tego znaku przysługują osobie o nazwisku „Anna Rubik, professionally known as Anja Rubik” — ale to jest zupełnie inna sprawa.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze