Gminny plan sterylizacji i kastracji zwierząt (art. 11a ust. 3a UOZ)

Stricto informacyjnie: w Dzienniku Ustaw opublikowano dziś nowelizację ustawy o ochronie zwierząt zezwalającą gminom na uwzględnienie w programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi kwestii sterylizacji lub kastracji zwierząt domowych (czyli nie bezdomnych) (Dz.U. z 2016 r. poz. 2102).


gminny plan sterylizacji kastracji zwierząt
Zabierajcie pieski ze schronisk, one są naprawdę super! (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Zgodnie z nowelizacją ustawy z 15 listopada 2016 r. corocznie uchwalane przez rady gmin programy zapobiegania bezdomności psów (przypominam, że normatywnie nie ma czegoś takiego jak bezdomne koty — koty są „wolno żyjące”, art. 11a ust. 2 pkt 2 UOZ) mogą zawierać postanowienia pozwalające na finansowanie i organizację sterylizacji i kastracji zwierząt (dodany art. 11a ust. 3a UOZ).

art. 11a ust. 3a UOZ
Program, o którym mowa w ust. 1, może obejmować plan sterylizacji lub kastracji zwierząt w gminie, przy pełnym poszanowaniu praw właścicieli zwierząt lub innych osób, pod których opieką zwierzęta pozostają.

Dla jasności:

  • nowa regulacja nie może być podstawą do nałożenia przez gminę obowiązku kastracji lub sterylizacji psa — przepis wyraźnie nakazuje pełne poszanowanie praw przewodników stworzeń;
  • ten element programu nie jest obowiązkowy („może obejmować”), czyli tu gmina ma wolną rękę (podobnie jak w przypadku znakowania zwierząt, art. 11a ust. 3 UOZ);
  • nic nie zmienia się także jeśli chodzi o zwierzęta w schroniskach — podstawa do obligatoryjnego zabiegu istniała i istnieje w art. 11a ust. 2 pkt 4 UOZ.

Zmianie, o której niektórzy mówili od jakiegoś czasu, uległ też art. 11 ust. 1 ustawy, który do zadań własnych gmin zaliczać będzie „zapobieganie bezdomności zwierząt i zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie” — obecna redakcja przepisu pomija owo „zapobieganie”, co mogło sprawiać wrażenie, że gminy mogą reagować wyłącznie w obliczu już istniejącego problemu — a nie są uprawnione do zapobiegania temu przykremu zjawisku.

Nowe przepisy wchodzą w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

PS Wykastrowany czy wysterylizowana — czy też nie — każde zwierzątko jest fajne (zaś psy są oczywiście najfajniejsze) — zatem śmiało bierzcie bezdomne zwierzaki ze schronisk czy skąd tam je można pozyskać.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x