Kara za szczekanie psa

Stare i dobre pytanie: czy właścicielowi psa grozi jakaś kara za szczekanie psa, czyli czy całodniowe (całonocne) psie hałasy mogą być kwalifikowane jako wykroczenie z art. 51 par. 1 kw? (wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach z 24 stycznia 2017 r., sygn. akt VI Ka 1241/16).


kara szczekanie psa

Kuata raczej niewiele szczeka, nawet z radości w Górach Suchych (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Właścicielka psa została obwiniona o 11 wykroczeń (wszystkie w okresie od 24 listopada do 15 grudnia 2015 r.) polegających na niezachowaniu się do obowiązku dbania o psa w ten sposób, by nie stanowił uciążliwości dla otoczenia — słowem: trzymany w kojcu na podwórku pies uporczywie szczekał całe noce, co przeszkadzało w śnie sąsiadowi. Czyn taki został zakwalifikowany jako naruszenie art. 51 par. 1 kw w zw. z art. 14 ust. 1 pkt 2 uchwały nr XXVIII/513/2012 Rady Miejskiej w Gliwicach w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Gliwice.

§ 14. 1. uchwały nr XXVIII/513/2012 Rady Miejskiej w Gliwicach
w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Gliwice

Zezwala się na utrzymywanie zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej wyłącznie w zabudowie jednorodzinnej pod warunkiem:
1) spełniania wymogów sanitarnych, budowlanych, ochrony środowiska i ochrony zwierząt określonych odrębnymi przepisami,
2) niestwarzania uciążliwości dla innych osób zamieszkujących na nieruchomości lub nieruchomościach sąsiednich

Kobieta została uniewinniona w I instancji, jednak apelację od orzeczenia wniósł oskarżyciel posiłkowy, wskazując, iż sąd błędnie ustalił, że „okoliczności zachowania obwinionej, polegające na niedopełnieniu obowiązku dbania o swojego psa w ten sposób, aby nie stanowił uciążliwości dla otoczenia, nie nosi cech złośliwości, czy lekceważenia obowiązujących norm, podczas gdy prawidłowa ocena zachowania obwinionej oraz wszystkich jego konsekwencji prowadzi do wniosku przeciwnego”.

Sąd II instancji apelację uwzględnił: po pierwsze sąd niższej instancji powinien był uwzględnić przedstawiony dowód w postaci nagrania szczekania psa, nawet jeśli nagranie pochodziło z innego okresu — a to dlatego, że „obrazują one względnie typowe zachowanie psa a przez to w sposób pośredni świadczyć mogą o poziomie jego uciążliwości dla otoczenia” — zwłaszcza, iż „trudno przecież w zgodzie z zasadami doświadczenia życiowego utrzymywać, że szczekanie psa w sposób istotny zmieniło się w okresie 3 miesięcy”.

art. 51 par. 1 kodeksu wykroczeń
Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Błędnie też sąd I instancji ustalił, iż „okoliczność, że pies szczeka, świadczy jedynie o jego zwykłym — zgodnym z naturą zachowaniu a polegającym na reagowaniu na dobiegające z otoczenia odgłosy, w tym na ruch pojazdów, przechodzące osoby lub też odgłosy innych zwierząt i nie jest niczym nadzwyczajnym, a już z całą pewnością jego szczekanie nie jest skutkiem zachowania obwinionej, która — jak wykazało postępowanie dowodowe — nie drażni ani też nie znęca się nad zwierzęciem”. Nie można sprowadzać problematyki utrzymywania zwierząt w domu wyłącznie do uciążliwości, które są efektem bezpośredniego oddziaływania właściciela na stworzenie — stwierdzenie, że szczekanie psa jest jego naturalnym zachowaniem nie może wpływać na ocenę obowiązków przewodnika.

Owszem, obwiniona zdecydowała się założyć psu „antyszczekacza”, jednak jego skuteczność (lub rzeczywiste użycie) budzi wątpliwości, skoro zeznania interweniujących policjantów potwierdzają, że pies cały czas hałasuje. Kobieta mogłaby zresztą przenieść kojec na przeciwną stronę domu, przez co budynek byłby przeszkodą dla emisji dźwięków; nie wiadomo też dlaczego pies w nocy także przebywa w kojcu, a przecież mógłby być w domu (samej właścicielki najprawdopodobniej prawie nigdy nie ma w domu).

art. 9 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt
Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.

Skoro zatem obwiniona właścicielka psa nie podjęła żadnych kroków w celu zapobieżenia uporczywemu szczekaniu — konflikt sąsiedzki trwa już dłuższy czas i to nie jest pierwsza tego rodzaju skarga — to należy przyjąć, iż jej działanie jest złośliwe i zawinione, a zatem uniewinnienie było zbyt pochopne, zatem sprawa wraca do ponownego rozpoznania.

A skoro media mają obowiązek oddzielenia informacji od komentarza: to jeden z tych wyroków, po których myślę, że sąd odwoławczy to ma klawe życie — coś tam sobie nawymyśla, nawypisuje, nie czasem rozsądnie ale zawsze na temat, a niższa instancja musi się z tym borykać. Mianowicie:

 • uchwała podjęta przez samorząd Gliwic dotyczy zwierząt gospodarskich — a przecież pies to nie zwierzę gospodarskie, albowiem pies jest zwierzęciem domowym (art. 4 pkt 17-18 UOZ) — tedy przyjęta od początku kwalifikacja jest błędna, co sąd II instancji powinien zauważyć zamiast nawiązywać do gminnego regulaminu;
 • nie wiem czy będzie powołany psi behawiorysta, ale rozważania o tym, że pies na pewno nie mógł oduczyć się szczekania w ciągu 3 miesięcy dowodzą, że sąd nie tylko nie zna się na ustawie o ochronie zwierząt, ale i na samych zwierzętach (myślę, że wyrokowanie na podstawie statystyki — „względnie typowych” — zachowań psa też jest błędem).

Natomiast co do samej kwestii czy należy się kara za szczekanie psa, wydaje mi się, że wyrok może być przyczynkiem do niewłaściwych konkluzji: skoro pies był (cały czas?) w kojcu i tego kojca sąsiadce nie chciało się nawet przestawić (aczkolwiek też nie wiemy jak wyglądałoby miejsce po drugiej stronie domu, czy nie ma innego sąsiada, czy jest tam daszek chroniący zwierzaka od deszczu i słońca) — oraz skoro redakcja art. 9 ust. 2 UOZ nie pozwala na stwierdzenie czy zakaz trzymania zwierząt domowych w sposób „niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu” odnosi się do samego „trzymania” czy do trzymania na uwięzi (to pierwsze pozwoliłoby zakwalifikować 24-godzinny kojec jako wykroczenie z art. 37 UOZ) — bo ja mam taką koncepcję, że gdyby pies nie siedział cały czas w kojcu, to by mniej szczekał — to właściwie już nic nie wiadomo.

 

10 comments for “Kara za szczekanie psa

 1. ajax
  26 marca 2017 at 09:20

  „…to właściwie już nic nie wiadomo.”
  Aj tam. Wiadomo chodzi albo o kasę albo o dowalenie. Zresztą wyciagniecie kasy od sąsiada-przeciwnika to też metoda na dowalenie

 2. sjs
  31 marca 2017 at 11:47

  Jeśli właścicielki prawie nigdy nie ma w domu to pewnie dlatego pies szczeka. Ale i tak trudno mi to uznać za działanie złośliwe czy za inny wybryk zakłócający spoczynek nocny.

 3. dręczona
  7 lipca 2017 at 18:57

  Skoro Sąd ma, jak zwykle, problmy z podjęciem mądrej decyzji, czekamy na publiczną dyskusję na temat zakłócania ciszy, nie tylko nocnej, przez psy – kolejny hałaśliwy twór człowieka. Nadpobudliwe psy jazgoczą od rana do rana ile sił starczy, a Sąd nie widzi w tym dokuczliwości? Proponuje sutawić pieska pod oknami sędziego, wystarczy jedna doba – na pewno zmieni zdanie.

  • Anonim
   21 marca 2018 at 09:26

   O właśnie. Najchętniej komentują ci, co nie wiedzą jak to jest, gdy mu qwa pies szczeka za oknem całą noc.

   • Olgierd Rudak
    21 marca 2018 at 10:31

    Albo tacy, którzy nie kapują, że mandat zapłaci człowiek, a pies może będzie dalej szczekał.

 4. Anonim
  2 czerwca 2018 at 17:08

  Moja cała rodzina nie śpi już od roku dłużej niż do czwartej nad ranem ,pies sąsiada zaczyna szczekać o tej porze pewnie jest głodny ,niedawno z nerwów wylądowałam na całodobówce myślałam że mam zawał ,jestem chora na raka i mam też 4 letniego wnuka ciężko żyć .Prosiłam właścicielkę aby zamykali psa na noc to odparła abym się wyprowadziła i szła się leczyć.

 5. Ariadna
  9 lipca 2018 at 22:44

  Też mam dokuczliwca za płotem. Ten to dopiero koncertuje! w nocy ujada i szczeka (czasem do tego wyje), a w ciągu dnia jak nie ma w domu właścicieli wyje całymi godzinami, że trudno wytrzymać. Jeśli ktoś nie rozumie co to znaczy tak żyć to i jeszcze stwierdza, że pies ma taką naturę i tyle to gratuluję rozumu i empatii. Syty głodnego nie zrozumie, widać to po raz kolejny. Dla mnie sprawa oczywista – za psa odpowiadamy jak za wszystkie swoje czyny – pies nie będzie się zastanawiał czy jego szczekanie i wycie komuś przeszkadza, ale jego właściciel ma obowiązek zadbać o to, żeby pies spokoju innym ludziom nie zakłócał. I to nie tylko w nocy ale również w dzień. Dla przykładu powiem, że w największe upały muszę spać przy szczelnie zamkniętym oknie bo inaczej nie pośpię (szczekanie za oknem), za to w dzień też często wypocząć się nie da, szczególnie w ogrodzie, bo psisko wyje.
  I tyle. Widać kochamy psy na tyle, że o ludziach nie myślimy.

 6. Krystyna
  5 sierpnia 2018 at 12:42

  Już 2 lata znosimy szczekanie yorka ,gdy jego właścicielki wychodzą z domu- nie tylko do pracy.Pies szczeka nad nami 8- 12 godzin i więcej dziennie. Zdarza się też po 22 ale sporadycznie. Zostawialiśmy kartki na drzwiach z informacją , że szczeka przez cały czas( bo może nie wiedzą),bez skutku.Napisaliśmy pismo do administracji z prośbą o pomoc .P o interwencji był spokój 2 m-ce. I znowu wszystko wróciło do początku.Administratorka poleciła nam dzielnicowego,że taki co to wszystko załatwi. Był u nas wysłuchał.Powiedział , że jest to zakłócanie miru domowego.Poszedł na górę.Rozmawiał z lokatorkami.Potem sobota pies szczeka 3 godziny bezustannie, potem niedziela- szczeka od 9,30 do 20 ,oo. Jesteśmy wykończeni psychicznie . Szczekanie słychać na całej klatce schodowej.Nie jesteśmy przeciwnikami zwierząt w domu.Co robić . Nadmieniam, że to szczekanie przeszkadza sąsiadowi, który pracuje na 3 zmiany i musi się wyspać w dzien. Nad nimi jest pustostan, obok- puste mieszkanie. Czy naprawdę spolegliwy lokator jest bez szans w wyegzekwowaniu spokoju we własnym mieszkaniu?

 7. WYKOŃCZENI !!!!!
  22 września 2018 at 15:09

  Mam to samo u sąsiadów w ogrodzie ujadanie wycie psów , świątek i piątek ! Żadne prośby nie pomagają był jeden pies a teraz już są dwa . Szczekają na wszystko co się porusza od rana do późnych godzin a nawet i w nocy .O spaniu czy wypoczynku mowy nie ma , nawet rozmowa przez telefon zarejestrowanie się do lekarza graniczy z cudem trzeba szczelnie zamykać wszystkie okna A to przecież właściciel powinien odpowiadać za swoje psy , nie wystarczy tylko sprowadzić psa , trzeba również zadbać jego potrzeby a z tym jest nijak a więc pytam jeśli nie ma czasu lub nie radzi sobie to po co mu psy ? męczy psy i sąsiadów !!!! Do cholery czy psy maja mieć większe prawa od ludzi ? czy zwykłemu Kowalskiemu nie należy się chwilę wypoczynku po ciężkiej pracy w swoim
  własnym domu ? .Kto powiedział ,że człowiek musi wysłuchiwać szczekania wycia , ujadania psów ?!!!

 8. KAJA
  22 września 2018 at 15:37

  Pies to obowiązki niestety większość ma to w gdzieś .Przyprowadzają psiaki do domu i tyle w temacie .Zostawiają takiego psa na 8 godz. albo i więcej , nie mają czasu dla psa , ale co tam to są przecież przyjaciele zwierząt ?!!!!! a to ,że psy wyją i szczekają pół dnia zamknięte w domu i zakłócają spokój innym mieszkańcom , to ich już mało obchodzi !!!Jak jeszcze długo ten koszmar braku odpowiedzialności będzie trwał w najlepsze ?

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.