Vinselekt Michlovský Sylvánské zelené pozdní sběr 2016

Słówko się rzekło — w sobotnie wakacyjne wieczory miały nam towarzyszyć recenzje win białych — zatem dziś rozlewam Vinselekt Michlovský Sylvánské zelené pozdní sběr 2016.


Vinselekt Michlovský Sylvánské zelené
Vinselekt Michlovský Sylvánské zelené pozdní sběr 2016 (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Ki diabeł? — zapyta P.T. Czytelnik, który (podobnie jak niżej podpisany) pierwszy raz spotkał się z nazwą Sylvánské zelené? Na szczęście w sukurs przychodzi nam Wikipedia, która podpowiada, że Sylvaner to biała odmiana winorośli, najprawdopodobniej krzyżówka Traminera i jakiegoś prymitywnego szczepu austriackiego, a poza tym:

„Sylvaner” w procesie winifikacji daje łagodne i delikatne wina o wysokiej kwasowości, a jednocześnie moszcz charakteryzuje się dużą zawartością cukru (niem: Mostgewicht). Powoduje to, że z tego szczepu można produkować zarówno wina wytrawne, jak i słodkie. Wino plastycznie reaguje na podglebie, odmiana najlepiej udaje się na glebach marglowych, gliniastych i wapiennych. Z uwagi na ich łagodność i delikatną budowę, win z tego szczepu nie postarza się w beczkach dębowych. Wina te pije się zwykle młode, najczęściej jako dodatek do ryb, owoców morza, w Alzacji do choucroute, a także jako aperitif. [źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Sylvaner]

Takie było też i moje Sylvánské zelené — to białe wytrawne wino morawskie okazało się w smaku mocno kwaskowe, wręcz podchodzące sokiem z papierówek (!). W odbiorze może i trudniejsze niż ubiegłotygodniowy Ryzlink rýnský od Templariuszy — jednak jak dla mnie znacznie ciekawsze.

Butelkę tego wina kupiłem w czeskim spożywczaku za 149,90 koron — co jest ceną wyższą niż przeciętna omawianych na łamach „Czasopisma” win z Moraw — dodam, że jest to towar dość ekskluzywnawy — a to dlatego, że pojawia się na rynku sporadycznie, w dość krótkich partiach (jakże inaczej mogłoby być w przypadku produktu oznaczonego dodatkowo jako późny zbiór?).

Gdyby udało się trafić na to wino podczas Waszych wojaży po kraju naszych południowych sąsiadów, myślę, że warto poświęcić mu nieco uwagi.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x