Zarejestrowany przez Xiaomi znak towarowy „MI PAD” jest zbyt podobny do „IPAD”

Krótko i na temat: we wczorajszym wyroku Sąd EU podtrzymał decyzję EUIPO odmawiającej Xiaomi prawa do zarejestrowania słownego znaku towarowego „MI PAD” — ponieważ jest on zbyt podobny do należącego do Apple znaku towarowego „IPAD” (wyrok Sądu EU z 5 grudnia 2017 r., Xiaomi vs. EUIPO & Apple, T-893/16).


znak towarowy Xiaomi mi pad
Z przyczyn obiektywnych nie mogę ukazać na fotografii żadnego MI PAD ani IPAD (ani innych Xiaomi lub Apple) — jako ilustracja musi wystarczyć Motorola (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Spór dotyczy zgłoszonego w 2014 r. przez chińskiego producenta elektroniki oznaczenia słownego m.in. dla tabletów, urządzeń GPS oraz usług telekomunikacyjnych. Rejestracji sprzeciwiło się Apple, którego zdaniem znak Xiaomi koliduje z wcześniej zarejestrowanym — dla tej samej grupy towarów — znakiem towarowym „IPAD”. Stanowisko Apple podzielił Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, lecz wniesiona przez Chińczyków skarga trafiła do Sądu EU.

We wczorajszym orzeczeniu stwierdzono, że znak „MI PAD” w całości powiela oznaczenie „IPAD”, zaś różnica polega wyłącznie na dodaniu z przodu litery „M”; znaki są także zbliżone fonetycznie (w języku angielskim); natomiast człon „pad” jest postrzegany po prostu jako właściwy dla tabletów.

Oznacza to, że w odbiorze większości kupujących oznaczenie towarów znakiem „MI PAD” może sugerować, że producentem sprzętu jest Apple, zaś nazwa jest tylko mutacją „IPAD”, zatem będzie wprowadzać w błąd co do ich pochodzenia — co narusza prawa Apple.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
5
0
komentarze są tam :-)x