Znak towarowy „Greta Thunberg”

Krótko i na temat: jak podają media w niedawnym czasie złożono kilka wniosków o rejestrację znaków towarowych powiązanych z osobą znanej (i uznawanej przez niektórych za kontrowersyjną) Grety Thunberg.


Znak towarowy Greta Thunberg
Fundacja Stiftelsen The Greta Thunberg and Beata Ernman wystąpiła o rejestrację kilku znaków towarowych związanych z osobą Grety Thunberg

Rzeczywiście, w bazie EUIPO można znaleźć kilka wniosków złożonych przez fundację Stiftelsen The Greta Thunberg and Beata Ernman ze Sztokholmu (sama Greta jest jeszcze niepełnoletnia, zatem brak jej pełnej zdolności do czynności prawnych), a mianowicie:

  • słowny znak towarowy „GRETA THUNBERG” — w zakresie m.in. takich usług i towarów jak reklama, zarządzanie i administrowanie w działalności gospodarczej, prace biurowe, reklama i inne usługi w celu promowania zrównoważonego klimatu, ubezpieczenia, działalność finansowa, bankowość, nieruchomości, gromadzenie funduszy i sponsorowanie finansowe, nauczanie, kształcenie, działalność sportowa i kulturalna, rozrywka, tłumaczenia, organizacja konferencji, analizy, rozwój oprogramowania komputerowego, pomiary środowiskowe;
  • graficzny znak towarowy „SKOLSTREJK FÖR KLIMATET” — obejmujący analogiczny wykaz towarów i usług jak powyżej;
  • słowny znak towarowy „FRIDAYS FOR FUTURE”  — j.w.;
  • graficzny znak towarowy „GRETA THUNBERG” — m.in. dla następujących towarów i usług: olejki esencjonalne i ekstrakty aromatyczne, preparaty do czyszczenia i odświeżania, środki toaletowe, papier i karton, ręczniki papierowe, płatki do demakijażu, papier toaletowy, torby na śmieci z papieru, serwetki stołowe, artykuły do pielęgnacji odzieży i obuwia, przybory kosmetyczne i toaletowe, zastawa stołowa, gry, zabawki, akcesoria do zabawek.

Cytowana przez media Greta Thunberg zastrzega, że nie ma zamiaru eksploatować biznesowo swego nazwiska, zaś cała operacja ma na celu wyłącznie zabezpieczenie przed wykorzystaniem jej tożsamości przez inne osoby — nie wiem jak to rozumieć, zwłaszcza w świetle tego, że Greta Thunberg jest przede wszystkim świetnie zorganizowanym projektem marketingowym (por. „Klimat dla Grety Thunberg”) — dobrze byłoby jednak pamiętać, że nieużywanie zarejestrowanego znaku towarowego przez dłuższy okres jest podstawą do wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy (w polskim prawie reguluje to art. 169 ust. 1 pkt 1 prawa własności przemysłowej).
Słowem: nawet jeśli znak towarowy „GRETA THUNBERG” ma na celu tylko zabezpieczenie imienia i nazwiska aktywistki przed „pirackim” abordażem ze strony jakiegoś pasożyta (por. „NEYMAR” czy „MESSI”/”MASSI”), to jednak jeśli fundacja nie będzie opatrywać towarów czy usług znakami (lub nie udzieli licencji na ich używanie przez inne podmioty), za kilka lat sprawa może wrócić do punktu wyjścia.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x