Kolejna zmiana rozporządzenia w/s koronawirusowych obostrzeń

Tydzień bez zmiany prawa tygodniem straconym ale cierpliwość musi być wynagrodzona: oto dziś w Dzienniku Ustaw opublikowano kolejną zmianę rozporządzenia z 19 kwietnia w/s ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z epidemią koronawirusa (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, Dz.U. z 2020 r. poz. 750).


zmiana rozporządzenia ograniczeń nakazów zakazów
Czeskie ptaszki ćwierkają, że władze nie przewidują otwarcia granic Republiki przed końcem lata… (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Ćwiczenie czyni mistrza, toteż tym zmiany nie są szokujące i nie przypominają gonienia w piętkę — polegają tylko i wyłącznie na tym, że:

  • „do odwołania” obowiązują: zakaz kolejowych podróży pasażerskich przez granice Polski oraz 14-dniowa prewencyjna kwarantanna dla powracających do kraju — co ciekawe dotąd rząd wydłużał ten termin metodą „salami” (nb. już kilkukrotnie), a teraz już po prostu musimy poczekać na koniec tego cyrku;
  • obowiązek noszenia rękawiczek przez klientów w sklepach nie będzie dotyczył osób, które „nie mogą ich zakładać lub zdejmować” ze względu na stan zdrowia, zaburzenia psychiczne, itd., przy czym (podobnie jak w przypadku maseczki) nie ma obowiązku potwierdzenia takiej okoliczności orzeczeniem lub zaświadczeniem lekarskim (dodany par. 9 ust. 8a);
  • prawo noszenia przyłbicy zamiast maseczki będą mieli także urzędnicy pracujący przy obsłudze petentów, oczywiście pod warunkiem odgrodzenia ich stanowiska od interesantów dodatkową przesłoną ochronną (przypomnijmy, że dotąd dotyczyło to tylko sprzedawców w placówkach i obiektach handlowych).

Dla przypomnienia: jeszcze w piątek ukazało się kilka rozporządzeń przedłużających „czasowe ograniczenie funkcjonowania” szkół i uczelni — w tym przypadku rząd jeszcze się certoli, bo owo ograniczenie wprowadzono tylko (?) do 24 maja 2020 r. (ale już w przypadku żłobków tylko do 3 maja 2020 r.).

I to by było na tyle, na razie.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

24 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
24
0
komentarze są tam :-)x