Od kiedy będą dowody osobiste z odciskami palców? Tego nie wie nikt…

Krótko i na temat, ale tego przegapić nie można: od 2 sierpnia 2021 r. nie będzie nowych dowodów osobistych — tych z zanotowanymi liniami papilarnymi posiadacza — a to dlatego, że ABW zakwestionowała bezpieczeństwo urządzeń służących do zapewnienia rozwiązań biometrycznych (projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw).
Zatem od kiedy będą dowody osobiste z odciskami palców? tego nie wie nikt…

A mianowicie, w pewnym skrócie:

  • państwo z kartonu państwem z Twittera — więc termin wejścia w życie nowelizacji przewidującej wydawanie dowodów osobistych z odciskami palców (Dz.U. z 2021 r. poz. 1000) uzależniony będzie od tego czy intendentura nadąża, o czym powiadomi nas rząd w stosownym komunikacie;

art. 3a ustawy (projekt)
Minister właściwy do spraw informatyzacji w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz udostępnia na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw informatyzacji komunikat określający dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie dowodu osobistego zawierającego odciski palców. Komunikat ogłasza się oraz udostępnia w terminie co najmniej 14 dni przed dniem wdrożenia rozwiązań technicznych określonym w tym komunikacie.

  • jakby ktoś miał wątpliwości: nowelizacja przepisów o dowodach osobistych wejdzie w życie 2 sierpnia 2021 r., bo tego wymaga od nas rozporządzenie nr 2019/1157 w/s poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych obywateli Unii i dokumentów pobytowych wydawanych obywatelom Unii i członkom ich rodzin korzystającym z prawa do swobodnego przemieszczania się („Dowody osobiste są wyposażone w nośnik danych o wysokim stopniu zabezpieczenia, który zawiera wizerunek twarzy posiadacza dokumentu i dwa odciski palców w formatach cyfrowych”) — ale dokumentów z dodatkowymi danymi biometrycznymi wydawać się nie będzie;
  • zamiast tego od 2 sierpnia 2021 r. — do dnia wskazanego w owym komunikacie — dowody osobiste będą wydawane na okres krótszy niż 10 lat — tj. ich ważność nie będzie mogła przekroczyć daty 3 sierpnia 2031 r.

Reasumując: na pytanie od kiedy będą wydawane dowody osobiste z odciskami palców prawidłowa odpowiedź brzmi — to wina Tuska!

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

15 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
15
0
komentarze są tam :-)x