Odcisk wzoru pieczęci urzędowej to też informacja publiczna

Czy odcisk wzoru pieczęci urzędowej stanowi informację publiczną, a więc urząd powinien okazać go zainteresowanemu w trybie udip? Czy jednak zainteresowany musi stać się petentem, by zapoznać się z pieczątką dopiero z pisma, które od urzędu dostanie? (nieprawomocny wyrok WSA w Gliwicach z 25 maja 2022 r., III SAB/Gl 84/22).

Sprawa zaczęła się od złożonego do Samorządowego Kolegium Odwoławczego wniosku o udostępnienie informacji publicznej obejmującej odbicia wszystkich wzorów pieczęci urzędowych.

Organ zwrócił uwagę, iż w orzecznictwie przyjmuje się, że uregulowany normatywnie wzór pieczęci urzędowej nie stanowi informacji publicznej (wyrok WSA w Warszawie z 8 marca 2021 r., II SAB/Wa 646/20), zatem przepisy udip nie mają zastosowania.

art. 16c ust. 1 ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych
Urzędową pieczęcią jest metalowa, tłoczona pieczęć okrągła zawierająca pośrodku wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, a w otoku napis odpowiadający nazwie podmiotu uprawnionego do używania urzędowej pieczęci.

W skardze na bezczynność wnioskodawca podkreślił, iż nie chodziło o wzór pieczęci — lecz odbicie konkretnej pieczęci, które niewątpliwie do informacji publicznej się zalicza („pieczęć oraz podpis ministra stanowią informację publiczną”, wyrok NSA z 12 września 2003 r., II SAB 137-139/03).

Wojewódzki Sąd Administracyjny przypomniał, iż informację publiczną stanowi m.in. treść i postać dokumentów urzędowych (art. 6 ust. 4 udip); pieczęć urzędowa jest umieszczana na dokumentach urzędowych, przez co stanowi część postaci takiego dokumentu — zatem jest informację publiczną. Mało tego: przyjęcie, iż odcisk pieczęci nie jest informacją publiczną oznaczałby, że możliwe byłoby ubieganie się o udostępnienie dokumentu, aczkolwiek z wyłączeniem miejsca, gdzie stempel został przyłożony, co jest wnioskiem niedorzecznym.
Wcale nie na marginesie sąd zwrócił uwagę, że w istocie wzór konkretnej (każdej) pieczęci nie został kompleksowo uregulowany w przepisach: ustawa wskazuje, iż pieczęć jest okrągła, w środku zawiera wizerunek orła, więcej danych pojawia się w rozporządzeniu w/s tablic i pieczęci urzędowych (np. informacja, iż jej średnica powinna wynosić 36 mm) — jednak pełnej informacji o tym, jak konkretna pieczęć wygląda, z przepisów uzyskać nie można.
Stwierdzając, iż odcisk wzoru urzędowej pieczęci, którą posługuje się Samorządowe Kolegium Odwoławcze jest objęty przepisami o informacji publicznej, sąd uwzględnił skargę na bezczynność organu i zobowiązał SKO do udzielenia odpowiedzi.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
2
0
komentarze są tam :-)x