„Rosja musi zostać pokonana” (uchwała Senatu o uznaniu władz Rosji za reżim terrorystyczny)

Polityka jest grą słów, dziś zatem czas na krótką dygresję: czy sformułowanie, w oficjalnym, urzędowym dokumencie — uchwale jednej z izb polskiego parlamentu — iż „Rosja musi zostać pokonana” oznacza pobożne życzenie, podżeganie do wojny — a może wreszcie ktoś odważył się postawić sprawę jasno? (uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z 26 października 2022 r. o uznaniu władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny, Dz.U. z 2022 r. poz. 1043).

Uchwała nie należy do najkrótszych i najbardziej treściwych, pewnego rodzaju oczywistą oczywistością jest też powiedzenie, że Władimir Władimirowicz Putin jest zwykłym terrorystą (natomiast mi osobiście podoba się porównanie do Stalina i Hitlera); pozwoliłem sobie przepisać jej całą treść — oraz uwypuklić zdanie, które zwróciło moją szczególną uwagę.

UCHWAŁA
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 26 października 2022 r.
o uznaniu władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny


24 lutego 2022 roku siły zbrojne Federacji Rosyjskiej rozpętały bestialską wojnę z Ukrainą. Jej celem jest wymazanie z mapy suwerennego kraju oraz wyniszczenie narodu ukraińskiego.

Heroiczna obrona niepodległości przez obywateli Ukrainy wzbudziła podziw całego wolnego świata. Ukraina jest dziś najważniejszym miejscem, broniącym demokracji i wolności.

Rosyjscy najeźdźcy terroryzują mieszkańców ukraińskich miast, bombardując cywilne cele: przedszkola, szkoły, teatry i osiedla mieszkaniowe. Bandyci w rosyjskich mundurach torturują i mordują jeńców wojennych oraz cywilów na okupowanych terytoriach. Uprowadzają ukraińskie dzieci, by wychować je na reżimowych janczarów. Wywożą, przesiedlają i zsyłają ukraińskich obywateli na dalekie peryferia Rosji.

Wszystkie te akty państwowego terroryzmu znamy dobrze z kart historii. Europejczycy wierzyli, że nigdy już nie zagrozi im ludobójstwo i zbrodnie wojenne. Tymczasem Władimir Putin i jego aparat przemocy wrócili do okrutnych praktyk reżimów stalinowskiego i hitlerowskiego. Dlatego Rosja musi zostać pokonana i pozbawiona możliwości zagrażania sąsiadom.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej, po raz kolejny, z całą mocą potępia agresję rosyjską i wzywa wszystkie kraje opowiadające się za pokojem, demokracją i prawami człowieka do uznania władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej jednocześnie wyraża uznanie wszystkim instytucjom i organizacjom, które podjęły się badania i dokumentowania zbrodni popełnianych na społeczeństwie ukraińskim, i wzywa społeczność międzynarodową do udzielenia pełnego wsparcia Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu prowadzącemu dochodzenia wobec osób odpowiedzialnych za te zbrodnie.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej dziękuje wszystkim Polkom i Polakom, administracji rządowej i samorządowej, organizacjom pozarządowym i przedsiębiorcom za ogrom pomocy okazywanej od 24 lutego uciekającym spod rosyjskich bomb Ukraińcom, głównie kobietom i dzieciom.

„Rosja musi zostać pokonana”, to brzmi nieomalże jak Ceterum censeo Carthaginem esse delendam — i owszem, ponieważ to jedyny sposób, by oszalały kremlowski reżim przestał zagrażać nie tylko sąsiadom, ale też całemu światu. A historia uczy, że w takich momentach nikt nie ma łatwo, ale czasem trzeba się przemęczyć, żeby mieć spokój na przyszłość. (Mnie zaś dodatkowo cieszy, że jakiś segment władzy wyartykułował coś, co można uznać za określenie celu strategicznego tej nieszczęsnej wojny…)

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

13 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
13
0
komentarze są tam :-)x