Czasowy zakaz noszenia broni w Warszawie od 20 do 22 lutego 2023 r.

Krótko i na temat, ale skoro ledwie co media spekulowały kiedy dojdzie do wizyty prezydenta Bidena w Polsce: już od 20 do 22 lutego 2023 r. w Warszawie będzie obowiązywał czasowy zakaz noszenia broni (rozporządzenie MSWiA z 16 lutego 2023 r. w/s wprowadzenia czasowego zakazu noszenia broni lub przemieszczania jej w stanie rozładowanym, Dz.U. z 2023 r. poz. 315)

Rozporządzenie jest krótkie i lakoniczne (przez fazę projektu przemknęło z prędkością bliską światłu — ledwie je zobaczyli w serwisie RCL, a już jest w Dzienniku Ustaw) i realnie sprowadza się do jednego przepisu.

par. 1 rozporządzenia MSWiA z 16 lutego 2023 r. w/s wprowadzenia czasowego zakazu noszenia broni lub przemieszczania jej w stanie rozładowanym
Wprowadza się zakaz noszenia lub przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni na obszarze miasta stołecznego Warszawy w okresie od dnia 20 lutego 2023 r. do dnia 22 lutego 2023 r.

Skąd wiadomo, że wprowadzony zakaz noszenia broni może mieć związek z wizytą Joe Bidena w Warszawie? Z pewnością nie z uzasadnienia projektu, w którym czytamy, iż:

Projektowana zmiana rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych (Dz. U. poz. 435, z późn. zm.), wydanego na podstawie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 16 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 295) zakłada zawieszenie funkcjonowania drogowego przejścia granicznego Bobrowniki – Bierestowica na granicy państwowej z Republiką Białorusi.

Uwzględniając konieczność zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, na podstawie art. 7 ust. 2 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białoruś w sprawie przejść granicznych, sporządzonej w Warszawie dnia 24 kwietnia 1992 r. (M.P. z 2003 r. poz. 518), podjęto decyzję o zawieszeniu ruchu granicznego w drogowym przejściu granicznym Bobrowniki – Bierestowica od dnia 10 lutego 2023 r. od godz. 12:00.

Jak widać w tym całym RCL nadal nikt się nie szczypie, niezależnie od tego czy jego prezes jest czy nie jest jakimś pełnomocnikiem d/s jakości legislacji (polecam nieodkrywczy, acz opublikowany właśnie dziś, wywiad z ex-prezesem RCL) — no ale nie dziwi nic.

Dla przypomnienia:

  • zakaz dotyczy każdego rodzaju broni, nie tylko broni palnej;
  • zakaz noszenia broni nie ma charakteru bezwzględnego — nie dotyczy tych, którzy broń nosić muszą;
  • naruszenie zakazu jest wykroczeniem (art. 51 ust. 2 pkt 10 uobia).

Mnie to nie dotyczy: nie tylko do Warszawy się nie wybieram, ale też broni nie posiadam.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x