Czy kibic, który podczas meczu wskoczy na siatkę oddzielającą sektoru na trybunie, może nie zobaczyć następnego meczu swej ulubionej drużyny?

A skoro jutro kończy się kolejna wielka piłkarska impreza, więc na pewno będą emocje, dziś czas na kilka zdań o tym czy kibic — w szale radości, rozpaczy, czy też innych uczuć targających sercami prawdziwego miłośnika tej jakże męskiej dyscypliny sportowej jaką jest gała — może sobie legalnie wskoczyć na płot rozdzielający sektory widzów? Czy jednak ogrodzenie sektorów jest obszarem nieprzeznaczonym dla publiczności, a przebywanie w takim miejscu podczas imprezy masowej jest karalne? (wyrok Sądu Najwyższego z 3 lipca 2024 r., III KK 238/24).


Park Tysiąclecia we Wrocławiu
Ujęcie czysto ilustracyjne (fot. Olgierd Rudak, CC BY-SA 4.0)

Orzeczenie dotyczyło kibica, który podczas (zanonimizowanego) meczu piłkarskiego wskoczył na ogrodzenie oddzielające sektor gości („tzw. klatkę”) i nie chciał zejść mimo wezwań służb porządkowych…

…co potraktowano jako wykroczenie przebywania, podczas imprezy masowej, w miejscu nieprzeznaczonym do publiczności, za co sąd wymierzył obwinionemu grzywnę w kwocie 2 tys. zł.

Kasację od prawomocnego wyroku nakazowego wniósł Prokurator Generalny, który zauważył, że sąd zapomniał dołożyć obligatoryjny — w przypadku naruszenia szeregu przepisów ustawy — zakaz wstępu na imprezy masowe w przyszłości.

z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych
art. 52 ust. 2.
[Karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 2000 zł] podlega, kto w czasie trwania:
1) imprezy masowej przebywa w miejscu nieprzeznaczonym dla publiczności;
2) masowej imprezy sportowej przebywa w sektorze innym niż wskazany na bilecie wstępu lub innym dokumencie uprawniającym do przebywania na imprezie masowej i nie opuszcza tego sektora mimo wezwania osoby uprawnionej.
art. 65 ust. 2. W razie ukarania za wykroczenie, o którym mowa w art. 50, art. 50a, art. 51, art. 52a, art. 124 lub art. 143 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. — Kodeks wykroczeń, lub o którym mowa w art. 54-56 i art. 57a niniejszej ustawy, popełnione w związku z masową imprezą sportową, w tym meczem piłki nożnej, sąd orzeka środek karny zakazu wstępu na imprezę masową na okres od 2 do 6 lat.

Sąd Najwyższy podzielił te zarzuty: przebywanie podczas imprezy masowej w miejscu nieprzeznaczonym dla publiczności, podobnie jak m.in. szwendanie się po trybunach, jest wykroczeniem zagrożonym karą ograniczenia wolności lub grzywny. Jednakże wobec sprawców takiego czynu sąd ma obowiązek („sąd orzeka”, nie „sąd może orzec”) orzec dodatkowy środek karny w postaci terminowego zakazu wstępu na imprezę masową.
Z tego względu SN częściowo uchylił wadliwe orzeczenie i zwrócił sprawę do ponownego wyrokowania.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x