Czy naruszenie orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia rowerów może być traktowane jako przestępstwo? Czy za jazdę na rowerze mimo zakazu można dostać zakaz prowadzenia samochodów? Idzie wiosna, więc odpowiedzi na takie wątpliwości warto poszukać w jurysprudencji.
wyrok Sądu Najwyższego z 30 stycznia 2025 r. (II KK 554/24)
W sytuacji, gdy przestępstwo z art. 244 kk polegało na niezastosowaniu się do zakazu prowadzenia rowerów, a nie pojazdów mechanicznych, nie ma podstaw do orzekania zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
Krótko i na temat:
- sprawa zaczęła się od orzeczonego przez sąd, w związku z popełnionym wykroczeniem, 8-miesięcznego zakazu prowadzenia „pojazdów rowerowych”…
- …oraz przyłapania krnąbrnego mężczyzny na jeździe na rowerze, co tym razem skończyło się zarzutem niestosowania się do orzeczonego zakazu prowadzenia;
- uznając sprawcę winnym przestępstwa z art. 244 kk sąd orzekł wobec niego karę roku ograniczenia wolności, 5 tys. złotych na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Pospenitencjarnej — a także 2-letni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych;
art. 42 § 1a kodeksu karnego
Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w razie skazania za przestępstwo określone w:
2) art. 244, jeżeli czyn sprawcy polegał na niezastosowaniu się do zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
wyrok Sądu Najwyższego:
- oceniając wniesioną przez Prokuratora Generalnego kasację od prawomocnego wyroku wydanego w pierwszej instancji SN przypomniał, iż orzeczenie zakazu wszelkich pojazdów mechanicznych jest obligatoryjne (sąd „orzeka”, a nie „może orzec”) — ale tylko w przypadku naruszenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych;
- rower pojazdem mechanicznym nie jest (por. „Czy hulajnoga elektryczna jest pojazdem mechanicznym?”), zatem mimo prawidłowej kwalifikacji złamania zakazu jako przestępstwa stypizowanego w art. 244 kk, sąd nie mógł zastosować — za naruszenie zakazu prowadzenia rowerów — środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Zastosowanie sankcji sprzecznej z ustawą skłoniło SN do uchylenia wyroku w tej części, w jakiej orzeczono dalszy zakaz jazdy automobilami.
Q.E.D.