Dowód osobisty via ePUAP: proszę bez paniki, to planowane opóźnienie

Kiedy pisałem 3 dni temu felieton o tym, że możliwość złożenia wniosku o nowy dowód osobisty przez internet — przypomnijmy, że stosowana ustawa weszła w życie 1 marca 2015 r. —  to żart godzien Borata nie sądziłem, że polska administracja potraktuje swoją nową rolę z taką powagą. Sprawa jest prosta: dowód osobisty via ePUAP ma planowane opóźnienie, które sięgać ma maja…

Dowód osobisty ePUAP — opóźnienie opóźnieniem, ale prowizorka już jest. Jeśli chcesz złożyć wniosek o dowód osobisty via ePUAP, kliknij tutaj.

dowód osobisty ePUAP opóźnienie

Przepisy weszły w życie 1 marca 2015 r., ale być może doczekają się wykonania w maju 2015 r.

Wytłumaczenie jest proste: przepis zezwalający na wystąpienie o dowód osobisty przez platformę ePUAP się nie przyjął. Jednak nie ma co drzeć szat. Jak powiedział klasyk: „państwo polskie istnieje teoretycznie, praktycznie nie istnieje, dlatego że działa poszczególnymi swoimi fragmentami”. Sorry, taki mamy klimat: mamy czysto teoretyczny zbiór przepisów, który może służyć to cytowania w blogach prawniczych i chwalenia się przez urzędników jakie to mamy nowoczesne i sprawne e-państwo. Oto jest w ustawie art. 24, który wprost mówi, że wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć albo na papierze, albo w formie dokumentu elektronicznego (via ePUAP):

z ustawy o dowodach osobistych:
art. 24 ust. 1 Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się w formie pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

do tego całe rozporządzenie MSW regulujące kwestie związane z przyjmowaniem e-wniosków o nowy dowód osobisty.

Oprócz teorii mamy też praktykę: możliwość złożenia wniosku o dowód osobisty korzystając z platformy administracji elektronicznej nie istnieje, zaś jak odpowiedziano jednemu z P.T. Czytelników:

Informujemy, że usługa umożliwiająca złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego nie jest jeszcze dostępna na ePUAP. Jej planowane udostępnienie powinno mieć miejsce w maju bieżącego roku. W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy kontaktować się z organem właściwym do udostępnienia usługi tj. Ministerstwem Spraw Wewnętrznych.

Pozdrawiam,
Zespół Service Desk
Centrum Projektów Informatycznych

No cóż, my też pozdrawiamy i cieszymy się, że wszystko przebiega według zaplanowanego harmonogramu. Można powiedzieć: uff, brak możliwości złożenia wniosku o dowód osobisty przez internet nie jest efektem gwałtownego błędu, nieoczekiwanego buntu maszyn lub sabotażu islamistów — po prostu wdrożenie zaplanowano na maj bieżącego roku, więc choćby się paliło i waliło, choćby sejm przegłosowywał jakieś ustawy (a prezydent je podpisywał) — skoro udostępnienie usługi zaplanowano na maj, to wcześniej niż w maju nie ma czego oczekiwać… ;-)

Oczywiście można pytać: czy komuś w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych przyjdzie odpowiedzieć za takie lekceważenie przepisów prawa, które z takim szumem wprowadzono? Takie zaniechanie nadaje się do zastosowania odpowiedzialności politycznej (czyżby szefowa resortu tolerowała takie rzeczy?!), ale i odpowiedzialności konstytucyjnej — przypomnijmy, że zapewnienie wykonywania ustaw jest podstawowym obowiązkiem Rady Ministrów (art. 146 ust. 4 pkt 1 Konstytucji RP), zaś członkowie rządu ponoszą odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu za naruszenie konstytucji lub ustaw (art. 156 ust. 1 ustawy zasadniczej).

PS „IT w administracji” chce przyznać nagrodę dla projektów informatycznych zrealizowanych przez instytucje publiczne. Czas też chyba na „złote maliny”, przy czym konkurencja chyba byłaby olbrzymia…

 • Adam314

  Siedzę od środka w tworzeniu systemów IT więc mogę przewidzieć jak będzie:
  1. Planowane opóźnienie
  2. Nieplanowane opóźnienie
  3. Obsuwa z powodu trudności we wdrożeniu
  4. Zmiany kadrowe u dostawcy (wywalili złych programistów) a więc kolejne opóźnienie
  5. Wysyp błędów uniemożliwiających działanie i kolejna obsuwa
  6. Nieprzewidziane okoliczności
  7. W końcu jest możliwość złożenia wniosku ale przez błędy w systemie tak naprawdę jej nie ma.
  8. Po roku w końcu zadziała.

  Niestetym projekty IT same z siebie są trudne a jak mieszamy je z administracją i urzędami – dostajemy tragiczne zarządzanie i obsuwy.

 • Mnie się od razu nasuwa na myśl najnowsza afera z Wrocławia: portal e-Dolny Śląsk za 66 mln (!)

 • Narzędzia

  Problem w tym, że to nie stworzenie systemu IT a dodanie nowego szablonu wniosku do już istniejącego ePUAP. Zapewne problem tkwi w tym, że urzędników zatrudnianych wedle powszechnie znanych kryteriów trzeba przeszkolić z odbierania wniosków (…i teraz klikamy odbierz…), jak na tym linku https://www.youtube.com/watch?v=AlMJqeys2Mc

 • Usher

  Antynagrodą powinny być nie same skrzydła, ale cały Złoty żuk (The Gold Bug). Informatycy nie powinni się obrazić za oryginał z domeny publicznej (polski przekład trafi tam dopiero za 5 lat).

 • asd

  chcialoby sie wierzyc ze przyjezdzajac z zagranicy pojde do urzedu i uslysze przepraszam ze nie mogl pan zlozyc wniosku 3 tyg temu przez internet ale za 5 dni bedzie zanim pan wyjedzie ale mozna zapomniec…

 • Niestety, a co gorsza wszyscy „zaangażowani” mają świetne samopoczucie:

  – Przyjęte wnioski o dowód osobisty: 61 584 https://msw.gov.pl/pl/aktualnosci/13023,Prawie-pol-mln-zarejestrowanych-spraw-od-poczatku-dzialania-SRP.html

  – 500 nowych dowodów osobistych „zjechało” z taśmy produkcyjnej https://msw.gov.pl/pl/aktualnosci/13028,500-nowych-dowodow-osobistych-zjechalo-z-tasmy-produkcyjnej.html

  – Duże zainteresowanie nowymi dowodami osobistymi https://msw.gov.pl/pl/aktualnosci/13008,Duze-zainteresowanie-nowymi-dowodami-osobistymi.html

  Słowem: sukces pogania sukces.

 • krzyszp

  404 na linki…

 • Już powinno działać. Linki dałem w nawiasach, nawiasy się zinterpretowały jako część adresu…

 • aras

  Od 15 stycznie powinna istnieć możliwość dodania prokurenta w systemie S24 ministerstwa sprawiedliwości. Niesety jak odpisali mi z sądu nie wiedzą kiedy będzie można założyć sp. z o.o. z prokurentem. PO to niestety partia nieustawicznych błędów.

 • Paulina

  I nawet teraz nie dziala! Wyslalam wniosek do innego urzedu bo bylo obiecane ze 1 maja bedzie wszystko dzialac! Potrzebuje wyrobic dowod ale nie moge sie osobiscie po niego wybrac w przeciagu paru tygodni…

 • nonsensus

  Kiedy, do cholery, będzie można wreszcie złożyć wniosek o dowód przez ten nieszczęsny epuap? Skończył mi się jakiś czas temu ale mój obowiązek o wystąpienie o nowy traktuję tak samo, jak ci, którzy są odpowiedzialni za działanie systemu. Mam paszport, a dowód gdzieś..

 • Literalnie „w maju” to także 31 maja; ten dzień wypada w niedzielę zatem nie wiem jak to będzie… ;-)

 • Kamil Darczyński

  Już da się już jakoś od 2 albo więcej tygodni na ePUAP:

  „Do czasu uruchomienia przez MSW centralnej usługi na ePUAP, wypełniony dokument można przesłać wyłącznie przy użyciu profilu ePUAP (adres strony: http://www.epuap.gov.pl ) i przy wykorzystaniu formularza pn. Pismo ogólne do podmiotu publicznego. Wypełniony dokument należy załączyć do formularza Pisma ogólnego do podmiotu publicznego.”

  https://msw.gov.pl/pl/sprawy-obywatelskie/ewidencja-ludnosci-dowo/dowody-osobiste/12980,Informacje-Ogolne.html

 • nonsensus

  Teoretycznie jest taka możliwość. Jednak w Warszawie nie mogę znaleźć w systemie adresata takiego wniosku. Są sądy, szkoły itp. Brak urzędu dzielnicy czy czegoś podobnego. Nadal lipa.. Straszne.. Ale prawka zabierają wedle nowych przepisów zgodnie z planem..

 • Adresatem ma być po prostu gmina, a wniosek wysyłasz jako „pismo ogólne”:

  http://czasopismo.legeartis.org/2015/05/wniosek-o-dowod-osobisty-epuap.html

  Oczywiście potrafię sobie wyobrazić coś takiego, że dany organ nie udostępnia takiej usługi w ramach platformy ePUAP — przecież największą bolączką tego systemu jest dowolność „wchodzenia” organów w poszczególne usługi.

 • nonsensus

  Dziękuję za trop, jednak w stolicy nie ma żadnego adresata, do którego można złożyć wniosek o dowód osobisty. Szukałem długo, pod różnymi nazwami, mniej lub bardziej ogólnymi, pod nazwami dzielnic i.. nic. Uważam, że to wielki skandal i bardzo proszę o dalsze informacje, czy ktoś odpowiedzialny za to poniesie konsekwencje. Nie złożę broni i nie pójdę do urzędu załatwić tego analogowo. Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł, w jaki sposób wyszukać w Warszawie dowolnego adresata wniosku o nowy dowód osobisty, niech da znać. Pozdrawiam.

 • Asmant

  I tak o to mamy 1 czerwaca… a sprawy nie da się załatwić…

 • W drugim akapicie, zaraz nad grafiką jest link do tekstu, gdzie jest opisany prowizoryczny tryb wnioskowania o dowód osobisty via ePUAP.

 • aka85w w

  Można złożyć wniosek o dowód osobisty przez Internet przez wysłanie do urzędu pisma ogólnego. Szczegóły na stronie:
  http://sprawy-urzedowe-online.blogspot.com/2015/07/jak-zozyc-wniosek-o-dowod-osobisty.html