Wino Templářské sklepy Čejkovice Zweigeltrebe — gdyby Was wakacyjnie poniosło (niedaleko) na południe…

Krótko i na temat: gdyby P.T. Czytelników wakacyjne losy poniosły za naszą południową granicę (w jej zachodnim pasie) — warto odwiedzić pierwszy z brzegu sklep spożywczy i zainteresować się ichnimi wyrobami winiarskimi. Ot na przykład wino Templářské sklepy Zweigeltrebe — bo jeśli szczep frankovka jest fundamentem morawskiego winiarstwa, to nawet jeśli odmiana Zweigelt królować ma w winiarstwie austriackim — w Czeskiej Republice potrafią zrobić z niego prawidłowy użytek.


Wino Templářské sklepy Zweigeltrebe

Wino Templářské sklepy Zweigeltrebe to bardzo sympatyczne czerwone wytrawne wino morawskie (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)


Koneserów od wina Templářské sklepy Čejkovice Zweigeltrebe mogą odrzucić względy formalne: na butelce nie znajdujemy rocznika, ale z kodów i symboli wnoszę, że historia tej butelki sięga roku 2015 r.

Wada czy nie wada, laik jak ja ocenia wino nie po napisach, lecz po smaku — a temu akurat niczego nie brakuje. Jeśli odrzucają was wina paskudnie zionące alkoholem — ale jednak lubicie konkret — Zweigeltrebe będzie akuratne: wystarczająco cierpkie i dość gorzkawe, z posmakiem porzeczkowo-jagodowym — ale wołające dosyć! Dzięki temu śmiało można spożywać je luzem (czyli do sympatycznej lektury), jak i raczyć się lampką przy letniej kolacji.

Butelkę takiego wina można kupić w czeskich sklepach za ok. 100 koron, co wydaje się ceną przyzwoitą — jeśli jednak poszukać takiego wina w promocji (kiedy może spaść do 70 koron), jest to okazja, której trudno się nie poddać.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.