Przed zakupem używanego auta — sprawdź je w HistoriaPojazdu.gov.pl

Być może nieco bliższy jest czas, kiedy oszustwo przy sprzedaży używanego auta będzie niemożliwe — albo chociaż mocno utrudnione. Liczę na to, że przyczyni się do tego oddany kilka dni temu do użytku przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych serwis internetowy HistoriaPojazdu.gov.pl, który ma nam pozwolić na ustalenie tego co działo się w przeszłości z dowolnym automobilem.


 HistoriaPojazdu.gov.pl

Serwis HistoriaPojazdu.gov.pl pozwala sprawdzić historię auta przed zakupem.

historiapojazdu.gov.pl

Założenie przyświecające usłudze realizowanej w serwisie HistoriaPojazdu.gov.pl jest proste: znając numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji samochodu możemy sprawdzić zgromadzone w CEPIK informacje o: jego marce i modelu, roku produkcji, danych technicznych (moc, emisja CO2, masie własnej, rozstawie osi, etc. etc.) polisie OC, badaniach technicznych, stanie licznika zarejestrowanym w czasie ostatniego badania technicznego (dane te są pozyskiwane od niedawna podczas przeglądów technicznych), statusie (zarejestrowany oraz niezarejestrowany) oraz o ewentualnym oznaczeniu pojazdu jako kradziony. Na osi czasu pokazane są zmiany właścicielskie oraz terminy badań technicznych.


historia pojazdu gov pl sprawdzanie kupowanego auta
oś czasu HistoriaPojazdu.gov.pl

Rzecz stała się możliwa dzięki systemowi CEPIK, który wreszcie zaczyna się do czegoś naprawdę przydawać (art. 80a i nast. prawa o ruchu drogowym). A ja ze swojej strony liczę też na to, że dzięki temu może uda się wreszcie usunąć przepisy o obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i polisy OC, a także prawa jazdy — już dawno temu mówiło się, że policja jak najbardziej może mieć już teraz dostęp do tych danych ze swoich radiowozów i mogłaby wszystko sprawdzać w swoim komputerku, nie zaś porównywać zapisy w ewidencji z tym co kierowca ma napisane w dowodzie rejestracyjnym.

11
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Anonymous
Gość
Anonymous

Nie rozumiem tylko po co jest potrzebna data pierwszej rejestracji. Ogranicza to nieco dostęp do danych na przykład w komisie. Za każdym razem trzeba grzecznie poprosić o dowód rejestracyjny. W mojej opinii nie ma w raporcie takich danych, aby uzasadnione było ograniczanie dostępu do tej wiedzy tylko do posiadających dowód rejestracyjny.

Olgierd
Gość

W sumie to prawda. Jest jeszcze karta pojazdu, no ale fakt, że najstarsze auta mogą jej nie mieć.

Anonymous
Gość
Anonymous

@Anonimowy<br />Ale w przypadku kolizji poszkodowany nie ma możliwości weryfikacji, czy sprawca ma ważne OC, a nie do każdej &quot;stłuczki&quot; trzeba wzywać policję (abstrahuję o stosunku towarzystw ubezpieczeniowych do oświadczeń kierowców).

parroot
Gość

@Anonimowy (14:13)<br /><br />Nieprawda. Każdy ma od jakiegoś czasu możliwość weryfikacji ważności OC na stronie UFG. Wystarczy do tego sam nr rejestracyjny:<br /><br />https://zapytania.oi.ufg.pl/SASStoredProcess/guest?with=zpp1<br />

Anonymous
Gość
Anonymous

@parroot<br />Oczywiście wiem o tym, ale jeszcze nie wszyscy noszą internet przy sobie ;)

Damian
Gość
Damian

Ja też tego nie rozumiem i zawsze korzystam z http://www.historiapojazdu.pl/

Anonymous
Gość
Anonymous

Jaki jest problem w poproszeniu o dowód rej. oglądanego samochodu? Przecież to najbardziej oczywista i pierwsza rzecz do zrobienia.<br /><br />Meritum komentarza – system jest fajny, ale &quot;na dzień dobry&quot; mocno wadliwy. Dlaczego?<br /><br />Po primo, zawiera błędy dotyczące historii pojazdu – wielu znajomych zauważyło, że ich pojazdy nie mają tej ośce np. przeglądów z ostatnich dwóch lat

Anonymous
Gość
Anonymous

W moim przypadku raport zawiera błędy wieku dziecięcego.<br /><br />Podsumowanie zdarzeń:<br /><br />Właściciele (od rejestracji do wygenerowania raportu): 2<br />Współwłaściciele (od rejestracji do wygenerowania raportu): 3<br /><br />Stan aktualny:<br /><br />Liczba właścicieli :1<br />Liczba współwłaścicieli: 3<br /><br />Tymczasem faktycznie pojazd od nowości miał:<br /><br />1 właściciela (

Olgierd
Gość

No to faktycznie coś jest nie tak, albo też — jak często — coś zrobili ale nie zadziałało jak należy.<br /><br />PS W przypadku mojego auta wszystko jest pokazane jak należy.

trackback

[…] Byłoby dobrze, gdyby policja na bieżąco mogła podczas kontroli korzystać z tych wszystkich danych, a nie prosić kierowcę za każdym razem o prawo jazdy, dowód rejestracyjny czy dowód osobisty, jak radzi Olgierd. […]

yakto
Gość
yakto

Problem jest taki, że trzeba znać datę rejestracji pojazdu, a w ogłoszeniach internetowych nikt tego nie podaje. Albo nr rej.. Prościej jest np. na http://historiapojazdu.pl/ – wystarczy VIN, który sprzedawcy podają już chętniej.