Fundacja FORCE i łamigłówka: co właściwie oznacza komunikat po rejestracji w Liście Robinsona?

W kolejnym odcinku poświęconym Fundacji FORCE — łamigówka ;-)

Oto komunikat jaki strona Listy Robinsona — tej, którą prowadzi Fundacja Rozwoju i Ochrony Komunikacji Elektronicznej w Rybniku — wyświetla użytkownikowi, który zdecydował się na dodanie swojego adresu do rejestru, z którego (jak FORCE lojalnie uprzedza) mogą korzystać spamerzy, za co fundacja odpowiedzialności nie ponosi.


Fundacja Force Lista Robinsona


Czy Twoim, P.T. Czytelniku, zdaniem, komunikat oznacza, że:

  • na podany adres (stopniem fejkowatości równorzędny adresowi, na który miałem wysłać spam w sprawie, w której oskarżano mnie o wysyłanie jakichś reklam) wysłano potwierdzenie, że adres został zgłoszony i dopisany do Listy Robinsona? czy też
  • przesłano tam odnośnik, z którego muszę zrobić użytek, by potwierdzić, że jestem dysponentem danego adresu, no i chęć dopisania się do wykazu dla spamerów?

Od razu podpowiadam, że sprawa jest o tyle istotna, że patrząc do regulaminu usługi świadczonej przez Fundację FORCE tuszę, że podany przeze mnie adres został już dopisany — po pierwsze brak informacji o tym, że rejestracja następuje w dwóch krokach, po drugie nie byłoby potrzeby uchylać się od odpowiedzialności w odniesieniu do części ryzyk — aczkolwiek przypominam sobie, że podczas rozprawy słyszałem opinię, że oczywiście każdy usługodawca powinien używać schematu dwustopniowego.

Poza tym sam komunikat ma jasny tytuł: Potwierdzenie obecności na Liście Robinsona, czyli wychodzi na to, że usługodawca — bez weryfikacji czy jestem dysponentem adresu poczty elektronicznej o przeuroczej składni dupa-maupa-dupa-kropka-peel — dodał ten cudny adres do swojego wykazu.

Nadmienić warto, że teraz będzie można zwrócić się o wykreślenie danych z rejestru, jednak „nie częściej niż raz na pół roku” ;-)

I teraz kluczowe pytanie: czy to jest partactwo wyjątkowe? Moja konkluzja brzmi: nie, to nie jest partactwo wyjątkowe, to średni przeciętny standard — walczę z tym od lat, edukuję, ale jak widać na marne — który w przypadku Fundacji FORCE wygląda o tyle zabawnie, że jednak mówimy o organizacji, która powołana została m.in. do piętnowania takich nieprawidłowości. Szkoda, że w świetle problemów z informacją o przetwarzanych danych osobowych i dziwnym regulaminie nafaszerowanym niedopuszczalnymi wyłączeniami odpowiedzialności można powziąć myśl, że być może nie wszystko jest tak super…

PS przypominam, że w związku z tym, że Fundacja FORCE zajmuje się ponoć m.in. składaniem wniosków o ściganie osób rzekomo zajmujących się spamem — na stronie force.org.pl jest nawet cudny odnośnik „zgłoś naruszenie”, który prowadzi… a jakże, do formularza rejestracyjnego (sic!) każdy przedsiębiorca pomówiony przez Fundację Rozwoju i Ochrony Komunikacji Elektronicznej o naruszenie prawa może skorzystać z 50% rabatu na porady prawne.
Promocja obowiązuje do 31 grudnia 2015 r. i może ulec przedłużeniu.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
5
0
komentarze są tam :-)x