Ograniczenia w dostarczaniu energii elektrycznej — jest już rozporządzenie Rady Ministrów

Podtrzymując na chwilę temat ograniczeń w dostawach prądu warto zauważyć, że wczoraj rząd wydał rozporządzenie wprowadzające ograniczenia w dostarczaniu energii elektrycznej. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2015 r. w sprawie wprowadzenia ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1136).


ograniczenia w dostarczaniu energii elektrycznej
Ograniczenia w dostarczaniu energii elektrycznej przeszły ze sfery faktów prasowych do sfery aktów normatywnych.

Z rozporządzenia wynika, że do końca miesiąca odbiorcy prądu, których moc umowna jest wyższa niż 300 kW podlegać będą ograniczeniom wynikającym z tego rozporządzenia.

Cała treść rozporządzenia wygląda następująco:

Na podstawie art. 11 ust. 7 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. z 2012 r. poz. 1059, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

§ 1. Wprowadza się od dnia 11 sierpnia 2015 r. od godz. 24.00 do dnia 31 sierpnia 2015 r. do godz. 24.00 na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej dla odbiorców energii elektrycznej o mocy umownej powyżej 300 kW.

§ 2. Operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego oraz operatorzy systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych realizują ograniczenia, o których mowa w § 1, zgodnie z planami ograniczeń, o których mowa w § 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 lipca 2007 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw stałych oraz w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej lub ciepła (Dz. U. Nr 133, poz. 924).

§ 3. Ograniczenia, o których mowa w § 1, nie dotyczą odbiorców wymienionych w § 6 ust. 1 rozporządzenia wymienionego w § 2.

§ 4. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Co istotne i godne podkreślenia — po co siać panikę? — ograniczenia w dostarczaniu energii elektrycznych nie obejmują m.in. gospodarstw domowych (przeszło 300 kW to chyba mała fabryczka?), a także następujących jednostek:

1) szpitale i inne obiekty ratownictwa medycznego;
2) obiekty wykorzystywane do obsługi środków masowego przekazu o zasięgu krajowym;
3) porty lotnicze;
4) obiekty międzynarodowej komunikacji kolejowej;
5) obiekty wojskowe, energetyczne oraz inne o strategicznym znaczeniu dla funkcjonowania gospodarki lub państwa, określone w przepisach odrębnych;
6) obiekty dysponujące środkami technicznymi służącymi zapobieganiu lub ograniczaniu emisji, negatywnie oddziaływujących na środowisko.

Na zakończenie warto podkreślić, że tym razem Rządowe Centrum Legislacji wywiązało się wzorowo z obowiązku publikacji aktu normatywnego na czas: rozporządzenie ma datę 11 sierpnia 2015 r. i w tym samym dniu ukazało się w Dzienniku Ustaw. O tym, że niekoniecznie tak się dzieje można poczytać w tekstach — Ustawa o ochronie danych osobowych ma tekst jednolity 2014 oraz Jeszcze o karygodnym opóźnianiu przez RCL publikacji aktów prawnych w Dzienniku Ustaw.

PS może jeszcze przypomnę, że nie ma alternatywy dla energetyki jądrowej.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
5
0
komentarze są tam :-)x