Jeszcze o karygodnym opóźnianiu przez RCL publikacji aktów prawnych w Dzienniku Ustaw

Rządowe Centrum Legislacji położyło sprawę publikacji nowelizacji ustawy o CIT
Rządowe Centrum Legislacji znów wprowadziło rząd na maliny
Kiedy niecały miesiąc temu pisałem o karygodnej opieszałości w publikacji tekstu jednolitego ustawy o ochronie danych osobowych — przypomnijmy, że obwieszczenie Marszałka Sejmu czekało w kolejce przeszło dwa miesiące — nie sądziłem, że kilka tygodni później życie dopisze do tej historii kolejną interesującą kartę.
Otóż okazuje się, że wskutek kolejnego opóźnienia w pracy Rządowego Centrum Legislacji nie została promulgowana nowelizacja ustawy o podatku CIT — czyli przepisy o opodatkowaniu dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych.
Jak wynika z diagramu na stronach internetowych Izby Poselskiej ustawa (druk nr 2330) przeszła przez izbę niższą parlamentu 26 czerwca 2014 r., aby piąć się po dalszych legislacyjnych szczeblach (Senat i Prezydent też są uczestnikami legislacji) aż do 29 sierpnia (przyjęcie senackich poprawek przez posłów — data uchwalenia ustawy) i 4 września (kiedy to Marszałek Sejmu przekazał ustawę głowie państwa do podpisu).
Prezydent Komorowski podpisał ustawę o opodatkowaniu dochodów spółek zagranicznych w dniu 17 września 2014 r. co oznaczało, że formalnie od tego dnia RCL mógł przystąpić do jej publikacji w Dzienniku Ustaw. To dość istotny termin, albowiem generalnie wchodzi ona w życie 1 stycznia 2015 r., aczkolwiek szereg przepisów (art. 17 pkt 1-2 ustawy) mają inaczej określone vacatio legis: albo „pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia” (swoją drogą chyba nie widziałem w taki sposób opisanego przepisu intertemporalnego), albo po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia (to już standard).

Oznacza to, że akt normatywny dla osiągnięcia pełnej funkcjonalności powinien był być opublikowany do końca września 2014 r., aby wszystkie jego przepisy mogły „wystartować” od 2015 r. A skoro mamy już październik, to jeśli nawet RCL raczy wypełnić swoje obowiązki nawet dziś, ustawa w pewnej części weszłaby w życie w ciągu roku podatkowego — co z punktu widzenia orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego może konsekwencje w postaci jej niekonstytucyjności. 
Najgorsze, że w tej sytuacji nie ma żadnego dobrego wyjścia, oprócz łatania nieróbstwa w RCL poprzez idiotyczną szybką nowelizację (i skrócenie vacatio legis). Słowem nie pozostałoby nic innego jak w ekstraszybkim trybie znowelizować art. 17 pkt 1-2 ustawy i wpisać tam także np. 1 stycznia 2015 r., o ile oczywiście nie stałoby to w głębszej sprzeczności z samą treścią norm (ustawy nie czytałem, więc się nie wypowiadam). Trzeba jednak pamiętać, że taka manipulacja przepisami, które jeszcze nie weszły w życie także może zostać zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego — a wówczas los nowelizacji mógłby wisieć na włosku (hmm przeczytałem ostatnie zdanie i zacząłem się zastanawiać: kto właściwie zaskarżyłby nowelę? organizacje przedsiębiorców?).
Nigdy nie kryłem dość krytycznej oceny działalności Rządowego Centrum Legislacji, do dziś pamiętam stanowisko szefa tej instytucji w toku procesu legislacyjnego dotyczącego tzw. „dopalaczy”, a także dość luźne podejście do przetwarzania danych osobowych (tajemnicze skrypty w serwisie RCL, brak pewnych informacji). Dziś się okazuje, że skutki zaniedbywania obowiązków w zakresie publikacji aktów prawnych są jeszcze poważniejsze — jak podają media błąd RCL ma kosztować budżet 3 miliardy złotych.
Niektórzy sugerują, że mogą za tym stać okoliczności korupcyjne, mnie natomiast przychodzi na myśl po prostu bałagan w tej instytucji i tolerowanie permanentnych opóźnień w ogłaszaniu tego, co powinno być bezzwłocznie ogłoszone — a co miało być przecież ułatwione po rezygnacji z papierowych Dzienników Ustaw.

6 comments for “Jeszcze o karygodnym opóźnianiu przez RCL publikacji aktów prawnych w Dzienniku Ustaw

 1. Żuraw
  5 października 2014 at 21:00

  Jedną ręką MinFin nowelizuje Ordynację Podatkową tak, że legalne środki obniżenia podatków staną się nielegalne, a drugą robi taki myk, żeby przepchnąć taką nowelizację ustawy. Znaczy się – jak Kalemu ukraść krowę, to źle, jak Kali kraść krowę to dobrze. <br />Takie to teoretyczne państwo prawa…… :-/

 2. 6 października 2014 at 06:37

  To cecha nieszczególna waadzy (tej waadzy, ale chyba każdej waadzy też) — robić żeby było dobrze, najwyżej się wszystko schrzani.

 3. sjs
  6 października 2014 at 19:35

  Eeee, a co na stronie z tym diagramem robi na dole &quot;Dz.U. 2013 r. poz. 1328&quot;?

 4. 7 października 2014 at 19:41

  Pojęcia nie mam — coś im się przyplątało ;-) <br /><br />Obwieszczenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 11 lipca 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie listy przedmiotów i substancji zabronionych oraz metod i środków ochrony przewozu broni na statkach<br /><br />http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=

 5. sjs
  27 lipca 2018 at 23:25

  Jednak dobra zmiana jest faktem – 10 minut od informacji o podpisaniu ustawy przez prezydenta i ustawa już opublikowana.

  https://twitter.com/erbalicki/status/1022612734393937920

  • Olgierd Rudak
   28 lipca 2018 at 08:26

   Tak, nowelę ustawy o u.s.p. opublikowano błyskiem. Jak RCL chce, to RCL potrafi.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.