Opłata za paszport dla psa to 100 złotych

Przykra wiadomość dla przyszłych przewodników psów (literalnie: wszystkich zwierząt domowych), którzy zamierzają czasem wyskoczyć ze swoim czworonogiem do Görlitz, Adršpachu (byliśmy wczoraj, oczekujcie na relację) czy gdzie tam jeszcze. Jak wiadomo mamy Schengen, swobodę podróży (oczywiście w ujęciu biurokratyczno-socjalistycznym, nie liberalnym) — dla nas wiąże się to z tym, że za dokument podróży wystarczy dowód osobisty — ale nasi najwierniejsi przyjaciele nie mogą zapominać o swoich paszportach…


opłata za paszport dla psa
Lada dzień wzrośnie opłata za paszport dla psa — i będzie kosztował aż 100 złotych. Na zdjęciu słupy graniczne — tam Bolesław Chrobry, tu ziemie dawno wytępionych Łużyczan… (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Otóż już za dwa tygodnie paszporty dla psów drożeją. Przez ostatnie 10 lat płaciliśmy za nie 51 złotych, jednak już pod koniec października paszport dla zwierzęcia będzie wiązał się z aż stuzłotowym wydatkiem.

Opłata za paszport dla psa rośnie zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 16 września 2015 r. w sprawie wysokości opłaty związanej z wydaniem paszportu dla przemieszczanych w celach niehandlowych zwierząt domowych towarzyszących podróżnym (Dz.U. z 2015 r. poz. 1574), zgodnie z którym opłata za wydanie paszportu wynosi 100 złotych, a składa się na nią wynagrodzenie weterynarza oraz zwrot wydatków związanych m.in. z drukiem tej niebieskiej książeczki.

Zresztą oddajmy głos normie prawnej:

1) wynagrodzenie lekarza weterynarii za wydanie paszportu wynosi 70 zł;
2) kwota przeznaczona na pokrycie kosztów:
a) ponoszonych przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną związanych z drukiem paszportu i jego przekazywaniem okręgowym izbom lekarsko-weterynaryjnym,
b) prowadzenia przez okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne rejestru lekarzy weterynarii upoważnionych do wydawania paszportu oraz pobierania próbek w celu określenia poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie, o którym mowa w art. 10 ust. 1 lit. c rozporządzenia nr 576/2013,
c) przekazywania druków paszportów lekarzom weterynarii przez okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne
– wynosi 30 zł.

Skąd taka skala podwyżek? Trudno powiedzieć, ale można przypuszczać, że po trochu ze wszystkiego: na dotychczasową cenę składało się 30 złotych dla weterynarza (czyli ich praca kosztuje teraz przeszło dwukrotnie więcej — inna sprawa, że obecny wzór paszportu jest jakby bardziej pracochłonny) oraz 21 złotych za druk i dostarczanie formularzy oraz prowadzenie tych rejestrów.

Rozporządzenie wchodzi w życie 23 października 2015 r., zatem jeśli ktoś ma zwierzę i myśli o podróżach — warto się pospieszyć.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

13 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
13
0
komentarze są tam :-)x