Odszkodowanie za szkodę rolną wyrządzoną przez dzikie zwierzęta

Całkowicie na marginesie: opublikowana w piątek nowelizacja prawa łowieckiego (ustawa z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy — Prawo łowieckie, Dz.U. z 2016 r. poz. 1082) zmienia zasady odpowiedzialności za szkodę rolną wyrządzone przez dziką zwierzynę.


Szkoda rolna wyrządzona przez dzikie zwierzęta
Taki sobie koziorożec; w tle takie sobie Mer de Glace (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Chodzi oczywiście o nowelizację art. 46 prawa łowieckiego, który obecnie nakazuje dzierżawcom lub zarządcom obwodów łowieckich „wynagradzanie szkód” wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez dzikie zwierzęta, a także przy wykonywaniu polowania. Od 2017 roku odpowiedzialność za szkody rolnicze ponosić będzie Skarb Państwa, zaś odpowiedzialność obwodu łowieckiego ograniczona zostanie wyłącznie do odszkodowania za szkody powstałe podczas polowań.

art. 46 prawa łowieckiego (w brzmieniu od 1 stycznia 2017 r.)
1. Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny, w tym przez te zwierzęta w przypadku objęcia ich całoroczną ochroną.
2. Dzierżawca albo zarządca obwodu łowieckiego odpowiada za szkody wyrządzone przy wykonywaniu polowania.

Naprawienie szkody rolniczej wyrządzonej przez dzikie zwierzęta będzie wymagało złożenia przez poszkodowanego wniosku do wojewody. Po przeprowadzonych oględzinach przedstawiciel wojewody ma sporządzać protokół z szacowania szkód (art. 46b prawa łowieckiego), sama wysokość odszkodowania będzie ustalana w drodze decyzji administracyjnej (art. 46d ust. 1 ustawy) — sama zapłata następować będzie ze środków Funduszu Odszkodowawczego.

Na sam Fundusz Odszkodowawczy (kolejny państwowy fundusz celowy, art. 50a ust. 1 prawa łowieckiego) składać będą się m.in. obwody łowieckie, zaś wysokość składki liczona będzie jako iloczyn „określonej w rocznym planie łowieckim” liczby zwierząt, których pozyskanie „uwzględnia optymalne gospodarowanie” tymi zwierzętami — przemnożone przez zryczałtowaną i waloryzowaną stawkę w wysokości (art. 50b ust. 5 prawa łowieckiego):

1) 600 zł – za 1 osobnika łosia;
2) 350 zł – za 1 osobnika jelenia;
3) 135 zł – za 1 osobnika daniela;
4) 105 zł – za 1 osobnika sarny;
5) 85 zł – za 1 osobnika dzika.

To całkiem sprytna konstrukcja: po nowelizacji literalnie odszkodowania płacić ma Skarb Państwa, ale realnie koszt odszkodowań nadal obciążać będzie myśliwych.
Mnie się od razu przypomina Alexis de Tocqueville i jego wiele się musi zmienić, by wszystko zostało po staremu — chociaż pocieszające dla składających się na odszkodowania może być to, że Fundusz Odszkodowawczy ma mieć także inne źródła finansowania.

Nowelizacja prawa łowieckiego wchodzi w życie 1 stycznia 2017 r., szkody wyrządzone do końca 2016 r. podlegać mają przepisom dotychczasowym.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
8
0
komentarze są tam :-)x