Dochodzenie kosztów windykacji długu

Dochodzenie kosztów windykacji długu to temat, który potrafi rozpalić emocje wierzycieli (podobnie jak bezprawne wykorzystanie zdjęcia). Dziś zatem bierzemy na tapetę następujące pytanie: co powinien przedstawić wierzyciel w sądzie, aby uzyskać wyrok nakazujący dłużnikowi pokrycie wydatków na windykację należności? (wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 12 maja 2016 r. (sygn. akt I ACa 110/16).

Sprawy miały się następująco: drukarz wystąpił z pozwem o zapłatę 124 tys. złotych za wykonaną lecz nieopłaconą usługę drukowania książek oraz koszty windykacji wierzytelności (które wynosiły 32 tys. złotych). W toku postępowania okazało się, że dłużnik wcześniej zapłacił znaczną część należności, zatem sąd I instancji zasądził tylko 10 tys. złotych tytułem wyświadczonych usług. Natomiast co do wydatków na ściągnięcie należności sąd zasądził 160 złotych jako pokrycie zryczałtowanych kosztów dochodzenia należności — ale oddalił powództwo co do 32 tys. Odmowa zasądzenia zwrotu poniesionych kosztów windykacji długu wynikała z tego, że powód nie przedstawił dowodu na okoliczność prawidłowego wezwania do zapłaty (wezwanie nic nie mówiło o kosztach windykacji).

W dodatku strony wcześniej uzgodniły harmonogram spłat i porozumiały się co do uregulowania należności, zatem zdaniem sądu zamiast generować koszty ściągania długu powód mógł złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia lub po prostu wnieść pozew do sądu.

art. 455 kc
Jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania.

Powód — bezskutecznie — apelował od części wyroku oddalającej roszczenie o zwrot kosztów windykacji. Sąd II instancji podkreślił, iż doręczone pozwanemu wezwanie do zapłaty nie obejmuje poniesionych kosztów windykacji, zarazem zgodnie z art. 10 ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych wierzyciel może dochodzić bez wezwania wyłącznie kwoty 40 euro. Skoro koszty egzekucji przekraczają kwotę zryczałtowanej rekompensaty kosztów ściągania długów, wierzyciel musi mieć na uwadze art. 455 kc, który wymaga — w przypadku braku odnośnego postanowienia stron (np. w umowie) — skierowania do dłużnika wezwania do zapłaty. Dopiero w tym momencie można dochodzić należności.

Negatywnie oceniono także fakt zlecania kosztownej windykacji w sytuacji gdy pozwany prezentował w toku sporu ugodową postawę — wysłanie sprawy do windykacji za 32 tys. złotych uznano za nadużycie prawa podmiotowego (art. 5 kc).

Reasumując: dochodzenie kosztów windykacji długu w kwocie przekraczającej zryczałtowane 40 euro [dopisane wakacyjnie ;-)] wymaga nie tylko rzeczywistego poniesienia wydatków oraz ich udokumentowania, ale i wezwania dłużnika do zapłaty.
Natomiast warto pamiętać, że 40 euro można żądać bez żadnych ceregieli.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
4
0
komentarze są tam :-)x