„Toni Erdmann” — recenzja filmu, że aż zęby można zjeść (ze śmiechu na poważne tematy)

Tego nigdy nie zrozumiem: bardzo dobry film, ale nieanglojęzyczny — więc cudem przemyka się do polskich kin, w dodatku w jakiejś dziwnej kopii (o czym poniżej) — a nawet nie do „kin”, lecz do „kina”, bo we Wrocławiu film „Toni Erdmann” można zobaczyć tylko w jednym przybytku dziesiątej muzy.


Film Toni Erdmann recenzja
„Toni Erdmann” to bardzo zwariowana komedia na poważne tematy — zatrudniony w głównej roli Peter Simonischek odwalił kawał doskonałej roboty!

W dużym skrócie: mocno zwariowany, lubiący się przebierać i robić sobie żarty ojciec odwiedza córkę, która wszystko poświęca dla pracy w korporacji. Początkowy zgrzyt przeradza się w brawurowy coaching w wydaniu jego alter ego, czyli tytułowego Toniego Erdmanna (genialna rola austriackiego aktora — mi oczywiście kompletnie nieznanego — Petera Simonischka) — coaching, którego trybikowa z przodka („komitet sterujący”, „team”, etc.) naprawdę potrzebuje, żeby zrozumieć, że w życiu są rzeczy ważne i ważniejsze.

Jednak „Toni Erdmann” to film nie tylko dla tych, którzy zatracają się w bzdurnej i nikomu niepotrzebnej pracy — powiedziałbym, że dla nich to masthef i należy mieć to w skedulu — to także kawałek niezłego kina, które po raz kolejny (po „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”) przypomina, że dobry obraz nie potrzebuje fajerwerków i kasowych nazwisk…

I tu właśnie łyżka dziegciu: nie wiem skąd dotarła kopia filmu „Toni Erdmann”, ale to co puszczono dziś we wrocławskich Nowych Horyzontach strasznie irytowało mnie podwójną listą dialogową: angielską i polską. Wygląda to tak jakby polski dystrybutor łatał dziurę ściągając egzemplarz przeznaczony na rynek anglojęzyczny i dokładając polskie napisy — wkurzające.

Niemniej film zdecydowanie polecam, warto spędzić te przeszło 2,5 godziny w kinie (fakt, że śmiało dałoby się ująć dobry kwadrans bez ujmy dla dzieła) — aby zdrowo się uśmiać, a może nawet troszkę pomyśleć.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
4
0
komentarze są tam :-)x