Ceramika Bolesławiecka — czyli pisankowy lajfstajl na co dzień

Dziś, z okazji świąt — pełen pisankowy lajfstajl — czyli coś czego się pewnie nie spodziewaliście. W krótkim świątecznym fotoreportażu (minimum słów, maksimum obrazu) postaram się objaśnić: dlaczego ceramika bolesławiecka zasłużyła na naszą najlepszą opinię? — aż tak bardzo, że właściwie każda kawa, herbata, posiłek oznacza, że na stole pojawia się jakieś odlotowo kolorowe naczynie z Bolesławca?


ceramika boleslawiecka opinie kubki
Ceramika bolesławiecka to przykład tradycyjnej zastawy domowej z tej części Śląska. Niezależnie od tego czy miasto nazywano Bunzlau czy stało się już Bolesławcem — fantazyjnie malowane wyroby z wypalanej gliny mogą być ozdobą każdego stołu (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

ceramika bolesławiecka opinie kubek
Wszystkie wyroby z Bolesławca są ręcznie wyrabiane i ręcznie malowane. Ich cechą jest spora masa, bardzo duża odporność mechaniczna, ceramikę bolesławiecką nie tylko można myć w zmywarce, ale ogólnie nie trzeba się z nią szczególnie cackać (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

ceramika bolesławiecka opinie czajnik
W Bolesławcu robi się prawie wszystko: filiżanki, kubki, wazy, czajniki, miski i półmiski, cukiernice, dzbanki, talerze, talerzyki, kufle, etc. etc. Do klasycznych wzorów ceramiki z Bolesławca należą pawie oczka (w różnych wariacjach) oraz granatowe i białe oczka na kobaltowym, niebieskim lub granatowym tle. Dla jasności: ceramikę w Bolesławcu wyrabia kilku (kilkunastu?) konkurencyjnych producentów, część wzorów jest generyczna — ten sam wzór można kupić od różnych manufaktur (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

ceramika bolesławiecka opinie
Wzory różnią się stopniem skomplikowania i pracochłonnością, toteż podobny kubek może kosztować mniej — albo znacznie więcej. Na zdjęciu kubek typu „beczułka” (pojemność ok. 300 ml) wzór unikatowy. Nie wszystkie wzory bolesławieckie mi się podobają, ale jedno przyznać im trzeba: nie nudzą i nadają otoczeniu sporo wesołości na co dzień (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Ceramika bolesławiecka opinie
Ceramika bolesławiecka — to zasługa masywnej konstrukcji — dobrze trzyma temperaturę, toteż nie wyobrażam sobie kawy z innej filiżanki. W świecie trywialnej Ikei oraz „brandowanych” kubeczków reklamowych białe groszki z granatową kropką na granatowym tle wyglądają oldskulowo i stylowo (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

PS Fotoreportaż niniejszy uważam za rozwojowy, czyli z czasem będą się pojawiały nowe zdjęcia.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
10
0
komentarze są tam :-)x