Polka 2016 — czyli polskie wino z Lidla

Na specjalną okazję — bo czterdzieści dni minęło (szczegóły jutro z rana) — tylko wino szczególne. A że cudem udało mi się wystać w Lidlu wytrawne czerwone wino Polka 2016 — będzie o nim słów kilka.


czerwone Wino Polka 2016
Czerwone wytrawne wino Polka 2016 — polskie wino z Lidla (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

(Młodszym z P.T. Czytelników wyjaśniam, iż wyraz „wystać” jest żartobliwym nawiązaniem do słusznie minionych czasów, kiedy nie tylko nie było sklepów Carrefour, ale i w tych sklepach, które były nie było prawie nic — zaś towar się głównie „zdobywało” lub „wystawało” w długiej kolejce; tak właśnie zdobyłem m.in. aparat Zenit 12XP.)
A chodzi o to, że Polka przemknęła przez sklepy Lidl rok temu (nawet nie było mi dane popatrzeć), aby wrócić znienacka w końcu sierpnia (kiedy bujaliśmy się w Wielkiej Fatrze) — a tu kilka dni temu wchodzę, i patrzę — i mam!

Na początek garść faktów: wytrawne czerwone wino Polka 2016 to trunek produkcji podkrakowskiej Winnicy Srebrna Góra. (Na etykiecie znajduje się nieco niefortunna informacja „butelkowane przez Winnica Srebrna Góra sp. z o.o.”, jednak udało mi się skontaktować z producentem i uzyskać informację, iż wino jest oczywiście od początku do końca produkowane i butelkowane w Winnicy Srebrna Góra z winogron rosnących na stoku Srebrnej Góry).


czerwone Wino Polka 2016
Elegancki koreczek sygnowany napisem WINNICA SREBRNA GÓRA (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Polka przemyka od czasu do czasu, niczym Kometa Halleya — obok półwytrawnych: białego i różowego — przez sieć sklepów Lidl, butelki z obecnej partii wyceniono na 34,99 złotych, co jak na wino polskie nie jest drogo (por. recenzja wina Jaworek Savee).

Przechodząc do meritum: producent o swoim wyrobie (kupaż odmian Regent, Rondo, Acolon i Cabernet Cordis) mówi tak:

Czerwona, wytrawna Polka — Wino o pięknej, rubinowej barwie. Urzeka wonią kompozycji czerwonych i ciemnych owoców. Rozpoznać tutaj można akcenty czereśni, porzeczek, truskawki i żurawiny. Aromaty są subtelne i wyjątkowo czyste. W ustach trunek sprawia wrażenie zrównoważonego, a niską kwasowość wspiera delikatna cierpkość i lekko rozgrzewający alkohol. Można je komponować z daniami od drobiu poprzez wieprzowinę do wołowiny, co podkreśla jego uniwersalność w doborze do potraw.

Trudno się z tym nie zgodzić (może z wyjątkiem tego, że nie miałem okazji skomponować Polki z wieprzowiną lub wołowiną, wiadomo): czerwone wino Polka jest naprawdę bardzo delikatna — lecz nie płaska — w smaku, cierpkawa jak sok porzeczkowy, w ustach pozostawia przyjemne uczucie rozgrzania.

Jak dla mnie bomba, szkoda tylko, że w gruncie rzeczy cena niezbyt zachęcająca — jak sobie pomyślę, że za te same pieniądze można kupić trzy butelki frankovki, to mnie aż ściska z żałości…

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
6
0
komentarze są tam :-)x