Zakaz pokątnego kupowania psów na bazarkach

A skoro dziś — chyba z okazji światowego dnia zwierząt (ustanowionego, jak się okazuje, ku czci Św. Franciszka) — opublikowano tekst jednolity ustawy o ochronie zwierząt (Dz.U. z 2017 r. poz. 1840), naszło mnie na kilka jeszcze zdań o zakazie kupowania psów na targowiskach (por. „Zakaz pokątnego handlu psami (i zakaz rozmnażania kundli)”).


zakaz kupowania psów na targowisku
Zakaz kupowania psów na targowisku to art. 10b ustawy o ochronie zwierząt (fot. Olgierd Rudak, CC-BY-SA 3.0)

Rzecz dotyczy oczywiście przepisu, w myśl którego zakazane jest kupowanie wszystkich zwierząt domowych (definicja w art. 4 pkt 17 uoz) na targowiskach, targach i giełdach (bazarkach, w bramie, etc.), a także „psów i kotów” — których nie można kupować poza hodowlą, chyba że chodzi o zwierzaka ze schroniska lub organizacji społecznej (art. 10b ust. 2 uoz).

Dla jasności: tu nie chodzi o psy (lub koty) nierasowe (kundle) — zakaz bazarkowy dotyczy także zwierząt rasowych, których właściciele należą gdzie trzeba i terminowo płacą wszelkie niezbędne składki (por. „Czy krycie suki psem, który zapomniał zapłacić składki na ZKwP, jest wykroczeniem?”).

art. 10b ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt
Zabrania się nabywania:
1) zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach;
2) psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli.

Naruszenie zakazu kupowania psów i kotów na bazarku stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny do 5 tys. złotych (art. 37e ust. 1 uoz).

Całkiem na marginesie, bo rzuciło mi się w oczy: omawiane przepisy stanowią oczywiście „drugi koniec kija” w odniesieniu do zakazu sprzedaży zwierząt na targowiskach i bazarkach (a także samego prowadzenia takich targowisk, por. art. 10a ust. 1 uoz). Odpowiadając jednak na (pojawiające się tu i ówdzie pytania): chociaż osobny przepis zakazuje rozmnażania „nierasowych” (w ujęciu formalno-prawnym, a jakże, por. art. 10a ust. 6 uoz) psów i kotów w celach handlowych — to już kupno nierasowego psa zakazane nie jest (ba, literalnie nie ma nawet zakazu sprzedaży „niezrzeszonego” psiaka, byle transakcja miała miejsce w hodowli).

Dlaczego właśnie o tym chciałem napisać? Bo rzuciło mi się w oczy, że brytyjski Kennel Club jest organizatorem (!) oficjalnej serii wystaw Scruttfs — dla crossbredów („a crossbreed is a dog of mixed blood, whose parents are of two different breeds, or a mixture of several breeds”).
Próbuję sobie wyobrazić podobną inicjatywę ze strony Związku Kynologicznego w Polsce…

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x