Czy można odkupić przyszłe wierzytelności wynikające z klauzuli niedozwolonej?

Do Sądu Najwyższego wpłynęło ciekawe zagadnienie prawne, które można skwitować następująco: czy przedsiębiorcy kupującemu od konsumenta przyszłą wierzytelność z klauzuli niedozwolonej przysługują prawa konsumenta — oraz czy w ogóle dopuszczalny jest skup takich wierzytelności (III CZP 114/17)?

1. Czy skuteczne jest rozporządzenie przez konsumenta w drodze przelewu wierzytelnością przyszłą mającą swoje źródło w klauzuli abuzywnej, przed uprzednim stwierdzeniem abuzywności postanowienia umownego przez Sąd?
2. Czy przedsiębiorca, który nabył w drodze przelewu od konsumenta wierzytelność przyszłą mającą swoje źródło w klauzuli abuzywnej może się skutecznie powoływać na zarzut naruszenia art. 385(1) § 1 kc?​

Przyznam, że początkowo się zdziwiłem — przelew przyszłej wierzytelności z klauzuli abuzywnej? pierwszy słyszę! — ale po namyśle wyszło mi, że sprawa zapewne dotyczy jakiegoś przedsiębiorczego „odzyskiwacza”, który skupuje owe hipotetyczne wierzytelności, aby następnie pozywać i jakoś się wyżywić (a może tylko wyżyć?). Feler takiego modelu biznesowego polega jednak na tym, że powód nie jest konsumentem — czyli być może nie przysługuje mu uprawnienie do występowania z roszczeniami należnymi konsumentom.

Na uchwałę SN zapewne przyjdzie nam nieco poczekać, dziś pozostaje nam tylko ewentualna gdybologia, do której uprzejmie zapraszam :-)

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
4
0
komentarze są tam :-)x