Film „Pomniejszenie” — Kingsajz na bogato

Wyobraźmy sobie, że jedynym sposobem na rozwiązanie bolączek współczesnej ludzkości — przeludnienie, zanieczyszczenie środowiska, ocieplenie klimatu — i uniknięcie wyginięcia Homo sapiens jako gatunku jest pomniejszenie człowieka… tak do około 12 centymetrów. Pomniejszony człowiek nie tylko mniej je i może zasiedlać wspaniałe kolonie, które na kilku akrach oferują istne arkadie — pomniejszony człowiek może żyć jakby raptem powiększył swój majątek.
O tym właśnie jest film „Pomniejszenie” (reż. Alexander Payne, w rolach głównych Matt Damon, Christoph Waltz oraz maleńka (sic!) Hong Chau).


Film Pomniejszenie recenzja
Czy pomniejszenie człowieka — dzięki czemu będzie pochłaniał mniej zasobów, a zgromadzone dotąd dobra starczą na więcej — może być odpowiedzią na bolączki ludzkości?

Gdyby film „Pomniejszenie” trafił na listę pytań maturalnych, zapewne wśród przyporządkowanych mu słów-kluczy nie zabrakłoby utopia i satyra. Pewnie bym oblał, bo czy to raczej utopijna satyra, czy satyryczna utopia — bijcie, ale nie wiem. Wychodzi jednak na to, że nawet taki Kingsajz na bogato (a może raczej Szuflandia na bogato) nie jest taki idealny: są w nim i slumsy, i bieda, i nielegalna imigracja, zaś sam cudowny wynalazek może być wykorzystywany przez reżim do pozbywania się niewygodnych dysydentów.

Czy to oznacza, że w kinach pojawił się film tylko do myślenia, nie do oglądania? Na szczęście nie — chociaż „Pomniejszenie” nie jest dziełem wybitnym, nie brak w nim świetnych momentów (kontrabanda w postaci holowanych za łajbą kilku butelek Absoluta i… WD-40; sama łajba może dotrzeć w każdy zakątek świata dzięki DHL; etc., etc.). Do tego naprawdę świetne role Waltza oraz mikroskopijnej Hong Chau — plus niezły Matt Damon — to się naprawdę nieźle ogląda.

Film zdecydowanie polecam, bo jest niezły i niegłupi, a takich rzeczy nigdy dość.

subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
zerknij na wszystkie komentarze
0
komentarze są tam :-)x