O tym jakie zdanie Sąd Najwyższy ma o jakości legislacji serwowanej przez parlament

Cóż za koincydencja: ledwie co media podały, iż „3 godziny i 37 minut codziennie — tyle czasu musielibyśmy poświęcić, żeby przeczytać nowe akty prawne. To aż 27 118 stron” („Fabryka papieru przy Wiejskiej”, Money.pl), a swoje 0,03 PLN dorzucił Sąd Najwyższy, w którego Biuletynie Izby Cywilnej nr 2/2018 trzeźwo zauważono, iż:

Ubiegły rok potwierdza formułowaną od wielu lat ocenę, że zasadniczą przyczyną powstawania zagadnień prawnych w sprawach cywilnych jest zły i stale pogarszający się stan legislacji. Przejawia się on nie tylko swoistą „nadregulacją”, a więc uchwalaniem przepisów zbędnych i zbyt szczegółowych, ale także wyraźnym obniżeniem jakości legislacyjnej tworzonych ustaw. Mnożą się akty nowelizacyjne, niezsynchronizowane nie tylko ze zmienianą ustawą, ale także z całym stanem normatywnym. Nowele mają często charakter prowizoryczny i doraźny, a prawodawca wprowadza je bez dostatecznej refleksji i bez konsultacji, w wyniku fałszywych impulsów oraz bezkrytycznego przekonania, że jedynym remedium na nieprawidłowości występujące w stosowaniu prawa, często jednostkowe, ale uzyskujące rozgłos medialny, jest jego natychmiastowa zmiana. Jednym z najsłabszych punktów współczesnej legislacji jest bardzo niski poziom unormowań międzyczasowych, a niejednokrotnie ich brak.
Wady działalności legislacyjnej stają się szczególnie widoczne w przypadku kodeksów, a zwłaszcza kodeksu postępowania cywilnego, który sukcesywnie traci czytelność i spójność, stając się zlepkiem niejednokrotnie przypadkowych, niepoddających się systematyzacji unormowań, sprawiających coraz więcej problemów interpretacyjnych i praktycznych.

Dla tych, dla których jest to klasyczne TL;DR, tłumaczenie na proste slogany co Sąd Najwyższy myśli o jakości legislacji w Polsce:

 • władza polityczna zbyt łatwo używa prawa do reagowania na głośne medialnie historie;
 • prowizorka legislacyjna powoduje chaos w porządku prawnym;
 • projekty nowelizacji rzadko sprawdzają co jest na „drugim końcu kija” — a przecież zmiana „tego” ma także wpływ na realizację „tamtego”;
 • sądy tylko i wyłącznie stosują prawo — jeśli jakaś przepis jest zły, sąd nie może go sam z siebie zmienić.

Q.E.D.

3 comments for “O tym jakie zdanie Sąd Najwyższy ma o jakości legislacji serwowanej przez parlament

 1. Dortom
  16 sierpnia 2018 at 18:59

  Czy istnieje jakaś lista wszystkich obowiązujących dziś ustaw w Polsce? Prezydent, Sejm, Senat i RCL powiedzieli mi, że nie mają. To kto to może wiedzieć? Przy opracowywaniu przepisów okołoRODOwych wspomniano, że zmiana obejmie ok. 500 ustaw, bo tyle ustaw zawierało przepisy o danych osobowych. Zastanawiające, jak oni to zidentyfikowali, skoro nie mają takiej listy.

  • Olgierd Rudak
   16 sierpnia 2018 at 19:19

   I to jest bardzo dobre pytanie :)

   (Niemniej wstyd, że RCL nie ma — rzeczywiście, skąd wiadomo jaki przepis obowiązuje? Co ciekawe były wyroki, w których wypominano, że sąd ma sprawdzać, czy ustawa obowiązuje, nie „przepisywać” za Leksem.)

   • Mike
    16 sierpnia 2018 at 19:44

    haha, przy takiej biegunce legislacyjnej to nic dziwnego… de facto nikt nie wie, bo tego jest już za dużo… co jakiś czas jakiś cwaniak wyciągnie taki czy inny przepis, o którym nikt nie pamięta i się nim podeprze… w sumie to zabawne :))

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.